Konut satış istatistikleriyle ilgili değerlendirmeler yapan KONUTDER Başkanı, Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, birkaç gün önce orta ve üst gelir grubu için planlanan konut kampanyasının kasım ayında devreye gireceğini duyurdu. Eylül ayından itibaren kampanyaya yönelik büyük beklenti oluştu ve satışlar çok yavaşladı. Konut sektörü olarak, bu kampanyanın en geç kasım ayının başında başlatılmasının çok iyi olacağını düşünüyoruz. Orta ve orta üstü kesimlerin de konuta erişimi hızlanacak ve binlerce insan konut sahibi olacaktır” dedi.

"SEKTÖR, ORTA ÜST GELİR GRUBU DÜZENLENECEK KAMPANYAYI BEKLİYOR"

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı veriye göre, 2022’nin eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22,9 azalışla 113 bin 402 konut satışı gerçekleşti. Konut satışları ocak-eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11,4 artışla 1 milyon 57 bin 193 adet olarak gerçekleşti. 

KREDİLİ SATIŞLARIN PAYI HER GEÇEN AY DÜŞÜYOR

Konut kredisiyle yapılan satışlardaki düşük seviyenin eylül ayında da devam ettiğini aktaran Elmas, “Geçen ay, Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 43 azalarak 16 bin 970 adet oldu. Kredili konut satışlarının toplam konut satışları içindeki payı da yüzde 15’e geriledi. Bu oran ağustosta yüzde 18, temmuzda yüzde 20,4 olarak gerçekleşmişti. Bu kademeli düşüş, konut kredisinde yaşanan yavaşlamanın sürdüğüne işaret ediyor. Bu durum sadece konuta ihtiyacı olup ulaşamayan vatandaşı değil konut üreticisini de etkiliyor. Nitelikli konut arzındaki azalma ve artan maliyetler üretimin yavaşlamasına neden oluyor. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi, orta ve üst gelir grubu için planlanan konut kampanyasının başlamasıyla kredili konut satışlarında bir artışla birlikte sektöründe bir miktar nefes almasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

YABANCIYA KONUT SATIŞI

Elmas, “Yabancılara yapılan konut satışlarının eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23,8 azalarak 5 bin 49 oldu. Türkiye’ye olan ilginin devam etmesine rağmen konut alımı yoluyla vatandaşlık edinim sınırının 250 bin dolardan 400 bin dolara çıkarılması satışların yavaşlamasına neden oluyor” ifadelerini kullandı.

Editör: MURAT ÖZER