Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ile dünyada ilk Türkoloji bölümünün kurulduğu Eötvös Lorand Üniversitesi (ELTE) arasında Türkoloji alanında birliği protokolü imzalandı. Enstitü, imzalanan protokol kapsamında üniversite bünyesinde Türkçe öğretimi ve kültürel etkileşim faaliyetleri düzenlemenin yanı sıra akademik ve kültürel yayın desteği sağlayacak.

Yunus Emre Enstitüsü, Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü yılında dünyanın dört bir yanında Türkçeye gösterilen yoğun talebin karşılanması ve uluslararası arenada çeşitli alanlarda Türkçenin yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalarına devam ediyor. Enstitünün Macaristan’ın en köklü üniversitelerinden Eötvös Lorand Üniversitesi ile gerçekleştirdiği protokol imza törenine, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, Budapeşte YEE Koordinatörü Mustafa Aydoğdu, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Laszlo Borhy ve üniversite yetkilileri katıldı. Protokol kapsamında Türkiye ve Macaristan arasındaki ilişkileri sağlamlaştırmak, karşılıklı anlayışı geliştirmek, iş birliğini güçlendirmek, kültürel ve bilimsel bağlılıkları kuvvetlendirmek amaçlanıyor.

Bakan Yusuf Tekin'den '20 bin öğretmen ataması' açıklaması Bakan Yusuf Tekin'den '20 bin öğretmen ataması' açıklaması

‘TÜRKÇEMİZİ DÜNYA ÇAPINDA YAYGINLAŞTIRMAYA DEVAM EDİYORUZ’

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, yaptığı açıklamada, “Cumhuriyet’in 100’üncü yılını idrak ettiğimiz 2023 yılında, Yunus Emre’den miras kalan kadim Türkçemizi dünya çapında yaygınlaştırmaya devam ediyoruz. Türk kültürünün uluslararası alanda bu denli ilgi duyulmasının en önemli unsurlarından biri de Türkçedir. Enstitümüzün kuruluşundan günümüze kadar dijital ve fiziki ortamlarda gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerle dünya genelinde milyonlarca kişiyi Türkçeyle tanıştırdık. ‘2024 Türkiye-Macaristan Kültür Yılı’ kapsamında imzaladığımız bu protokolün dışında Budapeşte’deki temsilciliğimizin girişimleriyle, Macaristan Parlamentosunun sesli rehber hizmetine Türkçenin dâhil edilmesi gibi çok kıymetli çalışmalar yürüttük. 2024 yılında, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 100’üncü yılını taçlandıracak çeşitli proje ve faaliyetlerimizi hayata geçireceğiz” dedi.

Editör: MURAT ÖZER