Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Türkiye Ekonomi Modeli ile döviz kurlarında hareketliliğin etki alanı zayıflamakta" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Ülkemiz, Türkiye Ekonomi Modeli çerçevesinde, katma değerli üretim anlayışını benimseyerek ihracatı teşvik etmekte ve bu yolda kararlılıkla ilerlemektedir. Bu model ile döviz kurlarında zaman zaman yaşanan hareketliliğin etki alanı da zayıflamaktadır" dedi.

TÜİK: "İhracat yüzde 3, ithalat yüzde 31,4 arttı" TÜİK: "İhracat yüzde 3, ithalat yüzde 31,4 arttı"

BAKAN NEBATİ: "TÜRKİYE EKONOMİ MODELİ İLE DÖVİZ KURLARINDA HAREKETLİLİĞİN ETKİ ALANI ZAYIFLAMAKTA"

Bakan Nebati, Twitter'daki hesabından 'Türkiye Ekonomi Modeli'ne ilişkin açıklamalarda bulundu. Nebati, model ile döviz kurlarında zaman zaman yaşanan hareketliliğin etki alanının zayıfladığını belirterek, "Ülkemiz, Türkiye Ekonomi Modeli çerçevesinde, katma değerli üretim anlayışını benimseyerek ihracatı teşvik etmekte ve bu yolda kararlılıkla ilerlemektedir. Bu model ile döviz kurlarında zaman zaman yaşanan hareketliliğin etki alanı da zayıflamaktadır. Nitekim, ülkemiz 2022 yılının ilk yarısında büyüme bakımından diğer ülkelere kıyasla çok daha olumlu bir performans göstermeyi başarmıştır" dedi.

Bakan Nebati, Türkiye'nin ekonomik geçiş sürecinde olduğunu kaydederek, "Türkiye, daha fazla üreten ve daha fazla ihracat yapan bir ekonomiye dönüşüyor. Sektörlerimiz, bu kökten değişimi hissediyor ve gelirlerini artırıyor. Biz, alın terimizle üreterek kazanmayı, ihracat ve turizm gelirlerini artırarak cari dengeyi sağlamayı hedefliyoruz. Bizler bu yolda ilerledikçe, tarihte hiç olmadığı kadar güçlü bir kredibiliteye birlikte ulaşacağız. Bu anlamda, ülkemize yönelik yapılan değerlendirmelerin, yakın zamanda, durgunluk ve enflasyon ile mücadele eden gelişmiş ekonomilerden ayrışan tüm pozitif yönlerimizle çok daha olumlu seyredeceğine şahitlik edeceğiz. Buna yürekten inanıyorum" dedi.