Istanbul Concept’de 17 Ocak’ta açılan, uluslararası sanatçı Andreas Georgiadis’in ünlü Yunan şair Konstantinos Kavafis’e (C.P. Cavafy) ithaf ettiği “Geri Dön / Come Backisimli sergi 12 Şubat’a kadar devam edecek.

ANDREAS GEORGİADİS - IŞIK GENÇOĞLU 

ANDREAS GEORGİADİS - STAVROS CHRİSTODOULİDİS

Beynelmilel bilinirliğe sahip ve dünyanın dört bir köşesinden koleksiyonerleri olan Andreas Georgiadis'in sanatçısı olduğu Istanbul Concept’deki ikinci solo sergisi “Geri Dön/Come Back”in açılışı; Yunanistan Başkonsolos Vekili Stavros Christodoulidis, Yunanistan Ticaret Ataşeliği Ekonomik ve Ticari İşler Müsteşarı  Apostolos Digbasanis, Basın Danışmanı Yorgos Mamalos ve diğer konsolosluk yetkililerinin yanı sıra, koleksiyonerler ve iş dünyasından da değerli isimlerin katılımıyla gerçekleşti.    

Uluslararası Sanatçı Andreas Georgiadis’in “Geri Dön / Konstantinos Kavafis’e İthaf” Sergisi Açıldı!

IŞIL KALELİ ŞAHİN - SERPİL SERDİYOL

Açılıştan hemen önce düzenlenen ön gösterimde ise sanatçı Georgiadis’in ünlü şair Konstantinos Kavafis’in şiirlerinden aldığı ilhamla yarattığı eserlerinin detaylı anlatımına, tiyatro sanatçısı ve yönetmen Ersin Umulu’nun okuduğu Kavafis şiirleri eşlik etti.

SEVAL KOÇAK - IŞIN CACUR

Resim sanatıyla şiir harmanlandı ve izleyiciler Kavafis’in şiirsel evrenine Andreas Georgiadis'in resimleri ile şahitlik ettiler. 

AYSUN BARLAS - GÜLER ALTINDAĞ - YESER YELMEZ - SEVAL KOÇAK - IŞIL KALELİ ŞAHİN - GAMZE ÇINARYILMAZ - SERPİL SERDİYOL - MEHTAP ÇİFTÇİOĞLU

YUNANİSTAN ile İSTANBUL ARASINDA SANAT KÖPRÜSÜ

Zengin bir yerel ve uluslararası sanatçı-tasarımcı portföyüne sahip Istanbul Concept’in bünyesindeki sanatçılardan Andreas Georgiadis’in edebiyat dünyasının kilometre taşlarından şair Kavafis’e ithaf ettiği “Geri Dön / Come Back” sergisinin dünya prömiyeri geçtiğimiz yaz Istanbul Concept kurucusu Işık Gençoğlu ve Türkiye'den koleksiyonerlerinin de katılımıyla Atina'da, çok özel ve önemli bir müze olan Gennadius Kütüphanesi’nde yapılmış ve 17 Ocak'ta İstanbul'da buluşmak üzere sözleşilmişti.

AYLİN TAVMEN - GAMZE GÜVEN - GÜLÇİN DURUTAŞ

Şair Kavafis’in bir zamanlar babasının ve büyükbabasının da yaşadığı İstanbul’a 1882-1885 yılları arasında yerleştiğinde, ilk kez şiir yazmaya burada başlaması; ressam Georgiadis’in İstanbul’daki ilk solo sergisinin tamamen İstanbul üzerine resimlerden oluşması; her iki sanatçının da İstanbul hayranlığı; Yunanistan ile İstanbul arasında özel bir sanat köprüsü oluşturan bu sergiyi daha da anlamlı kılıyor.

SERVET GÜRBÜZ - SERİNA HARATOKA TARA - ÖZKAN BİROL

Geri Dön / Come Back

Tüm eserlerin kâğıt üzerine mürekkeple Kavafis’in şiirsel evreninden göndermelerle üretildiği sergi ismini şair Konstantinos Kavafis’in Come Back isimli şiirinden alıyor. 

KERİM ZUVAN - SERAP ZUVİN - PINAR ÖZKENT - ÖZLEM GÖKBEL - BORA ÖZKENT

Andreas Georgiadis’in fırçalarıyla bizi Kavafis’in ayak izlerini takip edercesine İskenderiye’ye götürdüğü sergideki eserler, şair ve hayatı ile olduğu kadar Kavafis'in şiirlerinin önde gelen karakterleriyle de diyalog kurmaya çalışıyor. 

ABDÜLKADİR ALTİNEL - ALEV ÖZTÜRK - IŞIK GENÇOĞLU - ÇİĞDEM ACARSOY

Georgiadis, tamamen kişisel bir tarzda, yarı saydam ve ton geçişleriyle zengin, genellikle metafiziksel bir ışık yaratıyor; yoğun ve katı gölgenin sanatsal macerasının sakin sularına nüfuz etmesine, bu macerayı sembolizm ve belirsizlikle rahatsız etmesine izin veriyor. Kavafis’in yaşamının mekânları ve yolları, yokluk ve telkinin şiirsel atmosferler ve metaforik sembolizmler oluşturduğu, aynı öykülerin farklı yorumlarını öneren bir hatırlama coğrafyası yaratıyor.

ANDREAS GEORGİADİS

La Bayadere balesinin prömiyeri AKM'de yapıldı... La Bayadere balesinin prömiyeri AKM'de yapıldı...

Andreas Georgiadis’in, ölümünden neredeyse bir asır sonra Yunan şair Konstantinos Kavafis’e adeta saygı duruşu niteliğindeki sergisi Geri Dön / Come Back12 Şubat’a kadar pazartesi hariç her gün saat 12:30-19:00 arası Tomtom Mahallesi Nur-u Ziya Sokak’taki Istanbul Concept Gallery’de izlenebilir.

ANDREAS GEORGİADİS - İSTANBUL CONCEPT EKİBİ