ULUSKON Genel Başkanı, Birleşm Milletler (UNOPS) Danışmanı ve Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) Danışmanı Nezaket Emine Atasoy ile Belarus Büyükelçisi Victor RYBAK, Belarus Büyükelçiliğinde bir araya geldi. Toplantıda ikili ihracat, ithalat ve yatırımların genişletilmesi ve ülkeler arası yapılacak ziyaret ve iş birliği üzerine görüşme gerçekleştirildi.

Bakan Mehmet Şimşek: "KDV istismarına karşı saha denetimleri yapılacak" Bakan Mehmet Şimşek: "KDV istismarına karşı saha denetimleri yapılacak"

ULUSKON Başkanı Nezaket Emine Atasoy, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Belarus arasında ihracat, ithalat ve yatırımlarını büyütmek istediklerini söyledi. ULUSKON olarak bugüne kadar farklı ülkelerde ticarete yön veren birçok proje gerçekleştirdiklerini ifade eden Atasoy, “İki ülke arasında, başta ihracat olmak üzere ithalat ve yatırım konularının yanı sıra kültürel ve sosyal anlamda da etkileşimin çoğalması için iş birliği yapılması kararı alındıktan sonra ULUSKON bünyesindeki iş insanlarıyla birlikte Belarusbüyükelçimizin programıyla bir ziyaret planlıyoruz” dedi. 

‘İKİ ÜLKE ARASINDA TİCARETİ ARTTIRACAK YÖNDE ODAKLANABİLİRİZ’

Büyükelçi Victor Rybak ise yaptığı açıklamada, “Türkiye ve Belarus arasındaki bağlar durmadan güçlenmeye devam ediyor. Şu anda elimizde olan ticaret hacmini ciddi bir şekilde artırmayı ve halklar arasındaki diyaloğu güçlendirmeyi arzulamaktayız. İki ülke arasındaki 1 milyar dolarlık ticaret kapasitesinin ULUSKON ile yapacağımız iş birliği sayesinde katlanarak artacağından ve Türkiye ile pek çok sektörde güçlü ilişkiler kuracağımızdan şüphemiz yok. Değerli ULUSKON’un Belarus’a gerçekleştirecekleri ziyareti heyecan ile bekliyoruz. ULUSKON bünyesinde bulundurduğu iş insanlarının kapasitesiyle birçok sektörde imkân sunabiliyor ve bunu Belarus’un ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirerek, iki ülke arasında ticareti arttıracak en etkili sektörleri belirleyip çalışmalarımıza bu yönde odaklanabileceğimizi düşünüyorum. ULUSKON ile yaptığımız istişare sonrasında odaklanmayı düşündüğümüz sektörlerden bazıları tekstil, demir, çelik, ahşap, kozmetik ve ilaçtır” şeklinde konuştu.

Editör: MURAT ÖZER