Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Bayram etkisiyle artan dış ticaret açığı nedeniyle yıllık cari açık nisanda 31,5 milyar dolara sınırlı yükseldi. Dış finansman girişlerindeki olumlu seyir devam etti" dedi.

MEHMET ŞİMŞEK: "YILLIK CARİ AÇIK NİSANDA 31,5 MİLYAR DOLARA SINIRLI YÜKSELDİ"

İş Bankası, ihracat kredisi başvuru ve kullanımını dijitale taşıdı... İş Bankası, ihracat kredisi başvuru ve kullanımını dijitale taşıdı...

Bakan Şimşek, sosyal medya hesabından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın aktardığı ödemeler dengesi verilerine ilişkin yaptığı açıklamada, "Bayram etkisiyle artan dış ticaret açığı nedeniyle yıllık cari açık nisanda 31,5 milyar dolara sınırlı yükseldi. Dış finansman girişlerindeki olumlu seyir devam etti. Geçen yılın ilk 4 ayında portföy yatırımlarında 1,5 milyar dolar net çıkış, bu yılın aynı döneminde ise 5,8 milyar dolar net giriş oldu. Orta-uzun vadeli tahvil dahil dış borç çevirme oranları aynı dönemde bankacılık sektörü için yüzde 90'dan yüzde 158'e, banka dışı özel sektör için ise yüzde 72'den yüzde 116'ya yükseldi. Programımız kapsamında attığımız adımlarla uluslararası doğrudan yatırımlarda da artış bekliyoruz. Yılın kalanında cari açığın 24-27 milyar dolar aralığında seyretmesini ve yıl sonunda OVP tahmini olan 34,7 milyar doların oldukça altında gerçekleşmesini öngörüyoruz" dedi. 

Editör: Admin Admin