TBMM Başkanı Şentop'tan 'Montrö' açıklaması

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop'tan Montrö açıklaması.

SİYASET 29.03.2021, 15:13
TBMM Başkanı Şentop'tan 'Montrö' açıklaması

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, “Katıldığım televizyon programında uluslararası anlaşmalarla ilgili görüşlerimi zikrettim. Herhangi bir anlaşma adı vermedim. Birkaç tane kötü niyetli insanın yapmış olduğu çarpıtma üzerinden değerlendirme yapmalarından büyük bir üzüntü duyuyorum. Bu bir fikir haysiyetsizliğidir. Herkesi ciddiyete ve fikir haysiyetine sahip çıkmaya davet ediyorum” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) 18'inci Olağan Genel Kurul Toplantısı'na katıldı. İstanbul'da yapılan toplantının açılış konuşmasını yapan Şentop, ardından gündemdeki konulara ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"KONUŞMAMDA HERHANGİ BİR ANLAŞMA ADI VERMEDİM"

Muhalefetin Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin tartışmaya açılacak söylemleri üzerine Şentop, “Bir televizyon programında konuşurken uluslararası sözleşmelerle anayasadaki ifadesiyle milletlerarası anlaşmalarla ilgili de görüşlerimi ifade ettim. Ben herhangi bir anlaşma, sözleşme ismi zikretmedim. Soruyu soran gazeteci arkadaşımızın iyi niyetle sorduğuna da eminim. Bazı anlaşmaların isimlerini zikrederek sordu. Ben yine herhangi bir sözleşmenin ismini telaffuz etmeksizin Anayasa'nın 90'ıncı maddesinde, uluslararası anlaşmalarla ilgili iç hukuktaki düzenlemelerden bahsettim. Programdan bir süre sonra bazı çevrelerin başta Montrö Boğazlar Sözleşmesi olmak üzere bazı anlaşmalarla ilgili bana yönelik bazı isnatlar, yani benim kullandığımı ifade ettikleri sözler olduğunu gördük. Gizli saklı bir beyanat, görüşme, konuşma değil bir televizyonda canlı yayınlanan bir program. Ben hiçbir anlaşma ile ilgili bir durumdan isim zikrederek an bahsetmiyorum. Bunun, Montrö dahil olmak üzere, bazı anlaşmaları tartışmaya taşımak gibi bir amaçla nasıl yorumlandığını anlamakta zorlanıyorum” şeklinde konuştu.

"MONTRÖDEN ÇIKMAK MEVZU BAHİS DEĞİL"

Marmara Denizi örneği veren Şentop, “Şüphesiz siyasetçi olarak konuşurken ortalama bir zeka seviyesini hesap ederek konuşuyoruz. Bunun altında olan arkadaşlar varsa siyasetçi, bürokrat, gazeteci onlarla ilgili benim yapabileceğim pek bir şey yok. Konuşma metni açıktır konuşmam canlı olarak var. Şunu tekrar ifade etmek istiyorum; gerek Lozan gerek Montrö gibi antlaşmaların özel bir durumu vardır. Ben boşanma ile ilgili bir prosedür anlatsam insanları boşanmaya teşvik etmiş mi olurum? Bu kadar saçmalığı anlamakta zorlanıyorum. Şunu net olarak söyleyeyim uluslararası antlaşmaları hukuk tekniği bakımından konuştuk. Montrö, Lozan gibi anlaşmalar ile ilgili hususta çıkma gibi mevzu bahis olmayacağını çok çarpıcı akılda kalıcı bir ifade ile söyledim. 'Marmara Denizi'nden ne kadar ayran yapılabilirse bu anlaşmalardan da çıkmakta öyledir' dedim. Bunun imkansızlığını, ihtimal dışı olduğunu ifade etmek için bunu da kullandım” açıklamasında bulundu.

"BİR SÖZÜ ELEŞTİRİRKEN 'NE DEMİŞ' DİYE BAKMAK LAZIM"

TBMM Başkanı Şentop, “Başta Montrö olmak üzere Türkiye’nin taraf olduğu ve bizim İstiklal Harbi neticesinde kazanmış olduğumuz, elde etmiş olduğumuz mevzilerle ilgili hiçbir tartışma yoktur. Böyle bir tartışma bizim aklımızdan da geçmez, geçmemektedir. O konuşmada da böyle bir şey yoktur. Benim uluslararası anlaşmalarla ilgili genel hükümler çerçevesinde hukuki boyutu anlatmam söz konusudur. Türkiye’de siyaset yapan bazı mevkilere gelmiş insanlar bir sözü veya bir kişiyi eleştirirken en azından bunun ne dediğine bakması gerekir diye düşünüyorum. En azından ben öyle yapıyorum. Bir siyasetçi ne demiş önce kendim bir ona bakıyorum. Buna bakmadan birkaç tane kötü niyetli insanın yapmış olduğu çarpıtma üzerinden sanki benim böyle sözleri söylemişim gibi değerlendirme yapmalarından da büyük bir üzüntü duyuyorum. Bu bir fikir haysiyetsizliğidir, açık olarak söylüyorum. Herkesi ciddiyete ve fikir haysiyetine sahip çıkmaya davet ediyorum” dedi.

Anlaşmaların tek başına Türkiye'nin güvenliğini korumayacağını söyleyen Şentop, sözlerine şöyle devam etti:

“Son bir şey daha söylemem lazım bu tartışmalarda şunu gördüm buradaki konuşmamda da ifade ettim. Türkiye’nin güvenliğini, sınırlarını, kara vatanımızın ve deniz vatanımızın mavi vatanımızın sınırlarını koruyan anlaşmalar değildir. Bunu koruyan bizim devletimizin kudretidir, ordumuzun gücüdür, milletimizin istiklal sevdasıdır.”

CUMHURİYET GAZETESİNİN BAŞYAZISINDAN ÖRNEK VERDİ

Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin 20 Temmuz 1936’da imzalandığını hatırlatan Şentop, “10 gün önce 10 Temmuz 1936 tarihli Cumhuriyet gazetesinin manşeti var. Manşette, ‘Konferansta bedbin bir hava hakim’ diyor. Bedbin 'karamsar' demek. Yani imzadan 10 gün önce Türkiye açısından bir karamsar hava var. Bu Cumhuriyet gazetesinde Yunus Nadi’nin imzasıyla yayınlanan başyazı. Bazı hatıratlarda başyazıyı bizzat Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kaleme aldığı söylenir. Yazının sonunda 'Türkiye’nin evinin kapısı olan boğazlardan isteyen istediğim gibi geçerim şeklindeki bir hakkı istihsal etmek isterse boğazlar konusunu kesin çözeriz' diyor. 1936’da Türkiye’nin özgüvenine ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin imzalanması aşamasındaki duruma bakınız. Bugün bazı bürokratlar asker, sivil, siyasetçiler Montrö olmazsa işte Sevr olur diyor. Arkadaşlar 1936’da antlaşma imzalanmadan 10 gün önce Türkiye’nin söylediği söz Lozan'daki boğazlar antlaşmasına bile alternatif olarak bakmıyor. Diyor ki Montrö olmazsa bu konuda biz karar veririz. İşte Türkiye’nin özgüveni, kararlılığı budur” ifadelerine yer verdi. 

Şentop, sözlerine şu şekilde devam etti: 

“1936’da budur bu özgüveni bu kararlılığı bugün bizler taşıyoruz ama içlerinde gizli mandacılık anlayışıyla özgüvensiz, aşağılık kompleksi içerisindeki bazı siyasetçilerin ve bürokratların Türkiye’nin devletimizin kudreti, ordumuzun gücü ve milletimizin kararlılığını yok sayarak sadece yazılı metinler üzerinden bizim istikbalimizi ve sınırlarımızın güvenliğini tartışmalarını da üzüntü ile karşıladığımızı ifade etmek isterim ve herkes kendine gelsin. Türkiye Cumhuriyeti, Sevr Anlaşması'nı başka anlaşmalar ile yok etmedi. İstiklal Harbi'nde verdiği canlar ile döktüğü kanlar ile yırtıp attı. Anlaşmaları var eden milletimizin, devletimizin gücüdür. Onları ayakta tutan budur, dolayısıyla anlaşmalar ile ilgili bir tartışma söz konusu değildir. Konuşanlar, bunu gündeme getirenler kendi içlerindeki o mandacı fikriyatları dile getirmektedir, onları buradan kınıyorum.”

ATATÜRK BÜSTÜNE SALDIRI: PLANLI BİR PROVOKASYON OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM

Şentop, “Tekirdağ'ın Marmaraereğlisi ilçesinde gece saatlerinde 3 okulun bahçesindeki Atatürk büstlerine yönelik alçak bir saldırı girişimi olduğunu sabah saatlerinde öğrendik. Jandarma ve polis büstün altında kaide üzerine boyalarla bazı yazılar yazıldığını tespit ediyor. Bununla ilgili takibat devam ediyor. 3 okulda yapıldığı için planlı bir provokasyon olduğunu düşünüyorum. İyi niyetli veya aklı başında birisinin yapması mümkün değil. Planlı bir provokasyon, tahrik hareketi var. Güvenlik kameraları üzerinden yapılan bazı tespitler oldu. Çalışmalar devam ediyor, en kısa zamanda faillerin yakalanacağını ve gerekli şekilde cezalandırılacaklarını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

HDP'NİN KAPATILMASI

HDP'nin kapatılması konusu üzerine Şentop,"Bu konuda şu anda bir şey söyleyebilmemiz mümkün değil. Anayasa Mahkemesi safhasında bir iddianame var. Onun üzerinden önce röportör çalışacak sonra mahkeme görüşmeler yapacak, savunmalar alınacak. Bu bir süreçtir, somut veri elimizde yok. Yargı süreci devam ediyor" dedi.

MECLİSTE ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULDU

Kadına şiddetin önlenmesine yönelik kurulan komisyona ilişkin TBMM Başkanı Şentop, “Türkiye’de ve bütün dünyada bu konuda hakikaten ülkemizi üzüntüye boğan bazı olaylara şahit oluyoruz. Onun için araştırma komisyonu kuruldu şimdi komisyonla ilgili önce tabi komisyona üye partilerin üye vermesi lazım. Sonra komisyonda bir yönetim oluşturulacak ve en kısa zamanda başlayacaktır diye düşünüyorum. Gerek mevzuatlarla ilgili gerekse uygulamayla ilgili önümüzde ne sorunlar varsa onları tespit edeceğiz. Giderilmesi için de meclis başkanı olarak takipçisi olacağız. Sorunların giderilmesine yönelikte bir rapor da verilecektir. Ben bu çalışmada iyi bir gelişme çıkacağını düşünüyorum” diye konuştu.

İSRAİL'E MEKTUP

İsrail'e Filistinlilere aşı yapılması yönünde yazdığı mektuba ilişkin ise Şentop, “Bu konu ile ilgili biz tabi bir geri dönüş beklediğimiz bir mektup değildi. Bu İsrail’de tabi bir seçim süreci vardı, fakat Filistinli kardeşlerimizden arka arkaya iki kere bu şekilde bir talep geldiği için ben de bu ayrımcılığı bir insani mesele olan bu durumu vicdanen ifade eden konuya dikkat çeken bir mektup gönderdim. İnşallah konuyla ilgili beklenen, doğru olan hukukun gereği olan adımlar atılır diye ümit ediyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Yorumlar (0)
27°
az bulutlu
Namaz Vakti 24 Haziran 2021
İmsak 03:25
Güneş 05:26
Öğle 13:12
İkindi 17:11
Akşam 20:47
Yatsı 22:39
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@