2023 CEV Avrupa Şampiyonası'nın finalinde Sırbistan'ı 3-2 yenerek tarihinde ilk kez şampiyon olan A Milli Kadın Voleybol Takımı, İstanbul'da coşkuyla karşılandı.

Organizasyonun düzenlendiği Belçika'nın başkenti Brüksel'den yola çıkıp İstanbul Havalimanı'na iniş yapan uçak, bir havacılık geleneği olan 'su tagı'yla karşılandı.

Filenin Sultanları'nı taşıyan uçağa itfaiye araçlarının sirenleriyle karşılama da yapılırken, sonrasında Türk bayraklarıyla donatılmış 'follow me' araçları eşlik etti. Ay-Yıldızlı ekip için havalimanı çıkışında da coşkulu bir karşılama töreni düzenlendi.

Törene; Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Baykan, Gençlik ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu, sporcuların aileleri ve çok sayıda basın mensubu karşıladı.

MEHMET AKİF ÜSTÜNDAĞ: ALMADIĞIMIZ TEK BİR KUPA KALDI, O DA OLİMPİYAT

Ülkenin gururu olmanın güzelliğinden bahseden Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, "Bu yıl hem Milletler Ligi'nde şampiyon olup, hem de Avrupa'da şampiyon olarak ülke tarihinde bir ilki yaşadık. Takım sporlarında bir ilk yaşandığı için de çok mutluyuz. Bu ülkenin gururu olduysak, bu ülkeye güzel şeyler yaşattıysak ne mutlu camiama, takımıma, ekibime. Voleybol bu ülkeye tarihinde ilkleri yaşatıyor. Almadığımız tek bir kupa kaldı, o da olimpiyat. İnşallah bu takım olimpiyatta da derece elde edecek, kürsüde olacak. Dün ülkenin gururu olduk, İstiklal Marşı'nı okurken bizi yalnız bırakmayan gurbetteki taraftarlarımız, ülkemizde sokaklarda, evlerde bizleri izleyen tüm taraftarlara çok teşekkür ediyorum. Sırada olimpiyat olduğunu düşünüyorum. Bu ülkeye inanılmaz bir tablo yaşattık. Bu ülkenin gururu olduk. Çok büyük emekler var bu başarı kolay olmadı. İnşallah bu mutluluk sürdürülebilir olacaktır. En kısa sürede olimpiyat elemesi ve olimpiyatlar var. Bu takımın olimpiyatlarda da derece elde edeceğine inanıyorum" dedi.

EDA ERDEM DÜNDAR: "TARİH YAZAN EKİBİN BİR PARÇASI OLDUĞUM İÇİN ÇOK MUTLUYUM"

A Milli Kadın Voleybol Takımı kaptanı Eda Erdem Dündar ise, "Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında bu yaz çok iyi bir sezon geçiriyor Filenin Sultanları. 2'nci şampiyonluğumuz ile karşınızdayız. Tarih yazan ekibin bir parçası olduğum için çok mutluyum. Aylardır evlerimizden uzaktayız. Tek bir amaç için uğraşıyoruz ama çok şükür Avrupa Şampiyonası'ndan da alnımızın akıyla çıktık. Çok mutluyuz. İlk günden beri çok inanmıştık. Saha içinde ve dışında çok iyi bir ekibe sahibiz. Bunu da sahaya yansıttığımız zaman neler olabileceğini göstermiş olduk. Sırbistan'la yoğun duygularla geçen bir maç oldu. Sonunda 3-2 kazanmayı bildik. Ülkeyi arkamızda birleştirdiğimizi görmek, dev ekranlarda insanların bizleri desteklediğini görmek inanılmaz güç veriyor. Çok teşekkür ediyoruz herkese" şeklinde konuştu.

Öncelikli hedeflerinin olimpiyatlara katılmak olduğunu dile getiren Eda Erdem Dündar, "Sonrasında önümüzdeki sene Milletler Ligi ve olimpiyatlarda mücadele edeceğiz" diye konuştu. 

Galatasaray sahasında Kopenhag ile 2-2 berabere kaldı Galatasaray sahasında Kopenhag ile 2-2 berabere kaldı

CANSU ÖZBAY: "CUMHURİYETİMİZİN 100'ÜNCÜ YILINDA TÜRK KADINLARI OLARAK BAYRAĞIMIZI YUKARIYA ÇIKARDIĞIMIZ İÇİN ÇOK GURURLUYUM"

Milli pasör Cansu Özbay da, "Duygularımı kelimelere dökmem çok kolay değil. İlk defa tarihimizde bir takım sporu olarak Avrupa şampiyonluğu yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında Türk kadınları olarak bayrağımızı yukarıya çıkardığımız için çok gururluyum. Sadece biz görünüyoruz ama bence bu uzun yıllardan gelen sistemle olan bir şey. Bizde desteği ve emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Bu daha başlangıç, beraber inşallah çok daha güzel kupalar kazanacağız" ifadelerine yer verdi.

ASLI KALAÇ: ŞAMPİYON OLMAK ÇOK GURUR VERİCİ

Bir ilki başardıkları için mutlu olduklarını dile getiren Aslı Kalaç ise, "Bugün evimize kupa ile döndük, böyle karşılanmak çok hoş. Biz hala olayın mutluluk şokundayız. Şampiyon olmak çok gurur verici. Bu formayı taşıyarak kupayı kaldırmak, İstiklal Marşı'nı okurken Türkiye'de hissetmek çok güzeldi" dedi.