Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sincan Lale Meydanı'nda 'İlk Evim, İlk İş Yerim' projesinin temel atma töreninde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İnşallah söz verdiğimiz şekilde 2 yıl içinde 250 bin konutluk ilk etabı, 2028'e kadar da 500 bin konutun tamamını bitirip hak sahiplerine teslim edeceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sincan Lale Meydanı'nda 'İlk Evim, İlk İş Yerim' projesinin temel atma töreninde konuştu. Erdoğan, Türkiye'nin 2'nci Dünya Savaşı sonrası maalesef plansız, programsız ve oldukça hızlı bir şehirleşme sürecine girdiğini belirterek, "Köylerden ilçe ve il merkezlerine, bilhassa büyük şehirlere yönelen göçü yönetecek vizyon olmayınca, ortaya gecekondular ve sağlıksız beton yığınlarında oluşan yerleşim alanları çıkmıştır. Bir yandan hızla artan nüfusun konut ihtiyacı yeterince karşılanamazken; diğer yandan da inşa edilen yapıların teknik kontrolü yapılamamıştır. Onun için her tür depremde hep yüreklerimiz ağzımıza geldi" dedi.

'KENTSEL DÖNÜŞÜMLE ÜRETİLEN KONUT SAYISI 3 MİLYONU BULDU'

Türkiye'nin sağlıksız yapılaşma ile nice insanını kaybettiğini ifade eden Erdoğan, "Yaşadığımız her deprem, sel, heyelan felaketi bu gerçeği yüzümüze çarpmıştır. Bunu İzmir'de yaşadık, Elazığ'da yaşadık, Malatya'da yaşadık, Simav'da yaşadık. Ülkemizin dört bir yanında bunları yaşadık. Yakın tarihimizin en büyük acısı olan 1999 depreminin ardından, bu doğrultuda bazı adımlar atılmışsa da milletimize talep ettiği ekonomik ve konforlu konut arzı yeteri kadar sunulamamıştır. Hükümete geldiğimizde TOKİ vasıtasıyla inşa edilm konut sayısı 43 bin. Bugün bu rakamı 1 milyon 170 binin üzerine çıkardık. Nereden nereye? Ayrıca bu konut bölgeleri ve çeşitli kurumlarımız için 26 bin sosyal tesis inşa ettik. Başlattığımız bu son kampanyayla TOKİ vasıtasıyla milletimize sunduğumuz konut sayısını 2 milyona yükseltiyoruz. Ayrıca kentsel dönüşüm projeleri de hızla ilerliyor. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen konut sayısı 3 milyonu bulmuş durumdadır" diye konuştu.

'YARIM MİLYONU İSTİHDAM EDECEK İŞ YERLERİ HAYATA GEÇECEK'

Erdoğan, kampanyaya başvuru sayısının 8 milyona yaklaşmasının ne kadar doğru bir iş yaptıklarını ve ne büyük bir ihtiyacı karşıladıklarını gösterdiğini işaret ederek, "Konut ve arsalarımızın tamamı hizmete girdiğinde, yaklaşık 6 milyon vatandaşımız daha huzurlu daha güvenli yuvasını kavuşmuş, yaklaşık yarım milyon insanımızı istihdam edecek iş yerleri faaliyete geçmiş olacaktır. Projemizi açıkladığımız tarihten sadece 40 gün sonra yaptığımız bu temel atma töreni de milletimize olan taahhütlerimiz konusundaki hassasiyetimizin yanında iş yapma kapasitemizin büyüklüğünü de göstermektedir. Temelini attığımız ilk etap 5 bin 615 konut; Ankara, Zonguldak, Kırşehir, Kahramanmaraş, Aydın, Bolu, Konya, Afyonkarahisar, Diyarbakır, Uşak, Erzurum, Muğla, Yozgat, Manisa, Amasya, Tunceli ve Elazığ illerimizi kapsıyor" dedi.

'2028'E KADAR 500 BİN KONUTU BİTİRECEĞİZ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hazırlıklar tamamlandıkça bu temelleri kısa bir sürede 81 ilin ve ilçelerinin tamamına yayacaklarını vurgulayarak, "Türkiye ekonomisi proje kapsamında yapılacak 900 milyar liralık yeni yatırımla 2 triyon liralık ivme kazanacaktır. İnşallah söz verdiğimiz şekilde 2 yıl içinde 250 bin konutluk ilk etabı, 2028'e kadar da 500 bin konutun tamamını bitirip hak sahiplerine teslim edeceğiz. Akşam başka sabah başka yalan yok; ne dediysek o. Bugüne kadar ne dediysek o. TOKİ’nin yapılmış konutlarını biliyorsunuz, bunları hep görüyorsunuz. Temel atma törenimizi Malatya ve Elazığ depremlerinin 3’üncü, İzmir depreminin 2'nci yılında yapıyor olmamız da ayrıca anlamlıdır" diye konuştu.

6'lı masanın anayasa değişikliği önerisi açıklandı... 6'lı masanın anayasa değişikliği önerisi açıklandı...

'EV SAHİPLERİ ZULMETTİ KİRACILARINA'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Türkiye'deki 28,5 milyon konutun 13,5 milyonunun son 20 yılda inşa edildiğinin görüldüğünü belirterek, "Önce Covid-19 salgınıyla sarsılan, ardından Rusya- Ukrayna savaşıyla daha da derinleşen bir krizin içine sürüklenen dünyadaki gelişmeler ülkemizi de etkiledi. Konut ve kira fiyatlarında yaşanan hiçbir ekonomik ölçüyle kıyaslanamayacak artışlar vatandaşlarımızı mağdur etti. Kira fiyatlarında fırsatçılar ne yaptılar; ev sahipleri zulmetti kiracılarına. Yüksek kiralar uyguladılar. İşte bunun üzerine kira artış sınırlamaları gibi tedbirleri hayata geçirirken eş zamanlı olarak da arzdaki artışı temin edecek bu çalışmaları başlattık. Son dönemde 2019’da 50 bin, bir sonraki yılda 100 bin haneyi kapsayan 2 ayrı sosyal konut projesine milletimizin gösterdiği ilgiden de aldığımız cesaretle cumhuriyet tarihinin en büyük kampanyasını planladık" dedi.

'BU PROJEYİ DE AYNI KARARLILIKLA HAYATA GEÇİRECEĞİZ'

Erdoğan, kampanya kapsamındaki arsa sayısını 1 milyona çıkardıklarını vurgulayarak, "TOKİ desteği ile kendi evini yapmak isteyen tüm vatandaşlarımızı bu kampanyaya dahil ettik. Atacağımız adım şu; altyapıyı biz yapacağız, konutu da vatandaşımız yapacak. Ülkemizde TOKİ’nin kendilerine sunduğu imkanlarla ev sahibi olabilmiş şu anda milyonlarca vatandaşımız var. Bizim için en büyük mükafat bu vatandaşlarımızdan aldığımız duadır. Bugün de yeni kampanyamızın temelini atarken yine vatandaşlarımızın duasına talibiz. Depremle sarsılan şehirlerimizdeki vatandaşlarımızı 40 bin konut inşa ederek nasıl en kısa sürede yuvalarına kavuşturduysak, inşallah bu projeyi de aynı kararlılıkla hayata geçireceğiz. Bu tarihi projenin hazırlıklarını yürüten ve icrasını gerçekleştiren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımıza, TOKİ’mize, yüklenici firmalara, mimar, mühendis ve işçilerimize şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum. Ülkemizin yönetimine talip olarak yola çıkarken ‘Türkiye’de artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’ demiştik. Hamdolsun 20 yılda her alanda ülkemizi asırlık hizmet, eser kazandırarak milletimize verdiğimiz sözü tuttuk" diye konuştu.

‘BAY KEMAL SSK GENEL MÜDÜRÜYKEN HASTANELERİMİZİN HALİ ORTADAYDI’

Erdoğan, bugün itibarıyla Türkiye’de illerin, ilçelerin tamamını kuşatan yeni bir şehircilik atılımını başlattıklarını ve bunu da iddiayla söylediklerini belirterek, "Şehir hastanesini yaptık mı; yaptık. Artık hemen buradan şehir hastanesi yanı başınızda. Bilkent’i zaten önceden yapmıştık. Şimdi 2 tane 4 bin 50 yataklı her ikisi de şehir hastanesine sahibiz. Nereden nereye. Eski hastanelerin halini düşünün. Ama şimdi şehir hastanelerine gittiğimiz zaman konfor ortada. Her yönüyle odalarımız pırıl pırıl. Bay Kemal’in SSK genel müdürü olduğu zaman hastanelerimizin hali ortadaydı. Ancak şimdi 7 ay var. 7 ay sonra sandığa gideceğiz. Sandıkları patlatmaya var mıyız? Kapı kapı dolaşmaya var mıyız? Durmak yok, yola devam. Vatandaşlarımız isteyen konut, isteyen arsa, isteyen iş yeri alarak bu atılıma ortak olabilecek. Altyapıları ve imarı hazırlanmış inşaata hazır arsalar bu yeni atılımımızı diğerlerinden farklı kılıyor" dedi.

'İSTEDİĞİN GİBİ EVİNİ YAPACAKSIN'

Erdoğan, TOKİ’nin yaptığı konutlardan birini almaya hak kazanamayan vatandaşlardan dileyenlerin yine TOKİ desteği ile bu arsalarda kendi evini yapabileceğini hatırlatarak, şunları söyledi:

"Tek kat veyahut da zemin artı bir kat. İstediğin gibi evini yapacaksın. Alt yapı bizden. Dikey mimari değil, yatay mimari. Eskiden tek beklentisini başını sokacak bir eve sahip olmak şeklinde ifade eden vatandaşlarımızın bugün daha yüksek standartlar istediğini de biliyoruz. Yeni projelerimizi sadece konut ihtiyacını değil, çağın gerektirdiği yeni imkanları da insanlarımızın hizmetine sunacak bir anlayışla planlıyoruz. Yıllarca bir yuva sahibi olmak gayesiyle tasarruf yapan, biriktiren, borçlanan vatandaşlarımızı mecburiyetten değil, mutluluk içinde yaşayacakları yuvalara kavuşturmak istiyoruz. Projelerimiz sayesinde ev sahibi olan insanlarımızın buralarda kendileri ve çocukları için uzun, hayırlı, mutlu bir gelecek hayal etmelerini sağlamanın çabası içindeyiz" dedi. (DHA)

Bu haber DHA’nın abonelerine gönderdiği içerik doğrultusunda yayınlanmıştır. haberchannel.com editörleri bu habere herhangi bir editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.