BAU Global Eğitim Ağı bünyesindeki Bay Atlantic Üniversitesi, Amerikan akreditasyon kurumu NECHE’den (New England Comission of Higher Education) onay aldı. Aldığı akreditasyonla Amerika’daki Harvard, MIT, Brown gibi dünyanın en önde gelen üniversiteleriyle aynı statüye kavuşan Bay Atlantic Üniversitesi’nin Kurucu Rektörü Prof. Dr. Sinem Vatanartıran, "Akademik eğitim kalitesi ve diploma denkliği konusunda dünyanın önde gelen üniversiteleriyle aynı lige çıkmaktan büyük gurur duyuyoruz” dedi.

Akreditasyonla akademik eğitim kalitesi ve diploma denkliği konusunda dünyanın önde gelen üniversiteleriyle aynı lige çıkmaktan büyük gurur duyduklarını dile getiren Rektör Prof. Dr. Sinem Vatanartıran, “NECHE gibi Amerika’nın en prestijli kurumundan akreditasyon almakla üniversite olarak artık tüm federal eğitim programlarına başvuru yapabileceğiz. ABD’li ve yabancı öğrencilerimiz federal öğrenim kredisine başvurabilecek. Bu akreditasyonla üniversitemizde okumak isteyen öğrencilerimizin vize kabul oranları da artacak. Ülkemizdeki Yüksek Öğretim Kurumunun da Bay Atlantic Üniversitesini tanımasına, diplomamızın denkliğine imkan sağlayacak” şeklinde konuştu.

"KALICI BİR AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ STATÜSÜNE KAVUŞTUK” 

Eğitim Bakanı Özer: "Özel okullarda ücret artışı yüzde 65 olacak" Eğitim Bakanı Özer: "Özel okullarda ücret artışı yüzde 65 olacak"

NECHE’nin verdiği akreditasyonun çok kıymetli olduğunun altını çizen Vatanartıran, “Artık bizim üniversitemizden mezun olan öğrencilerin diploması, Harvard, MIT, Brown ve daha birçok iyi üniversitenin diplomasıyla eşit değerde olacak. Akreditasyonumuzla üniversitemiz, yabancı bir girişimcinin kurduğu bir üniversite olmaktan çıkıp gerçek, kalıcı, her türlü sistemini Amerika’daki yüksek öğretim standartlarına göre uyarlamış bir eğitim kurumu olacak. Kalite belgesi de bu akreditasyonumuz olacak. İşin ucunda artık çok kıymetli, çok prestijli bir diplomamız var” dedi.

YÜCEL: ÜLKEME ARMAĞAN OLSUN

Akredite kararıyla büyük gurur ve mutluluk yaşayan BAU Global Başkanı Enver Yücel ise "Bay Atlantic Üniversitemizin NECHE tarafından akredite edilmiş olmasından çok memnunuz. Öğrencilerimize en iyi eğitim deneyimini sunmaya ve Washington DC’de değer yaratmaya devam edeceğiz. Bu karar, Cumhuriyetimizin 100. Yılında ülkeme armağan olsun” ifadesine yer verdi.

Bay Atlantic Üniversitesi, BAU Global Başkanı Enver Yücel’in liderliğinde, 2014 yılında, Amerika’nın başkenti Washington DC’de kuruldu. Üniversite, lisans, lisansüstü ve doktora programlarıyla hizmet vermeye başladı. Kurucu Rektörlüğünü Prof. Dr. Sinem Vatanartıran’ın yaptığı üniversite, yerli, Asya, Latin Amerika, Afrika ve Avrupa kıtalarındaki 46 ülkeden gelen bine yakın öğrencisiyle adından söz ettirdi. Bay Atlantic Üniversitesi, yüksek öğretimde daha prestijli ve kalıcı bir akreditasyon almak için 1,5 yıl önce çalışmalarına başladı. Belirli sayıda mezun verilmesi, finansal olarak belirli bir kapasiteye ulaşılması gibi kriterlerin tamamlanmasının ardından üniversite, federal hükümetin yaptığı değişiklikle ABD’de coğrafi konuma bakmaksızın dünyanın en prestijli üniversitelerine akreditasyon veren NECHE’ye başvurdu.

KAPSAMLI İNCELEME

NECHE de Bay Atlantic Üniversitesi’nin başvurusunu kabul etti. NECHE tarafından kurulan bağımsız komisyon, misyon, kurumsal planlama-değerlendirme, yönetim organizasyonu, öğretim-öğrenim, öğrenci hizmetleri, ölçme-değerlendirme, finansal kaynaklar, eğitimin etkinliği, dürüstlük-şeffaflık başlıklarında Bay Atlantic Üniversitesi'ni incelemeye aldı. Kasım ayındaki denetleme, raporlama ve görüşmelerin ardından komisyon, Bay Atlantic Üniversitesi’nin akreditasyonuna onay verdi. Bu onayla Enver Yücel başta olmak üzere kurum çalışanları da büyük mutluluk yaşadı.