Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörlerinde toplam cironun ağustosta yıllık yüzde 69 arttığını açıkladı.

TÜİK: TOPLAM CİRO AĞUSTOSTA ARTTI

TÜİK, Ağustos 2023 dönemine ilişkin ciro ve perakende satış endekslerini açıkladı. Buna göre; sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi, ağustos ayında yıllık yüzde 69 arttı. Toplam cironun alt detaylarına bakıldığında; yıllık sanayi sektörü ciro endeksi yüzde 55,5, inşaat ciro endeksi yüzde 106,3, ticaret ciro endeksi yüzde 75,8, hizmet ciro endeksi yüzde 65,4 arttı. Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi, ağustos ayında aylık yüzde 2,3 arttı. Aylık sanayi sektörü ciro endeksi yüzde 2, inşaat ciro endeksi yüzde 2,6, ticaret ciro endeksi yüzde 1,9, hizmet ciro endeksi yüzde 4,6 arttı.

Ticaret Bakanı Bolat: "Türkiye, en hızlı büyüyen ekonomi oldu" Ticaret Bakanı Bolat: "Türkiye, en hızlı büyüyen ekonomi oldu"

PERAKENDE SATIŞ HACMİ YILLIK YÜZDE 17,2 ARTTI

Perakende satış hacmi, 2023 Ağustos'ta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,2 arttı. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 15,3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 24,2 arttı. Otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 1 azaldı. Perakende satış hacmi, bir önceki aya göre yüzde 4,7 azaldı. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,1 arttı, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 5,6, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 9 azaldı. (DHA)