Liv Hospital Ulus’ta omurga ile ilgili uzman doktor ve fizyoterapistlerin eşliğinde “Bel ve Boyun Sağlığı Okulugerçekleşti. Bel ve boyun sağlığı ile ilgili eğitimden ve fizik muayeneden sonra fizyoterapistlerin pilates yaptırdığı okulda Yoğa Eğitmeni ve Sunucu Ece Vahapoğlu da katıldı. 

LIV HOSPITAL EĞİTİMLERİNE “BEL VE BOYUN SAĞLIĞI OKULU” İLE DEVAM EDİYOR

Bel ve boyun ağrıları birçok insanı etkileyen yaygın bir sağlık sorunudur. Modern yaşam tarzı, stres ve hareketsizlik bel ve boyun ağrısına yol açan en önemli etmenlerdir. Bu yüzden bel ve boyun sağlığı ile ilgili alınacak önlemler, yapılacak egzersizler yaşam kalitesini yükseltir. Liv Hospital’da Ulus’ta düzenlenen “Bel ve Boyun Sağlığı Okulu”nda ağrılar ve merak edilenlerle ilgili tüm sorular yanıt buldu. 

PROF. DR ÇAĞATAY ÖZTÜRK: "İLAÇ VE EGZERSİZ İŞE YARAMADIĞINDA DEVREYE CERRAHİ GİRİYOR"

Ünlü simaları buluşturan anlamlı proje:  "Kadının Çekim Gücü" Ünlü simaları buluşturan anlamlı proje: "Kadının Çekim Gücü"

Omurga sağlığımız için nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlatan Omurga Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Çağatay Öztürk “Toplumumuzda her 10 kişiden 8’i hayatının bir döneminde bel ağrısı çekiyor. Bu denli yaygın bir hastalık olmasına rağmen bel ağrılarının tedavisi ve neden kaynaklandığı ise çoğu zaman ihmal ediliyor. Bel ağrıları kimi zaman omurgadaki sıkıntıları işaret ediyor. İlaç kullanımı ve egzersiz işe yaramadığında, devreye cerrahi tedavi giriyor. Özellikle mikro cerrahi yöntemler ile yapılan tedavinin sonuçları oldukça başarılı yanıtlar veriyor. Daha karmaşık durumlarda da açık mikroskopik veya enstrümanlı cerrahi devreye giriyor. Önemli olan uygun hastaya uygun tedaviyi uygulamak” diye konuştu. 

MERVE YILDIZ: "DÜZENLİ EGZERSİZLERLE OMURGA ÇEVRESİNDEKİ KASLARI KORUMAK ÖNEMLİ"

Omurga rahatsızlıkları için günlük hayatta dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili ipuçları paylaşan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Merve Yıldız “Bel ve boyun ağrısı toplumda iş gücü kaybının en yaygın sebeplerinden biri olan kas iskelet sistemi rahatsızlıklarındandır. Bel ve boyun ağrılarının altında yatan sebep kas spazmı gibi masum bir sebep olabileceği gibi bel veya boyun fıtığı, omurga kanal daralması ve ya omurga kayması gibi ciddi bir rahatsızlığa da işaret edebilir. Günlük hayatımızda yaptığımız aktivitelerle özellikle omurgayı korumaya yönelik farkındalık sahibi olmak ve egzersizlerle omurga çevresindeki kasları destekleyerek ciddi omurga problemlerini büyük ölçüde önlemek mümkün. Bel ve boyun okulunda hem doğru ve güvenli egzersizlerle omurga çevresini desteklemeyi hem de günlük hayatta dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili ipuçları vererek omurga rahatsızlıklarından kaçınmaya yardımcı olmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu. 

ECE VAHAPOĞLU: "SPOR ÖNCESİ ISINMAK, BİTTİĞİNDE ESNEMEK GEREKİR"

“Bel ve Boyun Okulu”nda konuşma yapan Ece Vahapoğlu “Herkesin bel ve boyun sağlığına omurgaya dikkat etmesi gerekiyor. Spor yapmadan önce ısınmak, spor bittiğinde de esnemek gerekiyor. Bütünsel sağlık için bedenimizin sağlıklı olması çok önemli. Sporu da spora hazırlanmayı da dikkatli yapmak gerekir” dedi. 

Düzenli olarak farklı alanlarda gerçekleştirilen Liv Hospital eğitimlerinin tarihlerine ve detaylarına www.livhospital.com.tr adresinden ve @livhospital instagram hesabından ulaşabilirsiniz.

Editör: Admin Admin