Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün gerçekleştirdiği Birleşik Arap Emirlikleri ziyaretleri kapsamında Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında muhtelif alanlarda 13 belge imzalandı ve kabul edildi. 

İmamoğlu: "Kuraklık Anadolu yakasını bir etkiliyorsa Avrupa yakasını beş etkiliyor" İmamoğlu: "Kuraklık Anadolu yakasını bir etkiliyorsa Avrupa yakasını beş etkiliyor"

Anlaşma çerçevesinde iki taraf, Türkiye Cumhurbaşkanı ve Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı’nın başkanlık edecekleri bir ‘Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey’ kurma konusunda mutabakata vardı. Söz konusu Ortak Mutabakat’la Birleşik Arap Emirlikleri’yle ilişkiler stratejik ortaklık seviyesine çıkarıldı.

“ANLAŞMALARIN TUTARI 50.7 MİLYAR DOLAR”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan anlaşmalara ilişkin yapılan açıklamada, “Enerji, ulaştırma, altyapı, lojistik, e-ticaret, finans, sağlık, gıda, turizm, emlak, inşaat, savunma sanayii, yapay zeka ve ileri teknolojiler gibi alanlarda mevcut iş birliğinin derinleştirilmesi kararlaştırılmıştır. Söz konusu alanlarda imzalanan anlaşmaların toplam tutarı 50.7 milyar dolardır” denildi.