Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Şehirlerimizdeki mevcut uygulamayı bir süre daha sürdüreceğiz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Şehirlerimizdeki mevcut uygulamayı bir süre daha sürdüreceğiz" dedi.

GENEL 15.03.2021, 21:59
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Şehirlerimizdeki mevcut uygulamayı bir süre daha sürdüreceğiz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bazı illerdeki nispi vaka artışlarının hastaneye yatış, yoğun bakım ve entübe sayılarına sınırlı şekilde yansıdığını belirterek, "Tüm bu verileri göz önüne alarak bugünkü toplantımızda şehirlerimizdeki mevcut uygulamayı bir süre daha sürdürme ve gelişmeleri yakın takip etme kararı aldık. Milletimizin yeni normalleşmenin ilk heyecanıyla kurallara riayet konusunda yeterli dikkati gösteremediğini düşünüyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Cumhuriyet tarihinde yapılan hizmetleri 5'e, 10'a katlayan hizmetlerle Türkiye'yi bu günkü yerlere getirdiklerini belirten Erdoğan, "Yapılanlar elbette önemlidir. Ama Türkiye'nin potansiyeli ve gücü çok daha fazlasına müsaittir. Hedeflerimiz de bunu gerektiriyor. Bilhassa son 7- 8 yıldır ülkemizin önünden eksilmeyen siyasi, sosyal, ekonomik tuzaklar, bize büyük ve güçlü Türkiye'nin önemini tekrar tekrar göstermiştir. Bu saldırıların gerisindeki sinsi niyetlerden birisinin de Türkiye'yi eskiden olduğu gibi tekrar kendi içine kapatarak enerjisini ve vaktini boşa harcayan bir ülke haline dönüştürmek olduğu açıktır. Bu oyunu hemen fark ettik. Dayatmalara eyvallah etmeyerek Türkiye'yi 2023 rotasında tutmakta kararlı davrandık. Terör örgütlerinden kimi uluslararası kuruluşlara kadar bu senaryoda kullanılan oyuncuları birer birer devre dışı bıraktık" diye konuştu.

'KUŞATMA ÇABALARINI BOŞA ÇIKARDIK'

Milletin birlik ve beraberliğini güçlendirirken, sınırları güvenlik altına alacak adımları da birer birer attıklarını kaydeden Erdoğan, "Türkiye'ye bu şekilde diz çöktüremeyeceklerini görenlerin diplomasi ve ekonomi alanlarında yoğunlaştırdıkları kuşatma çabalarını reform gündemimize hız vererek boşa çıkardık. Miletlimizin taleplerine ve beklentilerine uygun olarak, zaten yürütmekte olduğumuz çalışmaları kapsamlı reform paketleriyle demokratik ve ekonomik zaferlere dönüştürecek programlar geliştirdik. Gençlerimizin üzerinde 2053 vizyonunu inşa edebilecekleri büyük ve güçlü Türkiye'yi miras bırakmakta kararlıyız" ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz cuma günü ekonomideki yeni reform programını açıkladıklarını ve programın ekonomiyi yatırım, üretim, istihdam, ihracat temelinde büyütecek bir yol haritası olduğunu belirten Erdoğan, "Türkiye'nin istihsal mücadelesini en az istiklal ve istikbal mücadelesi kadar önemli görüyoruz. Ülkemizi 2002 yılından beri istikrar ve güven esasına göre büyütmenin gayreti içindeyiz. Son dönemde maruz kaldığımız saldırıların istikrar ve güven iklimini hedef almasının sebebi de işte budur" şeklinde konuştu.

'HER TÜRLÜ YAPICI ELEŞTİRİ VE KATKIYA AÇIĞIZ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'yi salgınla birlikte hızlanan yeni küresel, siyasi ve ekonomik düzende hak ettiği yere çıkartmakta kararlı olduklarına işaret ederek, "Reform programlarımızın bu hedefe ulaşmamızı kolaylaştıracak ve hızlandıracak şekilde hazırlıyoruz. Hazırlık aşamasında bu programların uygulama sürecinde her türlü yapıcı eleştiriye ve katkıya açığız. Ülkemizin hayrına olan her iş gibi reformlarımızı da kör husumetle sabote etmeye çalışanları ise milletimizin takdirine havale ediyoruz" dedi.

'BAŞARI HİKAYESİNE DÖNÜŞTÜ'

Covit-19 virüsünün Türkiye'ye de sirayet etmesinin üzerinden 10 Mart itibariyle 1 yıl geçtiğini hatırlatan Erdoğan, "Şimdiye kadar bu virüs 192 ülkede toplam 2 milyon 700 bin insanın hayatına mal oldu. Ülkemizde ise virüs tespit edilen 2 milyon 900 bine yakın vatandaşımızdan 29 bin 500'ü maalesef hastalığa yenik düştü. Salgında vefat eden kardeşlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine sabır niyaz ediyorum. Bu dönemde büyük bir fedakarlık sergileyerek virüse karşı en ön cephede yer alan tüm sağlık çalışanlarımıza ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Türkiye sağlık alt yapısının ve sosyal güvenlik sisteminin gücü sayesinde salgınla mücadelesini dünyanın takdir ettiği bir başarı hikayesine dönüştürdü. Salgının zirve yaptığı aylarda dahi sağlık sistemimiz vatandaşlarımıza hizmet etmeyi sürdürdü" ifadelerini kullandı.

'ELİNİ VİCDANINA KOYAN HERKES YATIRIMLARIN HAKKINI TESLİM EDİYOR'

Erdoğan, şehir hastanelerinin salgın döneminde kritik rol üstlendiğinin altını çizerek konuşmasında şunlara değindi:

"Bugün artık elini vicdanına koyan herkes bu yatırımların hakkını teslim ediyor. Yolu bir şekilde şehir hastanelerine düşen vatandaşlarımız, 'iyi ki muhalefete rağmen bu hizmetler yapılmış' diyor. Salgın döneminde attığımız ilave adımlarla ülkemizin alt yapısını daha da güçlendirdik. Bu süreçte Covid-19 teşhisi yapabilen laboratuvarlarımız sayı itibariyle 73'ten altı kattan fazla artışla 461'e yükseldi. Filyasyon ve izolasyon takip sisteminin kısaca HES dediğimiz Hayat Eve Sığar uygulamasını hayata geçirdik. Yükseköğretim kurumlarımızın bir kısmını karantina merkezine dönüştürdük. Bu çerçevede yurtlarımızda 122 bin insanımıza hizmet verdik. Gelişmiş ülkeler henüz maske sıkıntısını bile aşamamışken biz rekor sürede yerli solunum cihazları üreterek kendi ihtiyaçlarımızı karşılamanın yanında, 20 ülkeye bu cihazları ihraç ettik." 

'AŞILAMA SIRALAMASINDA DÜNYADA 5'İNCİ DURUMDAYIZ'

Türkiye'nin dünyada aşı uygulamasını başlatan ilk ülkeler arasında olduğunu belirten Erdoğan, "Bugün itibariyle yapılan aşı sayısı 11 milyon 500 bine ulaştı. Aşılama sıralamasında dünyada 5'inci durumdayız. Çalışmaları süren yerli aşımız hazır hale gelene kadar yurt dışından aşı tedarikini sürdüreceğiz" dedi.

'KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNİ MART SONU İTİBARİYLE BİTİRİYORUZ'

Salgın döneminde kısa çalışama ödeneğinin kapsamını genişlettiklerini kaydeden Erdoğan, "Bu dönemde 3,7 milyon çalışanımıza 30 milyar lirayı bulan kısa çalışma ödemesi yaptık. Salgının seyrine göre peyderpey uzattığımız bu uygulamayı, mart sonunda bitiriyoruz. Şartları kısa çalışama ödeneği almaya yetmeyen ve ücretsiz izne çıkarılan 2,5 milyon çalışanımıza 10 milyar liraya yakın nakdi ücret desteği ödedik" dedi.

Erdoğan, 1,3 milyon iş yerinin toplam 40 milyar lira prim borcunu 6 ay süreyle ertelediklerini belirterek, test, tedavi ve bakım hizmetleri için genel sağlık sigortası kapsamında karşıladıkları ödemelerin ise 7,8 milyar lirayı aştığını belirtti. Salgın sosyal destek programıyla 6,5 milyon haneye biner liradan toplamda 6,5 milyar lira nakdi yardım ulaştırdıklarını da kaydeden Erdoğan, "Biz Bize Yeteriz Türkiyem milli dayanışma kampanyamız ile 2 milyarı aşkın yardım topladık, bu yardımları ihtiyaç sahibi hanelere takdim ettik" ifadelerini kullandı.

985 bin esnafa 42,6 milyar lira tutarında faiz destekli kredi kullandırıldığını kaydeden Erdoğan, "Fahiş fiyat ve stokçulukla mücadele için Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu oluşturduk. Bu çerçevede yapılan denetimler neticesinde bugüne kadar toplam 32 milyon liraya yakın idari para cezası uygulandı. Salgının ilk gününden itibaren milletimizin gıda güvenliği ve tedarikte en ufak bir aksaklığın oluşmasına müsaade etmedik" dedi.

'BU YIL TARIMSAL DESTEK ÖDEMESİ TUTARI 24 MİLYAR LİRA'

Gelir kaybı desteğine yapılan başvurulardan 975 bine oranda onay verildiğini, ciro kaybı desteğiyle ilgili başvuruların değerlendirmesinin sürdüğünü kaydeden Erdoğan, "Bu yıl üreticilerimize yapacağımız tarımsal destek ödemesi tutarı 24 milyar liradır" ifadesini kaydetti.

Türkiye olarak yatırımlara ara vermediklerini söyleyen Erdoğan, "Bu süreçte 463 kilometre otoyol, 551 bölünmüş yolu, uzunluğu 43 kilometreyi bulan 352 büyüklü küçüklü köprüyü, uzunluğu 75,5 kilometreyi bulan 45 tüneli hizmete açtık. Bunlar arasında Ankara- Niğde otoyolu, Menemen- Aliağa- Çandarlı otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu'nun bir bölümü gibi önemli projeler de yer alıyor" ifadelerini kullandı.

'MEVCUT UYGULAMAYI BİR SÜRE DAHA SÜRDÜRME KARARI ALDIK'

Temizlik, maske ve mesafe kurallarına riayet ederek aşılamayı hızlandırarak, moralleri yüksek tutarak, salgın sonrasına hazırlanmanın aslolan olduğunu kaydeden Erdoğan, konuşmasına şu şekilde devam etti:

"Vaka, ağır hasta, vefat sayılarını belli bir rakamın altına düşürmemiz gerekiyor. Aksi takdirde biz ülke içinde her yeri açsak dünya ile irtibatımız kesik olacağı için bu bir anlam taşımaz. Sağlık Bakanlığımız salgının illerimizdeki seyrini yakından takip ediyor. Bugünkü Kabine toplantımızda son 2 haftaki gelişmelerin üzerinde etraflıca durduk. Kimi illerimizde görülen nispi vaka yükselişlerine rağmen bu artışın hastaneye yatış, yoğun bakım ve entübe sayılarına sınırlı şekilde yansımasını da sevindirici bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Ayrıca aşılama yaygınlaştıkça salgınla mücadelenin daha etkin hale geldiğini görüyoruz. Tedbirlere özellikle uyulmasıyla ilgili denetimleri daha sıkı şekilde yürüterek süreci yakından takip edeceğiz. Tüm bu verileri göz önüne alarak, bugünkü toplantımızda şehirlerimizdeki mevcut uygulamayı bir süre daha sürdürme ve gelişmeleri yakın takip etme kararı aldık. Milletimizin yeni normalleşmenin ilk heyecanıyla kurallara riayet konusunda yeterli dikkati gösteremediğini düşünüyorum. İnşallah bundan sonra çok daha bilinçli ve dikkatli davranarak bu meselenin üstesinden hep birlikte geleceğiz. Vatandaşlarımızdan tedbirlere muhakkak uyarak hem kendi sağlıkları üzerindeki riski azaltmalarını hem de şehirlerini ve ülkemizi bu musibetten kurtulma mücadelemize destek vermesini rica ediyorum. Tedbirlere uymamamız halinde yeniden kısıtlamaların, yasakların gelmesinin kaçınılmaz olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan ve Türkiye'nin koronavirüs ile mücadelesiyle geçen 1 yılını tüm detaylarıyla anlatan 483 sayfalık 'Asrın Küresel Salgını- Türkiye'nin Korana Virüsle Başarılı Mücadelesi' kitabını göstererek, "Bunu özenle hazırladık, istifade edeceğinize inanıyorum" ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)
13°
açık
Namaz Vakti 16 Nisan 2021
İmsak 04:45
Güneş 06:17
Öğle 13:09
İkindi 16:52
Akşam 19:51
Yatsı 21:17
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 32 70
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Alanyaspor 33 52
6. Gaziantep FK 32 50
7. Sivasspor 33 50
8. Hatayspor 32 49
9. Karagümrük 33 49
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 33 42
12. Konyaspor 33 41
13. Ankaragücü 32 36
14. Rizespor 32 36
15. Kasımpaşa 33 36
16. Malatyaspor 32 34
17. Kayserispor 33 34
18. Başakşehir 32 33
19. Gençlerbirliği 33 31
20. Erzurumspor 33 28
21. Denizlispor 32 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 30 63
2. Adana Demirspor 30 58
3. Samsunspor 30 58
4. Altay 30 54
5. İstanbulspor 30 54
6. Altınordu 30 52
7. Ankara Keçiörengücü 30 49
8. Ümraniye 30 44
9. Tuzlaspor 30 44
10. Bursaspor 30 43
11. Bandırmaspor 30 39
12. Boluspor 30 35
13. Adanaspor 30 34
14. Balıkesirspor 30 32
15. Menemenspor 30 31
16. Akhisar Bld.Spor 30 25
17. Ankaraspor 30 23
18. Eskişehirspor 30 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 31 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 31 49
8. Everton 30 48
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Brighton 31 33
16. Burnley 31 33
17. Newcastle 31 32
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 31 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 30 61
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 30 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23

Gelişmelerden Haberdar Olun

@