Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, dün başkent Kiev’de düzenlenen ‘Ukrayna’dan Tahıl’ adlı toplantıda konuştu. Zelenski, “Rusya gıda kıtlığını kullanmaya ve açlığı silah olarak kullanmaya devam edecektir. Halihazırda 40'a yakın ülke ve uluslararası kuruluşu bir araya getiren ‘Ukrayna'dan Tahıl’, gıda kıtlığından en çok muzdarip olan ülkelere yardım ediyor” dedi.

UKRAYNA DEVLET BAŞKANI VLODIMIR ZELENSKI: "RUSYA GIDA KITLIĞINI KULLANMAYA VE AÇLIĞI SİLAH HALİNE GETİRMEYE DEVAM EDECEK"

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlenen ‘Ukrayna’dan Tahıl’ toplantısına, Letonya Cumhurbaşkanı Edgars Rinkevics, İsviçre Cumhurbaşkanı Alain Berset ve Litvanya Başbakanı Ingrida Simonyte bizzat katıldı. Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Guatemala Cumhurbaşkanı Alejandro Giammattei, Estonya Cumhurbaşkanı Alar Karis,

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, İngiltereli mevkidaşı Dowden ile bir araya geldi... Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, İngiltereli mevkidaşı Dowden ile bir araya geldi...

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Belçika Başbakanı Alexander De Croo ise video konferans yoluyla toplantıya uzaktan bağlandı.

Toplantıda konuşma yapan Zelenski, “Ukrayna gücünü ya da özgürlüğünü kaybetmeyecek ve terörün yenilmesi gerektiği yönündeki küresel mutabakatı savunacaktır. Ukrayna limanlarının bir kez daha küresel gıda güvenliği ve ihracatımız için çalışabilmesi amacıyla Karadeniz'e güvenliği geri getirmeyi başaran tüm Ukraynalılarla gurur duyuyorum. Rusya gıda kıtlığını kullanmaya ve açlığı silah olarak kullanmaya devam edecektir. Halihazırda 40'a yakın ülke ve uluslararası kuruluşu bir araya getiren ‘Ukrayna'dan Tahıl’, gıda kıtlığından en çok muzdarip olan ülkelere yardım ediyor” dedi.

Editör: MURAT ÖZER