Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Cari işlemler dengesindeki iyileşme büyük ölçüde dış ticaret açığındaki düşüşten kaynaklanmıştır. Ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı, şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre 5,8 milyar dolar, 2024 yılı Ocak ve Şubat ayılarında ise bir önceki yılın aynı dönemine göre toplam 14 milyar dolar azalmıştır" dedi.

"CARİ İŞLEMLERDEKİ İYİLEŞME DIŞ TİCARET AÇIĞINDAKİ DÜŞÜŞTEN KAYNAKLI"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Cari işlemler açığı, 2024 yılının Şubat ayında piyasa beklentilerine nazaran daha iyi bir performans göstererek 3,27 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. 2024 yılı Şubat ayı itibariyle yıllıklandırılmış cari açık, 2023 yılı Mayıs ayına göre 28,3 milyar dolar azalarak 31,8 milyar dolar seviyesine gerilemiştir. 2024 yılı Şubat ayında ise bir önceki yılın aynı ayına göre cari açıkta yaklaşık 5,8 milyar dolar iyileşmenin olduğu görülürken, ocak ve şubat aylarındaki toplam azalış ise geçen senenin aynı dönemine göre 13,7 milyar dolara ulaşmıştır. Cari işlemler dengesindeki iyileşme büyük ölçüde dış ticaret açığındaki düşüşten kaynaklanmıştır. Ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre 5,8 milyar dolar, 2024 yılı Ocak ve Şubat ayılarında ise bir önceki yılın aynı dönemine göre toplam 14 milyar dolar azalmıştır" dedi.

'CARİ AÇIĞIN MİLLİ GELİRE ORANININ YÜZDE 2,5 OLMASINI BEKLİYORUZ'

Bakan Alparslan Bayraktar, Çinli mevkidaşı Wang Guanghua ile görüştü Bakan Alparslan Bayraktar, Çinli mevkidaşı Wang Guanghua ile görüştü

Gelecek dönem beklentilerine değinen Yılmaz, "İthalattaki azalışla birlikte ihracatı destekleyen politikalarımız sayesinde dış ticaret açığındaki azalışın devam etmesini ve cari açığın milli gelire oranının OVP (Orta Vadeli Program) beklentilerimizden daha iyi bir performans göstererek yüzde 2,5 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Cari açığı azaltırken, doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını ülkemize daha fazla çekerek cari açığın finansman kalitesini arttırmayı hedefliyoruz" değerlendirmesinde bulundu. 

Editör: Admin Admin