Zeytinburnun'daki Balıklı Rum Hastanesi'nde çıkan yangın itfaiye ekiplerinin yaklaşık 2 saat süren çalışmasıyla kontrol altına alındı. Hastane önünde açıklama yapan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya "Can kaybımız, yaralanan vatandaşımız söz konusu değil" dedi. 

Zeytinburnu Balıklı Rum Hastanesi'nin Yaşlı Bakımevi bölümünde saat 12.30 sıralarında bilinmeyen nedenle yangın çıktı. Yangında alevler çatıyı sararken, hastanenin içi dumanla doldu.  İhbarların ardından olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Hastane içerisindeki oksijen tüpleri, hastane çalışanları ve vatandaşlar tarafından çıkarıldı. İtfaiye ekipleri yangına müdahale ederken, yaşlı ve hastalar tekerlekli sandalye ve sedyelerle dışarı çıkarıldı. Tahliye edilenler çevredeki hastanelere götürüldü. 

Yangın, yaklaşık 2 saat süren çalışmaların ardından kontrol altına alındı. Yangında, 17 itfaiye aracı, 12 su tankeri, 4 iş makinası, 9 ambulans, 3 AFAD aracı, 50 arama kurtarma personeli, 215 itfaiye personeli, 105 zabıta personeli, 102 emniyet personeli de görev yaptı. İtfaiye ekiplerinin soğutma çalışması sürüyor.

CAN KAYBI YAŞANMADI

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da saat 13.30 sıralarında olay yerine geldi. Burada incelemelerde bulunan Yerlikaya ve İmamoğlu açıklamalarda bulundu. 

Vali Ali Yerlikaya, “Canla ilgili bir sıkıntımız, kaybımız, yaralanan vatandaşımız söz konusu değil. İtfaiye yetkililerinden aldığımız bilgi şu an için sebebini bilmiyoruz. Yangın tamamen kontrol altına alınıp soğutma çalışmalarından sonra yapılan incelemeler verecekleri rapor, yangının sebebini ortaya çıkaracak" ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da, itfaiye ekiplerinin 78 araç ve 215 personel ile yangına müdahale ettiklerini, içeride çalışan itfaiye erleri olduğu için  yukarıdan su atılmayacağını dile getirdi. 

Balıklı Rum Hastanesi Vakfı Başhekimi Uz.Dr. Stati Leana ise, “Herkes iyi. Ben odamdaydım, koşmaya başladım. Baktım ki sol tarafta alevler ve dumanlar var. Can kaybımızın olmaması bizim için en büyük sevinç. Tahliyeler hemen başladı" dedi.