Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) aldığı karara göre, 1 aydan uzun vadeli TL mevduat ve kur korumalı mevduat hesapları için tesis edilen zorunlu karşılıklara 3 ayda bir faiz uygulanacak.

MERKEZ BANKASI, TÜRK LİRASI ZORUNLU KARŞILIKLARA 3 AYDA BİR FAİZ UYGULANACAK

TÜİK: 'Güven endeksi hizmet ve inşaatta arttı, perakende ticarette azaldı' TÜİK: 'Güven endeksi hizmet ve inşaatta arttı, perakende ticarette azaldı'

TCMB tarafından yayınlanan basın duyurusuna göre; parasal aktarım mekanizmasının güçlendirilmesi, Türk lirası mevduat payının artırılması ve kur korumalı mevduattan TL mevduata geçişin desteklenmesi amacıyla TL zorunlu karşılıklara faiz uygulayacak. Buna göre, parasal aktarım mekanizmasının güçlendirilmesi, TL mevduat payının artırılması ve kur korumalı mevduattan TL mevduata geçişin desteklenmesi amacıyla belirlenen koşulları sağlayan mevduat bankalarının 1 aydan uzun vadeli TL mevduat ve KKM hesapları için tesis edilen zorunlu karşılıklarına 3 ayda bir faiz uygulanacak. Kararda, katılım bankalarının TL cinsinden tesis edilmesi gereken zorunlu karşılık tutarında, benzer etkiyi sağlayacak şekilde indirim yapılacağı da belirtildi. (DHA)

Editör: MURAT ÖZER