Avustralya Adalet Bakanlığı, bugün Çin menşeli sosyal medya platformu TikToK’un devlete ait cihazlarda kullanılmasını yasakladığını duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı: "Taarruz engellendi, 250’den fazla Ukrayna askeri öldü" Rusya Savunma Bakanlığı: "Taarruz engellendi, 250’den fazla Ukrayna askeri öldü"

Avustralya Adalet Bakanlığı’na bağlı Başsavcılık Dairesi adına bugün yapılan yazılı açıklamada, TikTok sosyal medya uygulamasının risk oluşturması gerekçesiyle devlete ait cihazlarda kullanılmasını yasakladığını duyurdu. Açıklamada “Kuruluşlar, uygulamanın yüklenmesini veya sürekli olarak kullanılmasını gerektiren meşru bir iş nedeni olmadıkça, TikTok uygulamasının devlet cihazlarına yüklenmesini engellemeli ve mevcut örneklerini kaldırmalıdır” ifadeleri yer aldı.

Yetkililer, kararın mümkün olan en kısa sürede yürürlüğe gireceğini vurguladı. Kanada hükümeti ABD’yi takiben 28 Şubat’ta TikTok’u güvenlik açığı riski yarattığı için devlete ait mobil cihazlarda yasakladığını duyurmuştu. TikTok’u yasaklayan diğer ülkeler arasında Yeni Zelanda, Belçika, Danimarka, Fransa, Letonya, Hollanda, Norveç ve İngiltere bulunuyor.