Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ulusa sesleniş konuşmasında kısmi seferberlik ilan etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ulusa sesleniş konuşmasında kısmi seferberlik ilan etti. Putin konuşmasında Rus silahlı kuvvetlerinin bin kilometreyi aşan temas hattında faaliyet gösterdiğini vurgulayarak, “Sadece neo-Nazi oluşumlarıyla değil, aslında kolektif Batı'nın tüm askeri makinesiyle karşı karşıyalar. Bu durumda, karşı karşıya olduğumuz tehditlere karşı şu kararı almayı gerekli görüyorum; Anavatanımızı, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumak, kurtarılmış topraklarda halkımızın güvenliğini sağlamak. Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'nın Rusya Federasyonu'nda kısmi seferberlik ilan etme önerisini desteklemeyi gerekli görüyorum. Tekrar ediyorum, kısmi seferberlikten bahsediyoruz, yani sadece şu anda yedekte bulunan vatandaşlar zorunlu askerliğe tabi olacak ve her şeyden önce Silahlı Kuvvetlerde görev yapanların belirli askeri uzmanlıkları ve ilgili deneyimleri var” dedi.

PUTİN KISMİ SEFERBERLİK İLAN ETTİ

Ayrıca Putin kısmi seferberlik kararnamesinin imzalandığını ifade ederek seferberliğin bugünden itibaren başlayacağını duyurdu.

Savunma Bakanı Akar: "İsveç ve Finlandiya'nın somut adımlar atmasını bekliyoruz" Savunma Bakanı Akar: "İsveç ve Finlandiya'nın somut adımlar atmasını bekliyoruz"

Öte yandan Putin konuşmasında Rusya’ya karşı nükleer şantajın da başlatıldığını belirterek, “Sadece Batı tarafından teşvik edilen ve nükleer bir felaketi tehdit eden Zaporijya Nükleer Santrali’nin bombalanmasından değil, aynı zamanda önde gelen NATO devletlerinin bazı üst düzey temsilcilerinin Rusya'ya karşı kitle imha silahları kullanmakla ilgili açıklamalarından da bahsediyoruz” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın da çeşitli kitle imha yeteneklerine sahip olduğunun altını çizen Putin, “Bazı bileşenlerin NATO ülkelerininkinden daha modern olduğunu hatırlatmak isterim. Ve ülkemizin toprak bütünlüğü tehdit edilirse, Rusya'yı ve halkımızı korumak için elbette elimizdeki tüm araçları kullanacağız. Bu bir blöf değil” şeklinde konuştu.