Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev ve Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Péter Szijjártó, Macaristan’da inşa edilen Paks-II Nükleer Güç Santrali (NGS) projesinin hayata geçirilmesiyle ilgili olarak bir araya geldi ve ardından NGS sahasını ziyaret etti.

Görüşmede Likhachev ve Szijjártó, geçen yıl genel lisansın alınması ve bu yılın ağustos ayında projenin inşa aşamasına geçmesinin ardından sahada yürütülen çalışmaların kapsamı ve yoğunluğundan övgüyle söz etti.

Bakan Yaşar Güler, NATO Savunma Bakanları Toplantısı temaslarına devam ediyor Bakan Yaşar Güler, NATO Savunma Bakanları Toplantısı temaslarına devam ediyor

Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev yaptığı açıklamada en sürdürülebilir, öngörülebilir ve en çevre dostu elektrik üretim türlerinden biri olan nükleer enerjiyi kullanmanın alternatifi olmadığını söyledi. Rosatom'un VVER-1200 reaktörlerinin seri inşasında deneyim kazandığını belirten Aleksey Likhachev, “Yeni Macar güç ünitelerine özel bir önem veriyoruz ve bu projeyi mümkün olduğunca etkili şekilde uygulamaya hazırız. Rusya'da VVER-1200 tipi 4 güç ünitesini halihazırda başarıyla işletiliyor. Kısa bir süre önce, kasım ayı başında Rosatom, bu tür 2 güç ünitesini inşa ettiğimiz Belarus NGS'nin yapımını tamamladı. Rosatom, yurt dışındaki diğer sahalarda VVER-1200 reaktöre sahip olacak 14 ünite daha inşa ediyor” dedi. 

ALEKSEY LIKHACHEV - PETER SZIJJARTO 

Dışişleri ve Ticaret Bakanı Péter Szijjártó da açıklamasında, “Paks-II nükleer güç santrali projesi, gerçek anlamda uluslararası bir projedir. Paks-II NGS'de iki yeni güç ünitesinin inşasının şu anda Avrupa’da inşaat lisansı almış en büyük nükleer proje olmasından gurur duyuyoruz. Rus genel yüklenicinin yanı sıra 94 Macar şirketinin ve çok sayıda Amerikalı, Alman, Fransız, İsveçli ve Avusturyalı yüklenicinin de projede yer alması dolayısıyla bu proje uluslararası bir proje niteliğini taşıyor” ifadelerine yer verdi.

Macar yüklenici, 6’ncı güç ünitesinin temel çukurunun kazılma işlemini planlanandan önce, 5 metre derinliğe kadar tamamladı. Böylece toplam 4 hektarlık bir alanda yeraltı suyu seviyesine kadar kazma işlemi tamamlanmış oldu.

Ay başında, tüm güvenlik gerekliliklerine uyularak toprak stabilizasyon çalışmaları başladı. Bir Alman şirketinin üstlendiği bu çalışma bir milyon tona kadar çimento kullanımını içeriyor. Aynı zamanda, inşaat sahasını yeraltı suyu sızıntısından korumak için tasarlanan 2,7 km uzunluğunda su geçirmez katmanın ünitelerin kurulacağı saha çevresindeki inşası devam ediyor. Bu çalışmaların 2023 yılı sonuna kadar tamamlanması ve bir sonraki önemli aşama olan toprağın projede belirtilen derinlik olan 23-27 metreye kadar kazılması aşamasına geçilmesi planlanıyor. Böylece toplamda yaklaşık 4 milyon metreküp toprak kazılacak. 

Santral için uzun döngülü ekipmanların üretimine Rusya’da başlandı. Bunlar arasında reaktör kabı, kor tutucular, nükleer tesis makineleri ve diğer ekipmanlar yer alıyor. Sahadaki personel sayısı da artıyor. 2023 yılı sonuna kadar şantiyedeki işçi sayısının 800 ila 900'e ulaşması bekleniyor. 2024 yılı sonunda ise bu sayının 2 bin civarında olması öngörülüyor. Çalışmaların en yoğun dönemlerde de personel sayısının 10 ila 13 bin kişiye çıkacağı belirtiliyor. 

Editör: MURAT ÖZER