Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen Hatay merkezde 2 bin 723 Mehmetçik yaralı sarmak için çalışırken, 11 mutfak 3 seyyar fırınla günlük 15 bin ekmek, 10 bin kişilik yemek dağıtılıyor.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçesi olan ve toplamda 11 ili etkileyen depremlerin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) arama kurtarma, yaşam destek ve sağlık faaliyetlerine yönelik yoğun katkısı devam ediyor.

Depremin ardından bakanlık bünyesinde kurulan Afet Acil Durum Kriz Masası ile gelen taleplere yanıt verilirken, bölgeye arama kurtarma ekiplerinin ulaştırılması için hava ve deniz 'yardım koridorları' oluşturuldu.

Gayrimenkul uzmanı Şule Alp uyarıyor: "Panikle kaçış yanlış tercihe neden olabilir" Gayrimenkul uzmanı Şule Alp uyarıyor: "Panikle kaçış yanlış tercihe neden olabilir"

Bununla birlikte TSK depremzedelere yardım için seferber oldu. Depremin etkilediği bölgelerdekilere sıcak yemek, kumanya ile ekmek dağıtıldı. Ayrıca bölgelere gönderilen sahra mutfakları faaliyetlerine başladı. Bunlarla birlikte seyyar tuvalet, seyyar banyo da depremden etkilenen bölgelere sevk edildi. TSK, yardımların hızla depremzedelere ulaştırılması için lojistik destek üsleri kurdu. 8 ilde kurulan 19 lojistik üssünde bölgeye gönderilen yardımlar sınıflandırılıyor. Daha sonra yardımlar AFAD koordinesinde askeri araçlarla ihtiyaç duyulan bölgelere hızla sevk ediliyor.

BAKAN AKAR'DAN LOJİSTİK ÜSSÜNDE İNCELEME

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da Hatay'daki Serinyol Kışlası'nda kurulan lojistik üssünde, beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ile incelemelerde bulundu. Bakan Akar, çalışmalara ilişkin 8'inci Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Mete'den brifing aldı. Tuğgeneral Mete, Hatay'daki 8'inci Komando Tugay Komutanlığı'nın emrine değişik birliklerden gelen 8 komando taburunun da verildiğini belirterek, "Hatay'da 2 bin 723 personelimiz görev yapıyor. Değişik bölgelerde toplam 1200 olmak üzere 5 çadır kent kurduk. 11 mutfak 3 seyyar fırınla hizmet veriyoruz. Günlük ekmek üretimimiz 15 bin, yemek üretimimizi 10 bin kapasiteye çıkardık ve Antakya'da muhtelif yerlerde yemek ve ekmek dağıtımı hizmetini yürütüyoruz" dedi.

Gönderilen yardımları köylere de ulaştırdıklarını söyleyen Mete, "Kurduğumuz çadır kentlere yangın söndürme cihazları, su depoları ile seyyar banyo ve tuvaletleri taşıdık. Şehrimizdeki iki büyük hastanenin su ihtiyacını karşılıyoruz. Tankerlerimizle düzenli su taşıyor orada düzenli olarak suların akmasını sağlıyoruz. Köylere şu ana kadar toplam 1516 araçla yardım yaptık. Bu kapsamda dün 445 noktaya ulaşarak yardım malzemesi bıraktık. AFAD ile koordine halindeyiz. Yeni çadır kent talepleri var. Lojistik üssümüze yeni gelen çadırlar var. Yerlerin belirlenmesinin ardından çadır kurma faaliyetlerimize devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Bakanı Akar da çalışmalardan dolayı Mehmetçiği kutladı. (DHA)