NATO Genel Sekreter Yardımcısı Mircea Geoana ile NATO karargahında bir araya gelen Belgrad-Priştine Diyaloğu’ndan sorumlu Avrupa Birliği (AB) Özel Temsilcisi Büyükelçi Miroslav Lajcak, kuzey Kosova'daki son gelişmeler ve AB'nin mevcut diplomatik çabaları hakkında Kuzey Atlantik Konseyi'ne bilgi verdi.

NATO’dan konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, NATO Genel Sekreter Yardımcısı Geoana, yakın zamanda Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ı ve Kosova’nın başkenti Priştine’yi ziyaret eden Belgrad-Priştine Diyaloğu ve diğer Batı Balkanlar meselelerinden sorumlu AB Özel Temsilcisi Büyükelçi Miroslav Lajcak ile NATO karargahında dün bir araya geldi.

Büyükelçi Lajcak, kuzey Kosova'daki son gelişmeler ve AB'nin mevcut diplomatik çabaları hakkında Kuzey Atlantik Konseyi'ne bilgi verdi.

MIROSLAV LAJCAK - MIRCEO GEONA

NATO GENEL SEKRETER YARDIMCISI MIRCEA GEOANA: “NATO-AB İŞ BİRLİĞİ FARK YARATMAYA DEVAM EDİYOR”

AB Komisyonu, Macaristan’ın gayri resmi toplantılardaki temsil seviyesini düşürdü... AB Komisyonu, Macaristan’ın gayri resmi toplantılardaki temsil seviyesini düşürdü...

Mircea Geoana, NATO ile AB arasında bölgede devam eden iş birliğinin fark yaratmaya devam ettiğinin altını çizerek, “NATO ile AB arasında bölgede uzun süredir devam eden mükemmel iş birliği fark yaratmaya devam ediyor. NATO karargahı, KFOR ve müttefiklerin yanı sıra Avrupa Birliği ve AGİT, Belgrad ve Priştine arasında AB öncülüğünde yürütülen diyalog çerçevesinde Kosova'nın kuzeyindeki durumu yatıştırmak ve her iki tarafı da müzakere masasına getirmek için yorulmak bilmeden çaba sarf etmektedir” ifadelerini kullandı. Geoana, NATO'nun uzun yıllardır Batı Balkanlar'da istikrarı sağlamaya kararlı olduğunu hatırlatarak, “4 binden fazla askerle sahada görev yapan KFOR misyonumuz bu kararlılığın en güçlü göstergesidir” dedi.

“TÜRK TABURU GEREKLİ OLDUĞU SÜRECE KOSOVA'DA KONUŞLANDIRILACAKTIR”

Açıklamada ayrıca, NATO liderliğindeki KFOR misyonunun, Kosova'da yaşayan tüm insanlar için güvenli ve emniyetli bir ortam ve hareket özgürlüğünü sağlamak için gerekli tüm önlemleri almakta olduğu ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 1999 tarihli 1244 sayılı kararına dayanan BM yetkisi doğrultusunda tarafsız bir şekilde hareket etmeye devam etmekte olduğu ifade edildi.

Çok sayıda KFOR barış gücü askerinin yaralandığı “kışkırtılmamış” şiddet olaylarının ardından 5 Haziran’da NATO takviye birliklerinin Kosova’ya ulaştığı belirtilerek, “Türkiye'nin 65. Mekanize Piyade Tugayı'ndan yaklaşık 500 Türk askeri NATO takviyelerinin büyük bölümünü oluşturuyor. Türk Taburu gerekli olduğu sürece Kosova'da konuşlandırılacaktır. NATO yedek kuvvetlerinden oluşan ilave bir tabur da ihtiyaç halinde konuşlandırılmak üzere yüksek alarm durumuna geçirilmiştir. NATO ayrıca Kosova'da kalıcı barış ve güvenliğin, bölgede de istikrarın tek yolu olan Belgrad ve Priştine arasında AB tarafından kolaylaştırılan diyalogu desteklemeye devam etmektedir” denildi.

Editör: MURAT ÖZER