Rönesans Holding, yurt dışı gelirleriyle ENR’nin ‘Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi’ 2022 yılı listesinde 24’üncü, Avrupa'da ise en büyük 8’inci müteahhitlik şirketi olarak yer aldı. Yaklaşık 30 ülkede faaliyet gösteren şirket, gelirinin yüzde 78’ini Türkiye dışında yer alan projelerden ve yatırımlarından elde ediyor.

RÖNESANS, 'DÜNYANIN EN BÜYÜK 250 ULUSLARARASI MÜTEAHHİDİ' LİSTESİNDE 24'ÜNCÜ OLDU

105 yıldır yayın hayatını sürdüren uluslararası inşaat sektörünün en prestijli dergisi kabul edilen Engineering News Record’un (ENR), müteahhitlik firmalarının merkezlerinin bulunduğu ülkeler dışındaki gelirlerini esas alarak hazırladığı ‘Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi’ 2022 yılı listesi açıklandı. Mühendislik projeleri ve yatırımları ile Rönesans Holding, bu yıl dünya sıralamasında dört basamak atlayarak 24’üncülüğe, Avrupa’da ise 8’inciliğe yükseldi. 2015 yılından beri Avrupa’nın en büyük ilk 10 müteahhitlik şirketi arasında yer alan şirket, geçen yıl dünya sıralamasında 28’inci, Avrupa’da ise 9’uncu sırada bulunuyordu.

Uluslararası bir Türk şirketi olan Rönesans’ın 2021 yılı uluslararası konsolide cirosu 4,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Farklı coğrafyalarda, yaklaşık 30 ülkede inşaat, gayrimenkul, sağlık ve enerji alanlarında faaliyet gösteren şirket, gelirinin yüzde 78’ini Türkiye dışında yer alan projelerden ve yatırımlarından elde ediyor.

EMRE BAKİ: “SATIN ALMA İŞLEMLERİ GERÇEKLEŞTİRMEYE DEVAM ETMEYİ PLANLIYORUZ”

Konuya ilişkin değerlendirme yapan Rönesans Holding Yönetim Kurulu Üyesi Emre Baki, “2015 yılından beri bu listede Avrupa’nın en büyük 10 şirketi arasında yer almaktan bir Türk şirketi olarak gurur duyuyoruz. Yurt dışı büyümemizdeki en önemli yetkinliğimiz uluslararası finansman yaratma kabiliyetimizi inşaat becerimizle birleştirip sinerji açığa çıkartmak ve farklı coğrafyalarda değer yaratmak. Faaliyet gösterdiğimiz her coğrafya ve sektörde sürdürülebilir büyümeyi sağlamak için farklı projeler ile yer almaya ve şirket satın alma işlemleri gerçekleştirmeye devam etmeyi planlıyoruz” dedi.

Editör: MURAT ÖZER