Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerini ardından aldığı karar sonrası erken seçimin ilk turu bugün başladı.

ARŞİV FOTO: MARINE LE PEN 

Anketlere göre, Marine Le Pen’in liderliğini yaptığı Ulusal Birlik (RN) partisinin seçimi önde götürüyor.

ARŞİV FOTO: MACRON 

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, AP seçimlerinde aşırı sağın birinci çıkması sonucu parlamentoyu feshederek 3 hafta sonraya erken seçim kararı almıştı. Seçimin ilk turu bugün yerel saatle 08.00’de başladı. İkinci tur ise 7 Temmuz’da yapılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "15 Temmuz'a, oyun diyenleri, tiyatro diyenleri, kıyamete kadar affetmeyeceğiz" Cumhurbaşkanı Erdoğan: "15 Temmuz'a, oyun diyenleri, tiyatro diyenleri, kıyamete kadar affetmeyeceğiz"

Fransız medyası, anketlerin aşırı sağcı siyasetçi Le Pen’in partisi RN’nin seçimi önde götürdüğünü duyurdu. Paylaşılan verilere göre Le Pen’in partisinin yüzde 37 bandında oy almasının beklendiği ve meclisteki sandalyelerin çoğunluğunu alabileceğini öngörülüyor. Ayrıca ilk turun ardından ikinci tura kadar geçecek 5 gün içinde, bazı partilerin aşırı sağın seçimi kazanamaması için seçimden çekilebileceği ya da taraf değiştirebileceği ifade edildi.

Editör: Admin Admin