Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim ayında yıllık sanayi üretiminin yüzde 1,1 arttığını, aylık yüzde 0,4 azaldığını açıkladı.

Son Dakika...  Son Dakika: Merkez Bankası, faiz oranını sabit tuttu Son Dakika... Son Dakika: Merkez Bankası, faiz oranını sabit tuttu

SANAYİ ÜRETİM YILLIK YÜZDE 1,1 ARTTI

TÜİK, Ekim 2023 dönemine ilişkin sanayi üretim endeksi verilerini açıkladı. Buna göre; ekim ayında sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,1 arttı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,7, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 3,5 arttı.

Ekim ayında sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 0,4 azaldı. Alt sektörleri incelendiğinde, madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 3,2 artarken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,3 azaldı. (DHA)

Editör: MURAT ÖZER