Yurtiçi Kargo Genel Müdürü Fatih Önyol, hayata geçirilen yatırımlar ve nitelikli insan gücü sayesinde Yurtiçi Kargo’nun Türk ekonomisine en çok fayda sağlayan 30 şirketten biri ilan edildiğini açıkladı

"TÜRK EKONOMİSİNE EN ÇOK FAYDA SAĞLAYAN 30 ŞİRKETTEN BİRİYİZ"

Türkiye İtibar Akademisi tarafından hazırlanan Türk ekonomisine fayda endeksi araştırmasının sonuçlarına göre Yurtiçi Kargo Türk ekonomisine en çok fayda sağlayan 30 şirket arasında gösterildi. Ekonomiye en büyük katkıyı sağlayan 30 şirketin bulunduğu listede yer alan kargo şirketi de Yurtiçi Kargo oldu. 

“SON 3 YIL İÇERİSİNDE 5 MİLYAR TL’DEN FAZLA YATIRIMA İMZA ATTIK” 

Özellikle pandemi öncesine kadar kargo şirketlerinin ekonomi için öneminin fark edilemediğine dikkat çeken Yurtiçi Kargo Genel Müdürü Fatih Önyol, “Hastalığın ortaya çıkardığı koşullar, hem toplumun hem de müşterilerimizin farkındalığını artırdı. Güçlü, dinamik ve teknolojik kargo şirketleri ile çalışmanın ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşıldı” dedi. 

Son 3 yıl içerisinde 5 milyar TL’den fazla yatırıma imza attıklarını ifade eden Önyol, “Yurtiçi Kargo’nun ekonomiye fayda sağlamak amacıyla attığı adımlar sadece yatırımlarından da kaynaklanmıyor; Yurtiçi Kargo, şirketlerin ticaret hacmini büyütmesine olanak sağlıyor. Bugün ister e-ticaret üzerinden, ister farklı satış teknikleri üzerinden yapılsın, ticari işletmelerin işlerini ve müşteri hedef kitlesini büyüten şirket Yurtiçi Kargo’dur. Örneğin Kars’ta peynircilik yapan bir üreticinin İzmir’deki müşterisine satış yapabilmesini sağlıyoruz” diye konuştu. 

FATİH ÖNYOL: “BAŞARIMIZIN ARKASINDAKİ EN BÜYÜK ETKEN NİTELİKLİ İNSAN GÜCÜMÜZ VE TEKNOLOJİMİZDİR” 

Yurtiçi Kargo’nun sadece sahada görev yapan çalışanlardan ibaret bir şirket olmadığını belirten Önyol, şunları ekledi: 

“Yurtiçi Kargonun Türkiye’nin en çok istihdam sağlayan ilk 20 şirketinden biri konumuna ulaşmış durumunda. Sahada görev yapan arkadaşlarımızın arkasında büyük bir teknoloji gücü var. Bu teknolojiyi ortaya koyan nitelikli insan gücüne de sahibiz. Kadrolarımız arasında Endüstri, Makine, Mekatronik, Yazılım gibi farklı alanda uzmanlığı bulunan mühendisler bulumnuyor. Şirketimiz, Türkiye’de ilk sayısal haritalama sistemlerini uygulayan, dijital kargo operasyon yazılımlarını üreten ve hatta Avrupa ülkelerinin birçoğuna kendi alanında teknoloji ihracı yapabilen bir şirkettir. Başarımızın arkasındaki en büyük etken nitelikli insan gücümüz ve teknolojimizdir.” 

Türkiye’de ilk kez KOPS ismi ile teknoloji ve kargo operasyonlarını birleştiren şirket olduklarını belirten Genel Müdür Önyol, hem yazılım alanında hem de fiziksel teknoloji alanında yatırımlarına devam ettiklerini belirterek şunları söyledi: 

“Geçtiğimiz yıl saatlik işleme kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük otomasyonlu aktarma merkezini inşa ettik. Haramidere Otomasyonlu Aktarma Merkezimizin devreye alınması sonrasında tam 4 aktarma merkezimizde daha otomasyon sistemlerini devreye aldık ve diğer merkezlerimizde de bu yatırıma devam edeceğiz. Otomasyon merkezlerimizde kargolar kamyondan kamyona IOT sistemleri ile ayrışıyor. Örnek vermek gerekirse, Haramidere Aktarma Merkezimizde saatte 30 bin kargo kolisi neredeyse hiçbir insan müdahalesi olmadan gideceği bölgeye, şehire ve şubeye göre ayrılıyor. Kargoların bir kamyondan diğer hat kamyonuna ayrışması ve yüklenmesi dakikalar içerisinde gerçekleşiyor.” Anlatması kolay ancak hayata geçirmesi zor olan bu projeleri kendi öz sermayeleri ve nitelikli insan gücü sayesinde çok kısa sürede hayata geçirmeyi başardıklarını ifade eden Fatih Önyol, “5 yıl içerisinde gerçekleştirilmesi mümkün olan projeleri 1 yıl gibi kısa bir süre içerisinde tamamladık” ifadelerini kullandı. 

“GENÇ YETENEKLERE, MÜHENDİSLERE HER ZAMAN KAPIMIZ AÇIK” 

Açıklamanın sonunda kendine güvenen, kargo yazılımları konusuna ilgi duyan, bu alanda başarılı projeler geliştirebileceğini düşünen her mühendise her zaman kapılarını açık tuttuklarını ifade eden Önyol, “Gelişimin nitelikli insan gücüne yapılan yatırımla geldiğini düşünüyor ve yatırımlarımızı bu odak çerçevesinde gerçekleştiriyoruz. Bu sebeple nitelikli insan gücüne kapılarımızı her zaman açık tutuyoruz. IOT ve yazılım teknolojilerine yatırıma da devam edeceğiz” dedi. 

Editör: MURAT ÖZER