"Türkiye bizim dönemimizde, spor altyapısında çağ atladı"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye bizim dönemimizde, spor altyapısında çağ atladı" dedi.

GENEL 18.02.2021, 17:48
"Türkiye bizim dönemimizde, spor altyapısında çağ atladı"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ülke genelinde yaşanan bu zihniyet değişiminde, hükümetlerimizin spor altyapısına ve spor eğitimine yaptığı yatırımların çok büyük katkısı var. Türkiye bizim dönemimizde diğer alanlarla birlikte spor altyapısında da çağ atlamıştır" dedi.

Milli Sporcu Bursu Tanıtım Toplantısı, Cumhurbaşkanlığı Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlendi. Konuşmasına milletin ve İslam aleminin Regaip Kandili'ni tebrik ederek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rabbimden bizi ve tüm insanlığı bu mübarek gece hürmetine bir an önce koronavirüs musibetinden kurtarmasını niyaz ediyorum. Bugün spor alanında çığır açacak önemli bir projeyi gençlerimize tanıtmak üzere bir aradayız. Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile üniversitelerimizin hayata geçirdiği, Türk sporuna yükseköğretimde yüzde 100 destek programının hayırlı olmasını diliyorum. Sporcu bursuyla 2020 yılında vakıf üniversitelerine yerleşen 76 gencimizin her birini canı gönülden tebrik ediyorum. Ülkemizi uluslararası yarışmalarda başarıya temsil ederek madalya kazanan gençlerimizin eğitim öğretim hayatlarında da inşallah aynı başarıyı tekrarlayacaklarına inanıyorum" dedi.

'KAĞITTAN TOPLAR YAPAR, SOKAK ARALARINDA OYNARDIK'

Bu programın, spor ile eğitim öğretimin birbirinin alternatifi değil, tamamlayıcısı olduğunu bir kez daha gösterdiğini belirten Erdoğan, "Bizim çocukluğumuzda maalesef spora gereken önem verilmez, spor yapan çocuklar adeta hayta yaftası yerlerdi. Futboldan basketbola birçok sporu, çoğu defa ailelerimizden gizli saklı şekilde, mahalle aralarında sürdürmeye çalıştık. Kağıttan toplar yapardık ve onlarla sokak aralarında top oynardık. Her şeye rağmen direnerek profesyonel spor hayatına geçen arkadaşlarımızın ekseriyeti de eğitimden mahrum kalmıştır. Halbuki gelişmiş ülkelerde spor etkinlikleri, eğitim öğretim hayatının ayrılmaz bir parçası olarak görülür, sporcular da el üstünde tutulur” şeklinde konuştu.

Dünyanın birçok prestijli üniversitelerinde akademik çalışmayla sportif başarının el ele gittiğine işaret eden Erdoğan, "Mesela dünyada ilk 100 arasında yer alan Kaliforniya Üniversitesi, olimpiyat tarihi boyunca 135'i altın toplam 288 madalya kazanmıştır. Yine dünyada akademik başarısı en yüksek kurumlarından biri olan Stanford Üniversitesi de olimpiyatlarda 280 madalya elde etmiştir. Diğer nitelikli üniversitelere baktığımızda da benzer bir başarı tablosuyla karşılaşıyoruz. Akademik çalışmalarda başarı elde eden kurumların, sporda da böyle parlak neticeler alması kesinlikle tesadüfi değildir. Bu sporla eğitimin birbirini destekleyen unsurlar olarak görmenin bir sonucudur. Spora önem atfettikçe sporcularımıza hak ettikleri değeri verdikçe bizim üniversitelerimizin de aynı başarıyı yakalayacağına doğrusu inanıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

'TÜRKİYE SPOR ALTYAPISINDA DA ÇAĞ ATLAMIŞTIR'

Türkiye'de bu anlayışın giderek daha fazla yerleştiğini ve ailelerin çocuklarını spora daha fazla yönlendirdiğini söyleyen Erdoğan, "Okullar eğitimin yanı sıra spor faaliyetlerine de ağırlık veriyor. Üniversiteler sporda derece yapmış gençlerimize daha çok sahip çıkıyor. Ülke genelinde yaşanan bu zihniyet değişiminde, hükümetlerimizin spor altyapısına ve spor eğitimine yaptığı yatırımların çok büyük katkısı var. Türkiye bizim dönemimizde diğer alanlarla birlikte spor altyapısında da çağ atlamıştır. Ülkemizdeki toplam spor tesisi sayısını 1575'den 3 bin 903'e yükselttik. Sentetik futbol, basketbol ve voleybol sahalarını mahallelere kadar yaydık. Atletizm pistlerimizin sayısını 12'den 56'ya, yarım ve tam olimpik yüzme havuzlarımızın sayısını 46'dan 100 tanesi portatif olmak üzere 274'e, spor salonlarımızın sayısını 372'den 904'e çıkardık. Artık büyük çoğunluğu ömrünü tamamlamış olan stadyumları yıkıp, yerlerine uluslararası standartlarda yüksek kapasiteli yeni tesisler inşa ettik. Türkiye genelinde yaptığımız stadyumlardan 32'sini tamamladık, 12 stadyumun yapımı devam ediyor. 4 adet stadyumumuzun da proje ve ihale süreci sürüyor. Gelişen altyapımız sayesinde faal sporcu sayımız ise, burası ilginç, son 18 yılda 206 binden 3 milyon 623 bine ulaştı" dedi.

Okullarda yürüttükleri sportif yetenek taramasıyla tespit ettikleri kabiliyetli çocukları da özel eğitime aldıklarını anlatan Erdoğan, "Böylece kabiliyetli gençlerimizi çok erken yaşta keşfederek Türk sporuna yeni yıldızlar kazandırıyoruz. Spordaki başarılarımızı artırmak için hayata geçirdiğimiz en önemli yatırımlardan biri de sporcu eğitim merkezlerimizdir. 43 ilimizdeki sporcu eğitim merkezlerimizde bugün 1061 gündüzlü, 610 yatılı olmak üzere toplam 1671 sporcu yetiştiriyoruz. Bu merkezlerden faydalanan sporcularımıza hem faaliyet gösterdikleri spor dalı hem de okul dersleri için özel eğitimler veriyoruz" diye konuştu.

'8 BİN 800'ÜN ÜZERİNDE MADALYA İLE HEPİMİZİ SEVİNDİRDİLER'

Başarının, emeğin ve kalitenin takdir edilmesinin, başarının kendisi kadar önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Çünkü ödüllendirilen her başarı daha büyük başarıların öncüsü olacaktır. Bu amaçla başarılı sporcularımızın emeklerini zayi etmemek adına devlet olarak farklı mali destek programlarını uygulamaya aldık. Örneğin 2021 yılı itibariyle sporcu eğitim merkezlerimize devam eden gündüzlü sporcumuza aylık 565 lira, yatılı sporcumuza ise aylık 706 lira harçlık ödemesi yapıyoruz. Yıldızlar kategorisinde dünya ve Avrupa şampiyonlarımıza ise aylık 1555 lira harçlık desteğinde bulunuyoruz. Türkiye olimpik hazırlık merkezlerinden ise 465 yatılı, 728 gündüzlü olmak üzere toplam 1193 sporcumuz yararlanıyor. Yine burada da büyükler kategorisindeki olimpiyat dünya ve Avrupa şampiyonlarımıza aylık 2 bin 825 lira harçlık ödemesi yapıyoruz. Üniversiteyi kazanan bütün milli sporcularımıza burs veriyor, Gençlik ve Spor Bakanlığımıza bağlı yurtlarda barınma önceliği tanıyoruz. Sporcularımıza sağladığımız bu desteklerin karşılığını tüm branşlarda artan madalya sayısıyla görmeye başladık. 2002 yılında sadece 1481 madalya kazanırken sporcularımız, salgın öncesi son yıl olan 2019'da 8 bin 800'ün üzerinde madalya ile hepimizi sevindirdiler" ifadelerine yer verdi. 

'EVLATLARIMIZ ARTIK TERCİH YAPMAK ZORUNDA KALMIYOR'

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına rağmen milli sporcuların katıldıkları uluslararası organizasyonlarda üstün başarılar gösterdiklerini kaydeden Erdoğan, yüzmede serbest dalışta modern pentatlonda, jimnastikte kazanılan Avrupa ve dünya şampiyonluklarından ötürü milli sporculara teşekkür etti. Sporcuların uluslararası alandaki başarıları arttıkça ve bunun getirdiği imkanlar çoğaldıkça ailelerin çocuklarını spora yönlendirme şevklerinin de büyüdüğünü ifade eden Erdoğan, "Spora ilgi duyan evlatlarımız artık eğitim ile hayalleri arasında bir tercih yapmak zorunda kalmıyor. Gayemiz bizim çektiğimiz çileleri gençlerimize çektirmemek, bizim yürüdüğümüz zorlu yollardan gençlerimizi yürütmemektir. Çünkü gençlere yapılan yatırım geleceğimize yapılan yatırımdır. Bu ülke eğitimli, nitelikli, sağlıklı, milli ve manevi değerlerle mücehhez gençlerin omuzlarında yükselecektir. Türkiye'yi aydınlık yarınlara, sporda, sanatta, bilimde, kültürde başarılarıyla temayüz etmiş gençlerimiz taşıyacaktır. Gençlik geleceğin tohumu istikbalimizin teminatıdır" mesajını verdi.

'YÜZDE 100 BURSLU ŞEKİLDE OKUYABİLECEKLER'

Görevlerinin, gençlere hayallerini gerçekleştirebilecekleri bir ortam sunmak olduğunu dile getiren Erdoğan, "Vakıf üniversitelerimiz ile yapılan anlaşmalarla hayata geçirilen sporcu burslarını da bu çerçevede önemli bir adım olarak görüyorum. Sporcu bursu ile belirli başarı kriterlerini sağlayan genç sporcularımız, kazandıkları bölümlerde yüzde 100 burslu şekilde okuyabilecekler. Böylece evlatlarımız huzuru kalp ile hem spor hem eğitim hayatlarını birlikte sürdürebileceklerdir. Bu şekilde kendilerini yetiştiren sporcularımız arkadan gelecek nesillere de örnek ve destek olacaklardır. Hali hazırda 76 sporcumuzun yararlandığı projenin önümüzdeki dönemde hem kapsamının genişletilmesi hem de paydaşlarının artırılması önem taşıyor. Üniversitelerimizden sporcularımıza özellikle tahsis edilen kontenjanların belirlenmesi konusunda gereken hassasiyeti göstermelerini bekliyorum" dedi.

Bu çalışmayı ortaokul ve lise seviyesine de teşmil ettiklerinin müjdesini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yetenekli çocuklarımızın daha temelden desteklenmesi gerektiği fikrinden hareketle, ilk olarak Özel Öğretim Derneği'ne bağlı özel okul ve kolejlerle gereken mutabakat metinleri imzalandı. Başlangıçta 538 kontenjanla ortaöğretimde bu uygulamayı hayata geçiriyoruz. Buradan tüm özel öğretim kurumlarımızı sporcularımıza destek olmak ve Türk sporunu geliştirmek amacıyla bu mutabakata katılmaya davet ediyorum. Sporcularımıza destek olan üniversitelerimizin Gençlik ve Spor Bakanlığı ile el ele vermesi, okullarımızı bilim yuvası olmanın yanında artık spor hayatımız için de birer merkeze dönüştürecektir" şeklinde konuştu.

KASAPOĞLU: SPORDAN YA DA EĞİTİMDEN FERAGAT DÖNEMİ GERİDE KALDI

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ise, bugün bir hayali daha gerçekleştirmenin sevincini yaşadıklarını belirterek, "Sporcularımız bugün açılan bu kapıdan belki bu yıl 76 sporcumuz geçiyor, ama bugün bir devrimi hep birlikte gerçekleştiriyoruz. Eğitim mi spor mu ikilemi yıllardır var olan bir sorun. Sporcularımızın yıllarca verdikleri emeklerin bu ikilem sayesinde maalesef heba olduğunu hep birlikte gördük. Hamdolsun ki bugün itibari ile bu ikilem geride kalacak. Spordan ya da eğitimden feragat etme dönemini hep birlikte geride bırakıyoruz. Bu vesile ile sporcularımız hem yükseköğrenimde hem de geçtiğimiz günlerde attığımız yeni adımla orta okulda, lisede de aynı imkanlardan faydalanmaya başladılar" dedi.

TÜRKİYE ŞAMPİYONU SPORCUDAN, ERDOĞAN'A ANLAMLI HEDİYE

Kasapoğlu, konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a milli sporcu bursu alan 76 sporcu ve öğrencinin imzaladığı formayı takdim etti. Ardından Erdoğan, sporcu öğrencilere hediyelerini takdim etti. Bu sporcular arasında, Erdoğan'ın 2003 yılında açılışını yaptığı gün Rize Saynur Yardımcı Kadın Doğum Hastanesi'nde dünyaya gelen Selen Gülel de yer aldı. Modern pentatlonda Yıldızlar Türkiye Şampiyonu ve dünya üçüncüsü Gülel, doğduğu gün Erdoğan'ın kucağındayken çekildiği fotoğrafı da Cumhurbaşkanına hediye etti. Tanıtım toplantısında Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş futbol kulüplerinin başkanları ile Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir ve A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş de hazır bulundu. Programın sunuculuğunu ise Ersin Düzen üstlendi. Milli sporcu bursu projesi kapsamında, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın 52 vakıf üniversitesi ile imzaladığı protokol doğrultusunda bu yıl 76 sporcu 26 vakıf üniversitesinde istediği bölüme yerleşti. Koç, Bahçeşehir ve Sabancı Üniversiteleri 9'ar burslu öğrenci ile en çok milli sporcunun yerleştiği vakıf üniversiteleri oldu.

Yorumlar (0)
30°
açık
Namaz Vakti 27 Temmuz 2021
İmsak 04:01
Güneş 05:48
Öğle 13:16
İkindi 17:11
Akşam 20:33
Yatsı 22:13
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@