Türkiye  İstatistik Kurumu (TÜİK), sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksinin, ekim ayında yıllık yüzde 65,3, aylık yüzde 4,1 arttığını açıkladı.

TÜİK, Ekim 2023 dönemine ilişkin ciro ve perakende satış endekslerini açıkladı. Buna göre; sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi, ekim ayında yıllık yüzde 65,3 arttı.

Toplam cironun alt detaylarına bakıldığında; yıllık sanayi sektörü ciro endeksi yüzde 54,6, inşaat ciro endeksi yüzde 98,6, ticaret ciro endeksi yüzde 69,4, hizmet ciro endeksi yüzde 63,5 arttı. Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi, ekim ayında aylık yüzde 4,1 arttı. Alt detaylarına bakıldığında; aylık sanayi sektörü ciro endeksi yüzde 2,9, inşaat ciro endeksi yüzde 4,6, ticaret ciro endeksi yüzde 4,7, hizmet ciro endeksi yüzde 4,3 arttı.

Bakan Mehmet Şimşek: "Türk Yatırım Fonu'nu 500 milyon dolar kayıtlı sermaye ile kuruyoruz" Bakan Mehmet Şimşek: "Türk Yatırım Fonu'nu 500 milyon dolar kayıtlı sermaye ile kuruyoruz"

PERAKENDE SATIŞ HACMİ YILLIK YÜZDE 13,7 ARTTI

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,7 arttı. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 13,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 18,9 arttı, otomotiv yakıtı satışları yüzde 3,3 azaldı. 

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 2 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,9, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 3 arttı, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 0,2 azaldı. (DHA)
 

Editör: MURAT ÖZER