TRT World tarafından İngiliz haber ajansı Reuters’a misilleme olarak yayınlanan “Londra muhabiriilanına bugüne kadar 200’e yakın başvurusu yapıldı. 83’ü yabancı uyruklu olmak üzere 200’e yakın kişinin başvurduğu ilan, Türkiye ve yabancı basında ve sosyal medyada misilleme olarak değerlendirildi.

Reuters’ın geçtiğimiz günlerde yayımladığı iş ilanına TRT World’den misilleme geldi. Reuters Türkiye Ofisi'nin Linkedin üzerinden yayımladığı iş ilanında, "Büro Şef Yardımcısı" arandığı duyurulurken, bu ilanın açıklamasında, "Tayyip Erdoğan, yirmi yıllık iktidarında Türkiye'yi modern laik geleneklerden uzaklaştırarak Güney Kafkasya'dan Kuzey Afrika'ya uzanan bölgelerde iddialı bir diplomatik ve askeri varlığa dönüştürdü. Erdoğan'ın önümüzdeki aylarda yeniden seçilme hedefini tehdit eden yüksek enflasyon ve TL'nin sert darbeler aldığı kritik bir kavşakta, derinlemesine kurumsal hikayeler sunabilecek güçlü yazma ve raporlama becerilerine sahip birine ihtiyacımız var" ifadelerine yer verilmişti.

Türkiye ve dünyada tepki ile karşılanan ilanda Türkiye’ye ilişkin olumsuz değerlendirmelere yer verilmişti.

Thomson Reuters tarafından Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan skandal “Türkiye’de Büro Şefi Yardımcısı” ilanı, Reuters’ın siyasi parti seçim manifestosuna benzeyen iş ilanına karşılık olarak aynı tarihte benzer bir dille “Londra muhabiri” ilanı yayınlayan TRT World’e çok sayıda başvuru geldi.

 İNGİLTERE'DEKİ SORUNLARA DİKKAT ÇEKİLDİ

Van'da kar yağışı; 345 yerleşim yerine ulaşım yok... Van'da kar yağışı; 345 yerleşim yerine ulaşım yok...

TRT World, Londra'daki Haber Merkezinde görev yapacak muhabir alımı için verdiği ilanda, Reuters'ın ilanındaki ifadelere göndermelerde bulundu.

21. yüzyılda hala kraliyet ile yönetildiğine dikkat çekilen İngiltere'deki siyasi istikrarsızlığa, ekonomik sorunlara vurgu yapılan TRT World ilanında, İskoçların bağımsızlık taleplerinin İngiltere'nin birliğini tehdit ettiği ve poundun değer kaybetmesinin bu ülkenin siyasetini tehlikeye attığı belirtildi.

TRT World’ün “Art arda gelen Britanya hükümetlerinin COVID-19 salgını, Brexit, küresel ekonomik kriz gibi büyük meydan okumalara yanıt vermekte başarısız olması İngiliz siyasetini bir karmaşa içine soktu. Kısa süreli İngiliz hükümetleri ülkenin geleceğini belirsizlik içinde bırakıyor ve İngiltere’yi Avrupa’dan uzaklaştırıyor. Kraliçe Elizabeth’in ölümüyle birlikte, Orta Çağ’dan kalma bir yönetim biçimi olarak Kraliyet’in modern çağda varlığı tartışmaları hız kazandı. Bu konularda kapsamlı haberler yapabilecek, kalemi kuvvetli muhabirlere ihtiyacımız var,” ifadelerinin yer aldığı ilanı, Türkiye’de ve yurt dışında  yankı buldu.

ÜNLÜ İNGİLİZ EKONOMİST TİMOTHY ASH: “MUZ CUMHURİYETİ HALİNE GELDİK”

Ünlü İngiliz ekonomist Timothy Ash’de kişisel sosyal medya hesabından bu tartışmaya katılarak TRT World’de destek verdi. Timothy Ash, TRT World’ün ilanındaki ifadeleri, “Birleşik Krallık’ın karşı karşıya olduğu söylenen zorluklara katılmamak mümkün değil. Muz Cumhuriyeti haline geldik” cümleleri ile destekledi. Pek çok kullanıcı da sosyal medya üzerinden Reuters’a tepkilerini ifade ederek TRT World’ün iş ilanını ön plana çıkardı.

Başvuruların devam ettiği TRT World’ün “Londra muhabiri” pozisyonuna, önümüzdeki günlerde başlayacak işe alım süreçlerini olumlu tamamlayan bir gazeteci seçilecek.