Antalya'nın Manavgat ilçesinde, yangın sonrası yapılan yeni evleri inceleyen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İlk Evim Projesi kapsamında, kampanyanın 15 Ocak'ta başlatılacağını ve ilk etapta 100 bin konut planlandığını belirterek, "İkinci el konut almak isteyen vatandaşlarımız için de bir çalışma yapıyoruz" dedi. Yangın bölgesinde yapımı tamamlanan 427 konutun açılışı ise yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla yapılacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'un Manavgat'taki yangında zarar gören evlerin yerine yenilerinin yapıldığı alanlardaki incelemesine; Antalya Valisi Ersin Yazıcı, AK Parti Antalya milletvekilleri İbrahim Aydın ve Tuba Vural Çokal, bakanlık personeli ile ilçe protokolü katıldı. Toplam 896 konutun inşa edildiği bölgede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarın Manavgat'ı ziyaret edip, yapımı tamamlanan 427 konutun anahtar teslimlerini gerçekleştirecek. Törende ayrıca 2 köy konağı ve 1 şadırvan da yer alıyor. Yapımına devam edilen 469 konut ise tamamlandıkça hak sahiplerine teslim edilecek.

ANAHTARLARI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TESLİM EDECEK

Bakan Kurum, ilk olarak Kalemler Mahallesi'ndeki camide cuma namazını kıldı. Çıkışta basın toplantısı düzenleyen Bakan Kurum, geçen yıl, milleti yasa boğan ve 10 gün süren yangından zarar görmüş köylerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatlarıyla 1 yıl gibi kısa sürede konutların tamamlandığını söyledi. 7 Ocak Cumartesi, Antalya'nın tarihi bir güne ev sahipliği yapacağını belirten Bakan Kurum, "Sayın Cumhurbaşkanı'mızın teşrifleriyle Antalya'da toplu açılış töreniyle, içerisinde Bakanlığımızın da 2,5 milyar liralık 32 eserinin bulunduğu yatırımlarımızı Antalyalı kardeşlerimizin hizmetine sunacağız. Ardından Kumluca'yı ziyaret edeceğiz ve yine Manavgat'ta olacağız ve 1 yıl önce verdiğimiz sözü tutmanın mutluluğunu yaşayacağız. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın teşrifleriyle Manavgat ve Akseki'de yangın sonrası tamamladığımız 427 konutumuzun anahtar teslim törenini yine burada Kalemler köyümüzde inşallah hep birlikte gerçekleştireceğiz" dedi.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN EN SOMUT GÖSTERGESİ

İklim değişikliğinin, insanlık tarihinin gördüğü en büyük krizlerden biri olarak dünya ve insanlığı vurmaya devam ettiğini belirten Kurum, "Bir Akdeniz ülkesi olan Türkiye'nin en güzide şehirlerinden Antalya'mız da bu etkilerin en yoğun şekilde hissedildiği bölgelerimizin başında geliyor. Bunun en somut göstergesini 1,5 yıl önce Antalya'da yaşadığımız yangın felaketinde gördük. İklim krizinin ağır faturalarından birini milletçe yaşadık. Afette şehrimize yeşil rengini veren ağaçlarımızı, ormanlarımızı kaybettik. Can dostlarımızı, hayvanlarımızı yitirdik. Evlerimiz, ahırlarımız zarar gördü. Biz yangının ilk anından itibaren devlet ve millet seferberliğiyle 81 ilimiz hep buradaydık, vatandaşımızın yanındaydık. Kalemler'de, Kilimler'de, Demirciler'de, Karaburun'da Fatma teyzemizleydik. Oymapınar, Tilkiler, Yaylaalan'da, Güzelbağ'da milletimizin yanındaydık. Bayır'da Ayşe kardeşimizleydik. Karaöz'de İbrahim amcamızın hikayesi tüm Türkiye'nin hikayesi oldu" diye konuştu.

427 KONUT BİTTİ, 469'U YAPILIYOR

Afetten zarar gören neresi varsa, yangının bir kıvılcımı nereye sıçradıysa, oraya gittiklerini ve o kıvılcım sönene kadar bölgede kaldıklarını dile getiren Bakan Kurum, konuşmasına şu şekilde devam etti:

"Yangının son anına kadar ülkemizin kalbi burada attı. Hiçbir vatandaşımızı açta, açıkta bırakmadık. Hızlıca barınma sorunlarını çözdük. Afetin hemen ardından hayatı ivedi bir şekilde normale döndürmek için vatandaşlarımızla istişare ederek yeniden imar ve ihya projelerimizi başlattık. İşte az evvel de ifade ettim. Bugün hakikaten çok heyecanlıyız, gururluyuz, mutluyuz. Çünkü yarın Sayın Cumhurbaşkanı'mızın teşrifleriyle inşa ettiğimiz 427 konutu ve 2 köy konağımızı vatandaşımıza söz verdiğimiz gibi, afetzede kardeşlerimize teslim ediyoruz. Yangından etkilenen tüm bölgelerimizde; Alanya, Manavgat, Akseki, Gündoğmuş'ta 469 konutumuz ve 600 ahırımızın da yapımını hızla sürdürüyoruz ve yaklaşık 3 milyar lira değerinde."

EKOLOJİK RESTORASYON VE REHABİLİTASYON

Bu bölgede sadece yeni yuvalar inşa etmenin yanında ekolojik restorasyon ve rehabilitasyon çalışmalarının da devam ettiğini belirten Kurum, "Bilim insanlarımız öncülüğünde sürdürdüğümüz bu çalışmayla doğal yaşamı eskisi gibi canlandıracağız. İnşallah Antalya'nın yeşilliğinde yeniden, çok daha güzel bir şekilde can dostlarımız hayatlarını sürdürecekler. İnanın bu bizim için dünyanın en büyük mutluluğudur. Vatandaşlarımızın yüzündeki bir tebessüm, doğamızın yeniden canlanması, dünyadaki tüm mutlulukların üstündedir. O gün kapkara olan Kalemler, bugün yeşil ve mutlu insanların olduğu bir köy haline geldi" diye konuştu.

467 MİLLET BAHÇESİNDEN 164'Ü TAMAMLANDI

'81 şehrimize 81 milyon metrekare millet bahçesi' projesi kapsamında, Türkiye'de 164'ü tamamlanmış toplam 467 millet bahçesi yapıldığını da anlatan Kurum, Antalya'da 683 bin metrekare olan 6 millet bahçesi projesini açıkladı. Manavgat Türkbeleni Milet Bahçesi'nin bittiğini, Aksu, Serik, Muratpaşa ve Kaş millet bahçelerinin yapımının sürdüğünü kaydeden Kurum, Kepez'in tam ortasında da en kısa sürede millet bahçesi yapımına başlayacaklarını 'müjde' olarak duyurdu ve tamamının da Cumhuriyeti'n 100'üncü yıl dönümünde tamamlanacağını dile getirdi.

'RANTA AÇACAKLAR' DEDİLER, AÇMADIK'

İller Bankası ile yanan bütün köylerdeki altyapıyı tamamlama sözü verdiklerini hatırlatan Bakan Kurum, bu kapsamda Antalya'da atık sudan içme suyuna kadar toplam yatırım değeri 8,6 milyar lira olan 192 yatırımın tamamlandığını açıklayarak, "Buraları ranta açacaklar, vatandaşın elinden alıp otel arazisi yapacaklar' dediler ama görüyorsunuz ki hiçbir yeri otel arazisine açmadık. TOKİ inşa faaliyetlerini hızlı şekilde sürdürdü ve 1 yıl bile dolmadan konutları vatandaşlarımıza teslim etmeye başladık" dedi.

İKİNCİ EL KONUT KAMPANYASI DA HAZIRLANIYOR

Konut kira ve fiyatlarındaki artışı durdurmak adına çalışmalar yaptıklarını anlatan Bakan Kurum, İlk Evim Projesi kapsamında 15 Ocak itibarıyla kampanyaya başlayacaklarını ve burada ev alacakların uygun kredi maliyetleriyle ev sahibi olabileceklerini söyledi. 4400 TL'den başlayan taksitlerle vatandaşların ev sahibi olabileceklerini dile getiren Bakan Kurum, şunları söyledi:

"Bu kampanyaya da vatandaşlarımızın teveccühü yüksek. Bu süreci titiz bir şekilde yürütüyoruz. 81 ilde Emlak Konut, GYODER, İNDER ve dahil olmak isteyen tüm firmaların dahil olduğu bir kampanyayı yürütüyoruz. Ankara, Antalya, İstanbul, İzmir bütün illerimizde vatandaşlarımız rahatlıkla ev sahibi olabilecekler. İkinci el konut almak isteyen vatandaşlarımız için de bir çalışma yapıyoruz. İlk Evim Projesi'ne ilk etapta 100 bin konutla başlayacağız ve vatandaşımızın talebi doğrultusunda geliştireceğiz. Tüm dünyada sosyal konut anlayışı kaldırılmışken, biz Sayın Cumhurbaşkanı'mızın liderliğinde vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz."

'BÜYÜK BİR AFETTİ, YAKTI GİTTİ'

Kalemler'de evi ve tüm eşyalarını yangında kaybeden Mehmet Okudan (55), yangını hatırlatarak, "Büyük bir afetti, çünkü ateş yerden gelmedi, havadan uçarak geldi. Bizim evlerimizi yaktı. Kimse evinden hiçbir şey alamadı. Nasıl olduğunu kimsenin anlama şansı olmadı, geldi, yaktı ve gitti. Biz de kendi elbiselerimizle dışarıda kaldık. Evim 2 katlıydı. Evimi ve eşyalarımın hepsini kaybettim, hiçbir şey kurtulmadı. Buraya devletimiz sağ olsun, böyle bir imkan sağladı ve buraya yapıldı. Yapılan ev iyi, çok güzel. Cumhurbaşkanı'mız sağ olsun, aşağıyı depo, yukarıyı ev olarak, bu şekilde yapılmış olarak bize teslim ettiler. Eşim ve üniversitede okuyan kızımla 3 kişi yaşıyoruz" diye konuştu. 

YENİ EVLERİ İNCELEDİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, basın toplantısının ardından büyük yangında dumanın içinde kalıp, 1 hafta yoğun bakımda tedavi gören Ayşe Akça'nın (71) evine ziyarette bulundu. Bakan Kurum, daha sonra Rıfat Akça'nın evine geçti. Yeni evleri inceleyen Kurum, eşya eksikleriyle ilgili taleplerin hemen çözülmesi için talimat verdi. 

'SİZLERE VERDİĞİMİZ SÖZÜ TUTTUK'

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Antalya'nın Manavgat ilçesinde yangında zarar gören ve TOKİ tarafından yöresel mimariye uygun yenileri yapılan ev ziyaretlerine Güzelyalı ve Ulukapı mahalleleriyle devam etti. Çift ve tek katlı evlerde incelemelerde bulunan Bakan Kurum, Ulukapı Mahallesi'nde açıklamada bulundu.

Yangının yaşandığı ilk andan itibaren köylere ve vatandaşların yanına gittiklerini dile getiren Bakan Kurum, "O gün eli- yüzü, elleri kapkara, kaybettiği hayvanı, ağacı, ormanı için üzülen insanlarımız vardı. Ama biz ilk andan itibaren hep onların yanındaydık. Sayın Cumhurbaşkanımız olayı bir fiil, an be an takip etti. Bizler de ilk günden itibaren vatandaşlarımızın ne ihtiyacı varsa hep onları gidermenin gayreti içerisinde olduk ve onlara bir söz vermiştik. Dedik ki, 'Biz size yeni evlerinizi, sağlam güvenli yuvalarınızı en geç bir yıl içinde yapacağız, teslim edeceğiz ve inşallah o günde evlerinize gelip sizin çayınızı, çorbanızı içip dualarınızı alacağız.' Bugün de onların mutluluğuna şahit oluyoruz, işte muhtarlarımızla, vatandaşlarımızla gelip gördüğümüzde artık o acıları hepimiz unuttuk" dedi.

Ormanların da yeniden yeşerdiğini, bitki örtüsünün yeniden canlandığını belirten Bakan Kurum, "Ekolojik hayat yeniden başlıyor. Hem o tarafta bir düzenleme, rehabilitasyon yapmış olduk hem de vatandaşlarımıza evlerimizi yöresel mimariye uygun bir şekilde TOKİ Başkanlığımız eliyle bitirdik. Tabii ben öncelikle vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum, bize inandıkları, güvendikleri için. Her zaman bizim yanımızda oldular Antalyalı kardeşlerimiz, biz de hiçbir zaman onları mahcup etmedik. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde nerede bir afet olsa, biz oradaydık ve afet anından bugüne kadar afetin tüm etkilerini ortadan kaldırana kadar hep yanlarında olduk. Olmaya da devam edeceğiz. Mutluyuz, gururluyuz, inşallah yarın da Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle burada başladığımız 423 evimizin anahtarlarını afetzede kardeşlerimize teslim edeceğiz. İlk yangın Kalemler'de başlamıştı ve inşallah orada da büyük bir coşkuyla evlerini teslim edeceğiz" diye konuştu. (DHA)
 

Editör: MURAT ÖZER