Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yabancı para yükümlülükler için yüzde 5 olarak uygulanan menkul kıymet tesis oranının yüzde 4'e indirileceğini duyurdu.

Bakan Alparslan Bayraktar, Çinli mevkidaşı Wang Guanghua ile görüştü Bakan Alparslan Bayraktar, Çinli mevkidaşı Wang Guanghua ile görüştü

YABANCI PARA YÜKÜMLÜKLER İÇİN MENKUL KIYMET TESİS ORANI YÜZDE 4'E İNDİRİLECEK 

TCMB'den yapılan açıklamada, "TCMB, mevcut mikro ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirmektedir. Bu çerçevede yabancı para yükümlülükler için yüzde 5 olarak uygulanan menkul kıymet tesis oranı yüzde 4'e indirilecektir. Ayrıca, 29 Aralık 2023 tarihinde sonlanacak olan kredi büyümesine göre menkul kıymet tesisine ilişkin geçici uygulama 6 ay süre ile uzatılacaktır" denildi.

Depremin olumsuz etkilerinin azaltılması amacıyla, deprem bölgesine kullandırılan kredilerin menkul kıymet tesis uygulamasından muafiyetine yönelik hususların Haziran 2024'e kadar devam edeceği belirtildi. Türk lirası mevduatın önceliklendirilmesine ilişkin politikalar kapsamında Türk lirası mevduatı destekleyici adımlar atılmaya devam edileceği de vurgulandı. (DHA)

Editör: MURAT ÖZER