Yunanistan Devlet Televizyonu (ERT) spikeri Alexandras Douvara’nın, orman yangınlarına ilişkin sunduğu haberde, “Tek sevindirici şey, Dadia Ormanı’nda hayatını kaybeden 18 kişi dışında insan hayatının yasını tutmamış olmamızdırifadelerini kullanması tepki çekti.

YUNAN SPİKER ALEXANDRAS DOUVARA

Yunanistan’ın Dedeağaç bölgesinde Cumartesi günü başlayan orman yangınlarında, itfaiye ekipleri 18 kişinin cesedini buldu. Yanmış halde bulunan cesetlerin mültecilere ait olduğu aktarıldı. Yunan spiker Alexandras Douvara, ERT kanalında ülkede çıkan orman yangınlarına ilişkin sunduğu haberde,  “Tek sevindirici şey, Dadia Ormanı’nda hayatını kaybeden 18 kişi dışında insan hayatının yasını tutmamış olmamızdır” ifadelerini kullanması Yunan basınının tepkisini çekti.

YUNAN BASINI TEPKİ GÖSTERDİ

Efsyn gazetesi, Douvara’ın söylemine ilişkin yaptığı haberde, “ERT’de bir sunucu tarafından yapılan tüyler ürpertici, akıl almaz ve utanç verici haber, büyük bir kargaşaya ve yığınla tepkiye neden oldu” ifadelerine yer verildi.

Ingr internet haber sitesi konuya ilişkin yaptığı haberde, “ERT haber bülteninde yer alan düşüncesiz ve kabul edilemez atıf, tüm yaşamların eşit değerde olmadığını ima etmiştir” ifadelerine yer verdi.

Mangesia News haber sitesi konuyu, “ERT'de bir sunucunun utanç verici açıklaması” başlığıyla haberleştirdi.

İçişleri Bakanı Yerlikaya: "Kahraman polisimi kutluyorum" İçişleri Bakanı Yerlikaya: "Kahraman polisimi kutluyorum"

SYRIZA BASIN SÖZCÜSÜ STERGİOS KALPAKİS: "TÜYLER ÜRPERTİCİ"

Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) Basın Sözcüsü Stergios Kalpakis, resmi Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “Bu tüyler ürpertici cümle bugün öğle saatlerinde ERT haber bülteni sunucusu tarafından söylendi. Dadia ormanında ölen 18 kişi insan kaybı değil miydi? Söylenecek söz yok. Devlet televizyonunun yapması gereken en azından bu acı için doğrudan özür dilemektir. Hiçbir insan hayatı diğerlerinden daha az önemli değildir. Güç ve merhametin milliyeti yoktur. En azından ülke için bu kritik saatlerde insanlığımızı diri tutalım” dedi.