Milli Savunma Bakanlığı, Kosova’da meydana gelen olaylar nedeniyle daha önceden NATO Kosova Gücüne tahsisli olan 65’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'na bağlı bir komando taburunun ihtiyat birliği olarak görevlendirildiğini bildirdi.

AFAD: Van’ın Tuşba ilçesinde saat 23.19’da 4.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi... AFAD: Van’ın Tuşba ilçesinde saat 23.19’da 4.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi...

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin; Birleşmiş Milletler, NATO, Avrupa Birliği, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı görevleri ile ikili ilişkiler kapsamında bölgesel ve küresel barış ve istikrara katkı sağlamayı sürdürdüğü belirtildi. Açıklamada, "Bu bağlamda ülkemiz, ortak tarihi ve kültürel değerlerimizin bulunduğu Balkanlardaki gelişmeleri de yakından takip etmekte; son günlerde dost ve kardeş Kosova’nın kuzeyinde gerçekleşen, bölgesel güvenlik ve istikrara zarar veren olayların diyalog yoluyla çözümü için yapıcı bir tutum sergilemekte ve taraflara itidal çağrısında bulunmaktadır. Kosova’da meydana gelen olaylar sonrası NATO Müşterek Kuvvet Komutanlığı/Napoli (İtalya) tarafından yapılan talebe istinaden, daha önceden NATO Kosova Gücüne tahsisli olan 65’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığımıza (Kırklareli) bağlı bir komando taburu ihtiyat birliği olarak görevlendirilmiştir. Görevlendirilen birliğimizin 4-5 Haziran 2023 tarihlerinde Kosova’da bulunan Sultan Murat Kışlasına intikali planlanmıştır" denildi. (DHA)

Editör: MURAT ÖZER