Niğde’nin Bor ilçesinde Richter ölçeğine göre 5.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin herhangi bir olumsuzluğa yol açıp açmadığının tespiti için ekipler çalışma başlattı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın merkez üssünü Niğde’nin Bor ilçesi olarak saptadığı deprem, saat 13.27’de oldu. Yerin 7 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem, ilçenin yanı sıra Niğde kent merkezi ile Adana ve Konya'da da hissedildi. Deprem, kısa süreli paniğe neden oldu.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ise depremin büyüklüğünü 5.2, merkez üssünü ise Bor ilçesine bağlı Obruk köyü olarak açıkladı.

Depremin herhangi bir olumsuzluğa yol açıp açmadığının tespiti için çalışma başlatıldı.

AFAD: OLUMSUZ BİR DURUM YOK

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Yunus Sezer, Niğde'nin Bor ilçesinde meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki depreme ilişkin Twitter'daki hesabından açıklama yaptı. Sezer, "Niğde ilimizin Bor ilçesinde saat 13.27'de meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki deprem sonrasında, an itibarıyla, olumsuz bir durum bulunmamaktadır. Saha tarama çalışmaları devam etmektedir" dedi.

'BU DEPREM TUZ GÖLÜ FAYINDA OLMADI'

Niğde'nin Bor ilçesinde, Richter ölçeğine göre, 5.3 büyüklüğünde meydana gelen deprem, Konya ve Aksaray'da da hissedildi.

Konya Teknik Üniversitesi, Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Eren, yaşanan depremin Tuz Gölü fayı üzerinde olmadığını belirterek, "Bugünkü deprem, dünkü 4.3 büyüklüğünde oluşan depremle aynı fayda. 2020 yılında Obruk Mahallesi'nde oluşan depremle aynı yere düşüyor. Bu Tuz Gölü fayı üzerinde olan bir deprem değil. Bu fayın güney ucunda faydan çatallanan Emirgazi'ye doğru devam eden, kuzey- kuzeydoğu, güney- güneybatı gidişli bir normal fay üzerinde oluşmuş bir deprem. Bu fay Türkiye diri fay haritasında henüz yer almayan bir fay. Dünkü depremin odak mekanizması da normal bir fay olarak görünüyor" dedi. (DHA)

BAZI KÖYLERDE HASARA NEDEN OLDU

Niğde’nin Bor ilçesinde meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki depremde Konya'nın Ereğli ilçesinin kırsal Kutören Mahallesi'ndeki bazı evlerde hasar oluştu, bazı evlerin de eklentileri yıkıldı. 

Dünyaca ünlü yazar Paulo Coelho'dan Türk çoban paylaşımı... Dünyaca ünlü yazar Paulo Coelho'dan Türk çoban paylaşımı...

Belkaya Mahallesi'nin camisinde de çatlaklar oluştu. 

'DEPREM, TUZ GÖLÜ FAYININ KONYA’YA SIÇRAMA YAPAN KOLUNDA OLDU'

Niğde’nin Bor ilçesinde, Richter ölçeğine göre, 5.3 büyüklüğünde meydana gelen depremle ilgili çalışmalar yürüten, Konya Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Eren, yeni bulgulara ulaşıldığını açıkladı. Prof. Dr. Eren, “Bugünkü deprem Tuz Gölü fayının Ereğli-Konya içlerine doğru sıçrama yapan doğrultu atımlı bir fay kolunun üzerinde olmuştur. Dün aynı bölgede gelişen 4.2 büyüklüğündeki deprem çözümleri normal fay verirken, bugünkü 5.3 büyüklüğündeki depremin EMSC tarafından verilen çeşitli deprem araştırma merkezlerinin odak mekanizması çözümleri depremin doğrultu atımlı bir fay üzerinde geliştiğini gösteriyor” dedi. 

VALİ KOÇ: 85 EV KONTROL EDİLDİ, CİDDİ HASAR YOK

Niğde Valisi Mustafa Koç, 5.3'lük depremin ardından merkez noktası Obruk köyünde incelemelerde bulundu. Vali Koç, "Saat 13.30 civarında Obruk köyünde depremi yaşadık. Akşam da deprem yaşadığımızdan ekiplerimiz saha çalışması yapıyordu, bölgedelerdi. Bütün arkadaşlarımız geldi. Bu köyümüz 400 haneden oluşuyor, 1000 kişi yaşıyor. Yapılan tespitlerde 85 evimiz kontrol edildi. Çok ciddi hasar görülmedi. Sıva çatlakları bulunuyor. Çok ciddi hasar gözükmüyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekiplerimiz, son haneyi kontrol edip çalışmayı bitirene kadar burada olacaklar. Hepimize geçmiş olsun" dedi. (DHA)