Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Orman Genel Müdürlüğü (OGM) envanterine alınan 1 yerli ve milli T70 helikopter ile 4 Air Tractor model uçak ve 1 insanlı keşif uçağını inceledi. Erdoğan, yerli ve milli T70 helikoptere 'Nefes', keşif uçağına da 'Otağ' adını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’da 'OGM Yangın Söndürme Uçakları ve Helikopterleri Teslim Töreni'ne katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, envantere katılan uçak ve helikopterleri inceleyerek, pilotlardan bilgi aldı. Erdoğan, yerli ve milli T70 helikoptere 'Nefes', yangın yönetiminde önemli bir unsur olarak devreye sokulan ve Türkiye ile birlikte sadece 5 ülkede kullanılan insanlı keşif uçağına da 'Otağ' ismini verdi. Ardından T70 helikoptere imzasına atan Erdoğan, pilotlar ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

YANGINLA MÜCADELEDE DEV FİLO

Zelenski, ‘Çocukları Ukrayna’ya Geri Getir’ eylem planını duyurdu Zelenski, ‘Çocukları Ukrayna’ya Geri Getir’ eylem planını duyurdu

Alınan yeni araçlar ile orman yangınlarıyla mücadelede güçlü bir hava filosu oluşturuldu. Bu yıl 75 helikopter, 21 uçak, 8 İHA olmak üzere toplam 104 hava aracıyla orman yangınlarına karşı etkin mücadele sağlanacak.

OGM hava güçlerinin 2000'li yılların başında 85 ton olan toplam su atma kapasitesi, bu yıl itibarıyla toplam 431 tona ulaştı.

Önümüzdeki 5 yıl içinde, yangın söndürme filosu, ağırlıklı olarak yerli ve milli kaynaklardan temin edilecek 41 adet hava aracı ile daha da güçlendirilecek. Yerli ve milli Atak-2 helikopterinden dönüştürülerek üretilecek olan ve 4 ton su atma kapasitesine sahip 10 helikopter için de Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ ile 208 milyon dolarlık sözleşme imzalandı.

Orman yangınlarıyla mücadelede bu yıl 1546 arazöz, 2 bin 456 ilk müdahale aracı ve diğer iş makineleriyle toplam 4 bin 981 kara aracı sahada olacak. Bu sayı 2002 yılında 1107 iken 21 yılda 4 kat artırılmış oldu. Orman yangınlarıyla mücadelede 25 bin orman personeli ve 462 kişilik Orman Arama Kurtarma Timi de kara gücünün asli aktörleri olarak görev yapacak. 

BAKAN KİRİŞÇİ: 31 UÇAK İÇİN 286 MİLYON DOLAR ÖDEDİK

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, törende konuştu. Bakan Kirişci, orman yangınlarını önlemeye yönelik çalışmalar yaptıklarını söyleyerek, "Genel müdürlük olarak, bakanlık olarak asli işimiz yangın çıktıktan sonra riski yönetmek. Dolayısıyla böyle bir risk yönetimi konusunda bakanlığımız mevcut çalışmalarına yenilerini ekleyecektir. Toplamda 31 hava aracımız olacak. Ayrıca kiraladığımız helikopter ve uçaklarımızla, İHA’larla ilgili de süreç devam ediyor. Uçakların içerisinde öyle bir uçak var ki, mutlaka uçaktan sadece genel müdürlüğümüz değil, ülkemizin bütün birimlerinin istifade etmesi beni bir vatandaş olarak mutlu eder. Çünkü uçak 10 milyon dolar, 10 milyon dolar da bu uçağın donatılarına para verdik. Bu 31 uçak için ödediğimiz para bugün için 286 milyon dolar. Türk Lirası olarak da 6 milyar mertebesinde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Dolayısıyla böyle bir 20 milyon dolarlık bir aracı bütün kurumlarımızın mutlaka istifadesine sunmamız bu ülkenin ihtiyaçlarını karşılama noktasında esas olmalıdır" dedi.

Konuşmaların ardından envantere katılan uçak ve helikopterler gösteri uçuşu gerçekleştirdi. Bakan Kirişci, helikopter ve uçakları inceleyerek, pilotlar ve bakanlık personeliyle hatıra fotoğrafı çektirdi. (DHA)