Prag Büyükelçisi Egemen Bağış, Basketbol FIBA Kadınlar Avrupa Ligi Dörtlü Finali'nde Çekya ekibini yenerek finale çıkan ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi oyuncularının, maç sonunda Türk bayrağıyla sevinç gösterisi yapmasına izin verilmemesine tepki gösterdi.

Türkiye, Basketbol FIBA Kadınlar Avrupa Ligi'nde finale iki Türk takımının yükselmesinin sevincini yaşarken final sonrası ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi oyuncularının Türk bayrağıyla sevinç gösterisi yapmasına izin verilmemesi tepkiye neden oldu. Prag Büyükelçisi Egemen Bağış, yapılan engellemeye yönelik tepkisini önce sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımla ardından da yazılı açıklamayla gösterdi.

İKİ TÜRK TAKIMI ŞAMPİYONLUK İÇİN YARIŞACAK

Bağış yaptığı açıklamada yarınki karşılaşmada kim kazanırsa kazansın, kaybedenin olmayacağı bir maç izleyeceğimiz söyleyerek şu ifadeleri kullandı: 

"Yarın Prag’da EuroLeague Kadın Basketbol Final maçında iki Türk takımı Avrupa şampiyonluğu için yarışacak. Maçı Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımımız da kazansa, Çukurova Mersin Yenişehir Kadın Basketbol Takımımız da kazansa sonuçta kupa ülkemize gidecek ve kazanan Türkiye olacak. Bizleri gururlandıran iki takımımıza da bu akşam heyecanla takip edeceğimiz final maçında başarılar diliyoruz."

'GÖĞSÜMÜZ KABARDI'

"Yarı finale kalan dört Avrupa takımının ikisinin Türk takımı olması zaten gurur verici idi" diyen Bağış, “Üstüne bu iki takımımızın da rakiplerini eleyerek finale yükseldikleri Prag’da, Türkiye Cumhuriyetinin Büyükelçisi olmak gerçekten de bizim göğsümüzü kabarttı. Bu maç sonrası biz temsilcilerimizi tebrik edip ayrıldıktan sonra tribünler boşalırken maalesef nahoş bir olay yaşanmış. Mersinli kızlarımız haklı zafer sevinçlerini şanlı bayrağımız ile kutlamak isterken Prag takımının kendi sahasında mağlup olmasını hazmedemeyen bir yöneticisi büyük bir cahillik yaparak bayrak dalgalandırılamayacağını iddia etmiş. Tabii ki konudan haberimiz olur olmaz sert tepki verdik ve netice aldık" dedi.

FIBA AVRUPA BAŞKANI VE BASKETBOL FEDERASYONU DA DEVREYE GİRDİ

Yaşanan olayın ardından kendisiyle maçı izleyen FIBA Başkanı ve federasyon temsilcilerinin devreye girdiğini aktaran Bağış, “Her iki maçı da beraber izlediğimiz FIBA Avrupa Başkanımız Turgay Demirel beyefendi ve Türkiye Basketbol Federasyonu temsilcileri ile birlikte Prag takımından resmi bir özür yazısı talep ettik ve derhal istediğimiz özür yazısını aldık. Ayrıca FIBA ve EuroLeague yönetimleri de güzel bir resmi açıklama yaparak bu cehaleti kınadılar” diye konuştu.

“TÜRK BAYRAKLARI İLE SALONA ÇIKARTMA YAPACAĞIZ”

Pazar günü oynanacak final maçında karşılaşacak iki ekibin de Türk temsilcisi olacağını hatırlatan Bağış, “Pazar akşamı final maçında Çekya’da yaşayan tüm vatandaşlarımızla beraber şanlı bayraklarımızla sahaya bir çıkartma yapacağız ve inşallah tribünleri  adeta bir gelincik tarlasına dönüştüreceğiz. Ne yaparlarsa yapsınlar Avrupa finaline yükselen iki takımın ikisinin de Türk takımı olması sevincimizi gölgeleyemeyecekler” ifadelerine yer verdi.

Editör: MURAT ÖZER