Son Dakika

"Milletin yarısından fazlasının desteğini alamayan hiç kimseye ülkenin yönetimi teslim edilemez"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Milletin yarısından fazlasının desteğini alamayan hiç kimseye ülkenin yönetimi teslim edilemez" dedi,

SİYASET 20.01.2021, 16:38 20.01.2021, 17:05
"Milletin yarısından fazlasının desteğini alamayan hiç kimseye ülkenin yönetimi teslim edilemez"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Milletten demokrasinin kurallarıyla alamadıkları yetkinin, eskiden olduğu gibi gaspla kendilerine takdimini bekleyenler, hiç kusura bakmasınlar, daha çok beklerler. Yakın tarihimizin en köklü yönetim reformunu yaparak, milli iradenin üstünlüğünü tahkim ederek inşallah bu yolu tamamen kapattık. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde milletin yarısından fazlasının desteğini alamayan hiç kimseye artık ülkenin yönetimi teslim edilemez" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin 7'nci Olağan Sakarya, Yalova, Kırklareli, Edirne ve Çanakkale İl Kongrelerine Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden canlı bağlantıyla katıldı. Bugün yapılan kongrelerle birlikte 42 ilde kongrelerin tamamlanmış olacağını belirten Erdoğan, "İnşallah Şubat sonuna kadar tüm il kongrelerini yaparak 7'nci Olağan Büyük Kongre hazırlıklarımızı nihayete erdireceğiz" açıklamasını yaptı.

'DAVASI HAK OLANIN YARDIMCISI HAKK'TIR'

2001 yılı ağustos ayında AK Parti'yi kurduklarında milletin kendilerine hem geçmişin eksiklerini tamamlama hem de geleceği inşa görevi verdiğini söyleyen Erdoğan, "Girdiğimiz 15 genel seçimin, mahalli seçimin, Cumhurbaşkanlığı Seçiminin ve halk oylamasının tamamında AK Parti'yi sandıktan birinci çıkartan milletimize şükranlarımı, demokraside ve ekonomide yaptığımız hizmetlerle ortaya koyduk. Türkiye'yi 18 yılda cumhuriyet tarihinin tamamında yapılanların 5 katı, 10 katı hak ve özgürlük açılımlarıyla, yatırımlarla, projelerle donatırken, milli iradenin üstünlüğüne sıkı sıkıya sahip çıktık. Milletimiz de girdiğimiz her zorlu mücadelede, 15 Temmuz'da olduğu gibi yanımızda yer alarak bize istikamet göstererek destek ve cesaret vererek her daim vefasını gösterdi" diye konuştu.

Siyasette hizmet mücadelesinin bir bayrak yarışı gibi olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Her kademede görevler, unvanlar elden ele geçerek aynı menzile doğru ilerlemeye devam edilir. Belde, il, ilçe, kadın kolları, gençlik kolları yönetimlerinde vazifelerine devam eden kardeşlerimizin yanında, yeni görev üstlenen kardeşlerim de var. Bundan sonraki il kongrelerimizde de aynı şekilde görev değişiklikleri mutlaka olacaktır. Davası hak olanın yardımcısı Hakk'tır. Hak olan davada zafer de muhakkaktır" mesajını verdi.

'MEYDANI ASLA BIRAKMAYACAĞIZ'

Kendini AK Parti ailesinin bir ferdi olarak hisseden herkese kapılarının da, partinin tüm kademelerinin de sonuna kadar açık olduğunu belirten Erdoğan, AK Parti'nin 83 milyon vatandaşın tamamını kucaklayacak gönül genişliğine, hizmet şevkine ve mücadele azmine sahip bir parti olduğunu ifade etti. Unvanı olsun veya olmasın, herkesin bu davaya yapacağı bir katkısının mutlaka olduğunu kaydeden Erdoğan, "Teşkilatlarda görev alacak arkadaşlarımdan bu büyük potansiyeli harekete geçirecek dirayeti ve engin gönüllülüğü göstermelerini istiyorum. Milletin kurduğu, milletin yaşattığı, milletimizin hizmetkarı olan partimize yakışan sahada ülkemizdeki her bir bireyin desteğini alabilecek seviyeye ulaşmaktır. İnşallah hep birlikte bunu başaracağız. Günün 24 saati yılın 365 günü kesintisiz şekilde çalışarak, AK Parti'nin milletimizin umutlarına, beklentilerine, hayallerine layık şekilde faaliyet göstermesini temin edeceğiz. Türkiye'yi yeniden eski kriz, kaos, baskı ve sefalet günlerine döndürmenin hesaplarını yapanlara meydanı asla bırakmayacağız" dedi.

'TEK PARTİ FAŞİZMİNE ÖZLEM DUYANLAR OLDUĞUNU BİLİYORUZ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin bugünlere kolay gelmediğini, 1000 yıldır üzerinde yaşanılan bu topraklarda elde edilen her kazanımın gerisinde milyonların alın teri, emeği, azmi ve kanı olduğunu belirtti. Malazgirt Zaferi'nden bugüne milletin mücadelesiz geçen tek bir günü olmadığına işaret eden Erdoğan, şöyle konuştu:

"Tabi aradan 1000 yıl geçse de hala bize bu vatanı yakıştıramayanlar, çok görenler olduğunu biliyoruz. Bir asır önce milletimizi Çanakkale'de, bu topraklarda izi kalmayacak şekilde silmeye çalışanlara verdiğimiz cevabı hala hazmedemeyenler olduğunu biliyoruz. Dört bir yandan işgale uğramış, ordusu ve meclisi dağıtılmış, nefes yolları tıkanmış, Anadolu'da yakılan ve zafere ulaşan İstiklal ateşinden canı yananların, hala aynı hayalin peşinde olduğunu biliyoruz. Rahmetli Menderes'in öncülüğünde geçtiğimiz milletin değerlerine dayalı çok partili siyasi hayat ile birlikte, ellerinden kayıp giden tek parti faşizmine hala özlem duyanlar olduğunu biliyoruz. Rahmetli Özal'ın Türkiye'yi dünyanın itibarlı ve seçkin ülkeleri arasına sokmak için başlattığı reformları kabullenemeyenlerin yaşadıkları savrulmaları da biliyoruz. Ve nihayet AK Parti'nin 18 yıllık iktidarında Türkiye'yi demokraside ve ekonomide getirdiği seviyeyi görmemek için gözlerini kapatanları, kulaklarını tıkayanları, kalplerini karartanları da biliyoruz. AK Parti'nin bugün Türkiye'nin 81 vilayetinin, 973 ilçesinin, 1389 belediyesinin, 42 bin mahalle ve köyünün istisnasız her karışında yatırımlarının, eserlerinin izi olduğu gerçeğinin üzerini örtmeye çalışanları da biliyoruz."

'GASPLA KENDİLERİNE TAKDİM BEKLEYENLER, DAHA ÇOK BEKLERLER’

Anne karnındaki bebekten okul çağındaki çocuklara, çalışanlardan ömrünün son demlerindeki büyüklere kadar getirdikleri hizmetlerden, hayatının her alanında her an faydalanmayan tek bir kişinin bulunamayacağının altını çizen Erdoğan, şöyle dedi:

"Vesayetin, terör örgütlerinin, darbecilerin ve bu melanetleri ülkenin başına saranların oyunlarını boşa çıkartarak tuzaklarını bozarak büyük ve güçlü Türkiye'nin inşasını sürdürüyoruz. Yıllarca iktidarı sandıkta değil de, perde gerisinde yazılan senaryolarda kendilerine biçilen roller üzerinde elde etmeye çalışanların milli irade düşmanlığının sebebi işte budur. Milletten demokrasinin kurallarıyla alamadıkları yetkinin, eskiden olduğu gibi gaspla kendilerine takdimini bekleyenler, hiç kusura bakmasınlar, daha çok beklerler. Yakın tarihimizin en köklü yönetim reformunu yaparak, milli iradenin üstünlüğünü tahkim ederek inşallah bu yolu tamamen kapattık. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde milletin yarısından fazlasının desteğini alamayan hiç kimseye artık ülkenin yönetimi teslim edilemez. Milletin gönlüne girmenin yolu da onun değerleriyle barışık olmaktan, ona umut vermekten, program ve projeleriyle göz doldurmaktan geçiyor."

'MİLLETİN ENERJİSİNİ HEBA EDENLERE EYVALLAHIMIZ OLMAYACAK'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin karşısına 18 yıllık hizmet ve eser müktesebatının yanı sıra, 2023 hedefleri, 2053 vizyonu ve 2071 hayalleriyle çıktıklarını anlatarak, şunları söyledi:

"İçinden geçtiğimiz şu dönemde sadece salgınla mücadele etmekle kalmıyor, Türkiye'yi küresel, siyasi ve ekonomi sistemin en üst seviyesine çıkarmanın hazırlıklarını yapıyoruz. Varsa bizimle bu konularda rekabet edecek birileri, onlarla her türlü yarışa hazırız. Buna karşılık yalan ve iftira üzerine kurulu, anlamsız polemiklerle ülkenin vaktini, milletin enerjisini heba edenlere elbette eyvallahımız olmayacaktır. Milletimize saygımız gereği yalanlarını ve iftiralarını ortaya sürerken asıl gündemimizden asla kopmayacağız. Kendi partileri içindeki taciz, tecavüz, hırsızlık, ahlaksızlık skandallarıyla yüzleşmeyenlere, milletimizin ilk seçimde ağır bir ders vereceğini Cumhur İttifakı olarak bugünden görüyor ve buna inanıyoruz. Bunları kendi karanlıklarıyla, kendi çirkinlikleriyle baş başa bırakıyoruz. Biz Türkiye'nin gelişmesi ve kalkınması için yeni projelerin, açılışların, başlangıçların heyecanlarını ve sevincini yaşamaya devam edeceğiz.

'2023'TE ÇOK BÜYÜK BİR VİZYONLA MİLLETİN KARŞISINA ÇIKACAĞIZ'

Hafta sonu yapılacak açılışlar hakkında da bilgi veren Erdoğan, "Bu hafta sonu Diyarbakır'da üç barajın ve bir içme suyu tesisinin açılışını, İstanbul'da bir fırkateynimizin denize indirme törenini, Elazığ'da deprem konutlarının anahtar teslimini yapacağız. Ülkemizin dört bir yanında her gün yeni projelerin, hizmetlerin temeli atılıyor veya açılışı gerçekleştiriliyor. Çünkü Türkiye'nin boş laflara, kuru gürültülere, sahte heyecanlara değil, işte böyle gerçek icraatlara ihtiyacı var. Allah'ın izniyle hep birlikte sonuna kadar milletimize hizmet için çalışmayı, üretmeyi, mücadeleyi sürdüreceğiz. Şöyle bir geçmişten bugüne kendimizi muhasebeye tabi tuttuğumuzda, karşımıza çıkan manzara acısıyla tatlısıyla iyisiyle kötüsüyle sadece bizim değil, bu ülkenin tamamının hikayesini anlatıyor" dedi.

Erdoğan, 3 Kasım 2002 seçimlerinde 'Yakın ışıkları Türkiye aydınlansın', 28 Mart 2004’te 'Yerel kalkınma başlıyor', 22 Temmuz 2007'de 'Durmak yok, yola devam', 29 Mart 2009'da 'İşimiz hizmet, gücümüz millet', 12 Haziran 2011'de 'İstikrar sürsün, Türkiye büyüsün. Hedef 2023', 30 Mart 2014'te 'Daima millet, daima hizmet', 7 Haziran 2015'te 'Onlar konuşur, AK Parti yapar', 1 Kasım 2015'te 'Sen, ben yok, Türkiye var', 24 Haziran 2018'de 'Vakit Türkiye vakti', 31 Mart 2019'da “Memleket işi, gönül işi' dediklerini hatırlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnşallah 2023 seçimlerinde milletimizin karşısına çok daha büyük bir vizyonla, çok daha büyük bir heyecanla çıkacağız. Çünkü biz Cumhur İttifakıyız, çünkü biz AK Partiyiz. Çünkü biz milletin bağrından çıkmış ve sadece millete borcu olan bir hareketiz. Çünkü biz mazlumların ve mağdurların umudu Türkiye'yiz. İnşallah milletimizle birlikte yazacak daha çok başarı hikayelerimiz var. Siz dava ve yol arkadaşlarımdan bu süreçte daha fazla gayret, çok daha samimi çaba, çok daha büyük fedakarlık bekliyorum" diyerek hitabını tamamladı.

'AŞILANAN SAYISI 1 MİLYONU AŞTI, ASLA ZORLAMA YOK'

Daha sonra il kongrelerine sırayla canlı bağlantı yaparak sohbet eden Erdoğan, Çanakkale kongresine 'Çanakkale geçilmez dedirteceğiz, onun için durmak yok yola devam', Sakarya kongresine ise 'Sakarya'da Cumhur İttifakı olarak sandıkları çatlatacak patlatacağız. Dosta güven, düşmana da herhalde korku vereceğiz' mesajıyla seslendi.

Canlı bağlantıların ardından Covid-19 aşılama çalışmalarında gelinen aşamayla ilgili bir bilgi paylaşan Erdoğan, "Aşılanan vatandaşlarımızın sayısı biliyorsunuz, neredeydi, ama bugün son rakamı aldım ve şu an itibariyle 1 milyonu aştı. Bizler için çok kıymetli olan sağlık çalışanlarımızla başlayan ve başarılı bir şeklide devam eden aşı programımıza, inşallah kademeli olarak tüm vatandaşlarımızı dahil edeceğiz. Bu koronavirüs belasından Rabbim bizleri 'Ya Hafız' ismi şerifi hürmetine muhafaza eylesin diyorum ve tam anlamıyla inşallah bundan kurtulmak için gece gündüz çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu süreçte aşılanmış olsak da olmasak da önlemlere riayet edelim. 'Tamam' diye ifade ettiğimiz temizlik, maske, mesafe ilkelerine riayet edelim. Devlet millet dayanışmasıyla sabırla kararlılıkla bu zorlu süreci beraberce aşacağımıza inanıyorum. Asla zorlama yok, her şey özgüven ve kendi şahsi tasarrufuna dayanıyor" dedi.

Yasal Bilgilendirme

Bu haber DHA’nın abonelerine gönderdiği içerik doğrultusunda yayınlanmıştır. haberchannel.com editörleri bu habere herhangi bir editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Yorumlar (0)
açık
Namaz Vakti 27 Şubat 2021
İmsak 06:12
Güneş 07:36
Öğle 13:22
İkindi 16:26
Akşam 18:58
Yatsı 20:17
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 54
2. Beşiktaş 25 54
3. Fenerbahçe 25 51
4. Trabzonspor 25 48
5. Alanyaspor 25 42
6. Hatayspor 25 42
7. Gaziantep FK 26 40
8. Karagümrük 25 37
9. Antalyaspor 25 33
10. Göztepe 25 32
11. Konyaspor 25 31
12. Sivasspor 24 31
13. Malatyaspor 26 31
14. Kasımpaşa 25 29
15. Rizespor 25 27
16. Kayserispor 25 25
17. Erzurumspor 25 25
18. Başakşehir 25 24
19. Denizlispor 26 21
20. Gençlerbirliği 25 21
21. Ankaragücü 24 20
Takımlar O P
1. Giresunspor 23 53
2. Samsunspor 23 49
3. İstanbulspor 23 43
4. Altınordu 23 41
5. Adana Demirspor 23 39
6. Ankara Keçiörengücü 23 38
7. Altay 23 38
8. Tuzlaspor 23 38
9. Bandırmaspor 23 31
10. Bursaspor 23 31
11. Ümraniye 23 31
12. Adanaspor 23 26
13. Menemenspor 23 26
14. Balıkesirspor 23 24
15. Boluspor 23 23
16. Akhisar Bld.Spor 23 19
17. Ankaraspor 23 14
18. Eskişehirspor 23 7
Takımlar O P
1. Man City 25 59
2. M. United 25 49
3. Leicester City 25 49
4. West Ham 25 45
5. Chelsea 25 43
6. Liverpool 25 40
7. Everton 24 40
8. Aston Villa 23 36
9. Tottenham 24 36
10. Leeds United 25 35
11. Arsenal 25 34
12. Wolverhampton 25 33
13. Crystal Palace 25 32
14. Southampton 25 30
15. Burnley 25 28
16. Brighton 25 26
17. Newcastle 25 25
18. Fulham 25 22
19. West Bromwich 25 14
20. Sheffield United 25 11
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 23 55
2. Real Madrid 24 52
3. Barcelona 24 50
4. Sevilla 23 48
5. Real Sociedad 24 41
6. Villarreal 24 37
7. Real Betis 24 36
8. Levante 25 32
9. Athletic Bilbao 24 30
10. Granada 24 30
11. Celta de Vigo 24 29
12. Valencia 24 27
13. Osasuna 24 25
14. Cádiz 24 25
15. Getafe 24 24
16. Deportivo Alaves 24 22
17. Eibar 24 21
18. Real Valladolid 24 21
19. Elche 23 21
20. Huesca 24 19

Gelişmelerden Haberdar Olun

@