İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps, Rusya’nın Ukrayna jetlerince vurulan savaş gemisinin 'yalnızca hasar gördüğüne' dair açıklama yaptığını ancak Novocherkassk’in 'tamamen yok edildiğini' belirtti.

İsrail’in İspanya açıklamalarına İspanya Başkan Yardımcısı Diaz'dan sert tepki İsrail’in İspanya açıklamalarına İspanya Başkan Yardımcısı Diaz'dan sert tepki

FOTO ARŞİV 

GRANT SHAPPS: 'RUS SAVAŞ GEMİSİ NOVOCHERKASSK TAMAMEN YOK EDİLDİ'

İngiltere Savunma Bakanı Shapps açıklamasında “Rusya, Putin'in savaş gemisi Novocherkassk'ın yalnızca 'hasar gördüğünü' iddia ederek yanılttı; geminin tamamen yok edildiği açık! Avrupa'da sürmekte olan bu çığır açıcı savaşta uygar dünyanın 2024 yılında Ukrayna'yı desteklemeye devam etmesi çok önemli” dedi.

İNGİLTERE SAVUNMA BAKANLIĞI: 'RUSYA ÜÇ ÇIKARMA GEMİSİNİ KAYBETTİ'

Rusya-Ukrayna Savaşı’na dair günlük istihbarat raporu yayınlayan İngiltere Savunma Bakanlığı, Rus donanmasının Ropucha sınıfı çıkarma gemisi Novocherkassk’ın Kırım’ın Feodosia limanında 25 Aralık’ta tamamen yok edildiğini ifade etti. Geminin büyük ihtimalle patlayıcı yükü olduğu ve vurulma sonrasında büyük bir ikinci patlama yaşandığı vurgulandı. Rus donanmasının toplamda 3 çıkarma gemisinin yüzemeyecek kadar hasar gördüğü ve iki gemisinin de hafif hasar aldığı belirtildi.  

Editör: MURAT ÖZER