Sabancı Vakfı tarafından bu yıl ‘Ne Eğitimde Ne İstihdamda Yer Alan Genç Kadınlar’ temasıyla düzenlenen Kısa Film Yarışması’nın finalistleri belli oldu. Bu yıl 11 film finale kalma başarısı gösterirken 7 kısa filmin yönetmen koltuğunda kadınlar oturuyor.

SABANCI VAKFI 7. KISA FİLM YARIŞMASI’NIN FİNALİSTLERİ AÇIKLANDI

Bu yıl 7. kez düzenlenecek Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması’nda finale kalan filmler belirlendi. Teması “Ne Eğitimde Ne İstihdamda Yer Alan Genç Kadınlar” olarak belirlenen yarışmanın ödül töreni, “Başrolde İlk Kez… Hayattaki rollerine kendileri karar vermek isteyen tüm kadınlar için şimdi başrolde olma zamanı!” sloganı ile düzenlenecek. 

Sabancı Vakfı 7. Kısa Film Yarışması’na Türkiye’nin 33 farklı ilinden 153 film başvururken finale kalan 7 filmin yönetmen koltuğunda kadın yönetmenler oturuyor.

 FİNALE KALAN KISA FİLMLER: 

FİLMİN ADI

YÖNETMEN

Balık Tutmak İstiyorum

Melihat Ağgül

Bavul

Gain'den yeni yabancı film seçkisi... Gain'den yeni yabancı film seçkisi...

Yener Akbaba

Ceket

Nazlı Pınar Aydın

Çamaşır İpi

Hüseyin Urçuk

Çiçek Açar

Süheyla Noyan

Dank!

İzel Yücel

Düğüm

Elif Kübra Dadalı

Işıltı

Öykü Su Baskın

Kız Evi

Ece Akın – Mustafa Solmaz

Örüntü

Erkan Selçin

Peki Bu Kadın Kim?

Dilşad Demir

Ön jüri değerlendirmesinin ardından, finale kalan 11 filmin ve yönetmenlerinin isimleri Kısa Film Platformu web sitesinde (www.kisafilmuzunetki.org) duyuruldu. Yarışmada finale kalan 11 kısa film, jüri tarafından değerlendirilecek ve dereceye girmeye hak kazanan 3 kısa film belirlenecek. Yarışma temasına en uygun şekilde eserini hazırlayan, kriterlere uyan, akılda kalıcı ve yaratıcı bulunan kısa filmlerin birincisine 25 bin TL, ikincisine 20 bin TL, üçüncüsüne 15 bin TL ödül verilecek. Yarışmanın ödül töreni 18 Ocak 2023’te Sabancı Center’da düzenlenecek.

FİNALİST YÖNETMENLER SEKTÖRÜN ÖNDE GELEN İSİMLERİYLE BİR ARAYA GELECEK 

Kısa Film Yarışması ile yeni sanatçıların yetişmesine destek olmayı hedefleyen Sabancı Vakfı, her sene yarışmaya başvuran tüm eser sahiplerini sinema ve televizyon dünyasının önemli isimleri ile bir araya getiriyor. Bu kapsamdaki Kısa Film Platformu Buluşmaları, bu yıl 17 Ocak’ta gerçekleştirilecek. Finalistler, usta isimlerle bir araya gelerek onların deneyim ve bilgi birikimlerinden yararlanma fırsatı bulacak.