Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) 103'üncü açılış yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Ankara'da düzenlenen törenlerle kutlandı.

Başkent'te ilk tören Anıtkabir'de yapıldı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 81 ilden gelen çocuklar ile Anıtkabir'i ziyaret etti.

Öğrenciler ile Aslanlı Yol'da yürüyen Bakan Özer, Atatürk'ün mozolesine çelenk bıraktı, ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçen Özer, Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı:

"Aziz Atatürk, millet iradesi ve bağımsızlığımızın yegane tecelligahı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'mizin 103'üncü kuruluş yıl dönümünde bir kez daha huzurunuzdayız. 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' ilkesiyle çıktığımız bağımsızlık yolunda aydınlık yarınlarımızın hem en mühim teminatı hem de gerçek sahipleri, evlatlarımızdır. Onlara armağan ettiğiniz, ışığıyla tüm dünya çocuklarını aydınlatan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle gelecek nesillere olan inanç ve güvenimizi tazelemenin kıvancını yaşıyoruz. Çocuklarımızın dünyaya yön verecek, kendine güvenli ve donanımlı bireyler olarak yetişmeleri yolunda bize düşen büyük sorumluluğun farkındayız. Milli ve manevi değerlerinin bilincinde, üretken, çağın bilgisini özümsemiş ve erdemli bir nesil bize emanet ettiğiniz bu kutsal mirası geleceğe taşıyacaktır. Bütün gayretimiz, çocuklarımıza işte bu niteliklere sahip olacakları fırsat ve ortamı sağlamak yolundadır. Milli Eğitim Bakanlığı olarak yeni nesli eğitimle yüceltme ülküsündeyiz. Köklü geçmişimizin zenginliğini bilim, kültür, spor, sanat ve teknolojiyle harmanlayan çocuklarımız, bu güzel vatanı işaret ettiğiniz 'muasır medeniyetler' seviyesinin üzerine çıkaracaktır. 'Türkiye Yüzyılı' hedefimize ilerlerken ilhamımızı sizin fikirlerinizden, gücümüzü aziz milletimizden ve kararlılığımızı bağımsızlığa olan tutkumuzdan alıyoruz. Ruhunuz şad olsun."

MECLİS'TE TÖREN

İkinci tören TBMM'de Atatürk Anıtı'nda yapıldı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un, Atatürk Anıtı’na çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu. Buradaki törende Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TBMM Meclis Başkanvekilleri Süreyya Sadi Bilgiç ve Haydar Akar, TBMM İdare Amiri Erkan Haberal, AK Parti Grup Başkanı İsmet Yılmaz, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu ve milletvekilleri yer aldı.

DEVLET ERKANI ANITKABİR'DE

Daha sonra Mustafa Şentop başkanlığındaki devlet erkanı, Anıtkabir'de düzenlenen törene katıldı. Törende Şentop'un yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve milletvekilleri yer aldı. Devlet erkanının ziyareti sırasında 81 ilden gelen çocuklar da Anıtkabir'de ellerinde Türk bayrakları ile hazır bulundu. Heyet, Aslanlı Yol'dan yürüyerek Atatürk'ün mozolesine geldi. Şentop'un mozoleye çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

'TÜRKİYE CUMHURİYETİ, İLELEBET DEVAM EDECEK'

Şentop, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'nde Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayarak şunları yazdı:

"Aziz Atatürk, öncülüğünüzde toplanan ve açılan, ilk başkanlığını yaptığınız, millet irademizin temsil yeri olarak dünyadaki saygın varlığıyla gurur duyduğumuz Türkiye Büyük Millet Meclisi'mizin açılışının 103'üncü yıl dönümü vesilesiyle buradayız. Varlık-yokluk çizgisine sürüklenen ve büyük bir ümitsizlik içinde sindirilmeye çalışılan milletimizi birleştirip yeni bir diriliş destanı yazarak 'milli egemenlik' idrakiyle teşekkül ettirdiğiniz yüce Meclis’imizin açılış gününde; aynı heyecan, şevk ve ilhamla milletimizi temsil etmenin onurunu yaşıyoruz. Milli egemenlikten ve tam istiklalden hiç vazgeçmediğimiz bu 103 yılda, gelecek asırlarda da aynı ülküyle yol yürüyecek müstakbel şuurlu nesilleri yetiştirme hedefiyle çalışıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti, milletimizin güvenli ellerinde ilelebet devam edecektir. Kurtarıcı, kurucu ve gazi sıfatlarını haiz Türkiye Büyük Millet Meclisi, milletimizden aldığı gücü 'önce millet ve vatan' idrakiyle, demokrasi ve cumhuriyet zemininde kararlılıkla devam ettirecektir. Kimsenin zerrece şüphesi olmasın, Türkiye Büyük Millet Meclisi, 23 Nisan 1920'deki kutlu kuruluş gününden bugüne, 103 yıldır aynı ruhla; Misakı Milli hedefleri içinde, tek vatan telakkisi ile al bayrağımız altında varlığımızı sürdürmenin teminatı olmaya devam edecektir. Başta şahsınız olmak üzere, milli mücadelemizin asil evlatları olan yol arkadaşlarınızı, aziz şühedayı ve İlk Meclis'imizin fedakar milletvekillerini, rahmet ve minnetle yad ediyorum. Ruhunuz şad olsun."

KILIÇDAROĞLU, ÇOCUKLARLA BİR ARAYA GELDİ

Törenin ardından CHP lideri Kılıçdaroğlu, Anıtkabir'deki törene katılan çocuklar ile bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, çocuklar ile sohbet edip, fotoğraf çektirdi. Resmi törenlerin ardından Anıtkabir, halka açıldı. 

1'İNCİ MECLİS'TE ANMA TÖRENİ

23 Nisan etkinlikleri kapsamında 1'inci TBMM binasında (Kurtuluş Savaşı Müzesi) anma töreni düzenlendi. Törene TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve siyasi partilerin temsilcileri katıldı. 23 Nisan 1920'de TBMM'nin açılışında en yaşlı üye sıfatıyla Sinop Milletvekili Şerif Bey'in yaptığı konuşma seslendirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Şentop, katılımcılara hitap etti. 

Şentop, "Bu türden merasimlerin ve anma toplantılarının sık tekrar edildikçe; tarihi hadiselerin, şahsiyetlerin ve fikirlerin anlamlarını örseleyip sıradan hale getirdiği yönünde eleştiriler zaman zaman ifade edilir. Eğer bu merasimler ve anma toplantıları, yüzeysel yaklaşımlarla, basmakalıp şekilcilikle gerçekleşiyorsa, sahiden de bu sonucu doğurabilir. Fakat bu toplantılar, esası ve ruhu anlamaya dönük bir çabayı içeriyorsa, fevkalade faydalıdır, yol göstericidir. İşte bu yüzden, 23 Nisan'ın tarihi anlamını kavramaya, bize bıraktığı siyasi mirası hakkıyla tespite, kavradıklarımızı ve tespitlerimizi genç nesillere aktarmaya mecburuz. Bugün 103'üncü açılış yıl dönümünü idrak ettiğimiz TBMM'nin ve milli mücadelenin karargahı olmuş 1'inci Meclis'in bu devlet var oldukça, bu millet hayatiyetini devam ettirdikçe büyük ve yol gösterici bir anlamı olacaktır" şeklinde konuştu.

İçinde bulundukları binanın manevi değerine işaret eden Şentop, "Bu Anadolu beldesi içinde, bulunduğumuz şu mütevazı bina, dünya başkentlerine meydan okuyan bir mücadelenin karargahı, 200 yıllık mağlubiyetler silsilesini parlak bir zaferle sona erdiren merkez olmuştur" dedi.

'SINIRLARI, HARİTALARLA CEVAPLAMAK YETMEZ'

Türkiye'nin yeni bir yüzyılın eşiğinde olduğunu söyleyen Şentop, yeni dönemin 'Türkiye Yüzyılı' olmasında ısrarlı olduklarını belirterek, şunları söyledi: 

"Memleketin önemli bir kısmı işgal edilmişken, millet utanç verici bir esarete mahkum edilmeye çalışılırken açılan Gazi Meclis'in bu ilk mütevazı salonundan bütün dünyaya şunu söylüyoruz. 'Türkiye neresidir' diye sorulduğunda, siyasi haritalara bakıp cevap vermek bugün için artık yeterli değildir. Türkiye'nin sınırları, haritaların gösterdiği yerde başlayıp bitmez. Türkiye'nin sınırları, gönlümüzden, tarihimizden, uğruna şehit verdiğimiz yerlerden başlar ve kendimizi sorumlu hissettiğimiz coğrafyalarda biter. Adım attığımız yeni dönemde ispatlayacağımız hakikat, tahakkuk ettireceğimiz iddia, vazife duygusuyla ve adanmışlara özgü çelikten bir iradeyle gidip etkinleşeceğimiz her yer, bizim için vatan toprağıdır. Önümüzdeki yüzyılın 'Türkiye Yüzyılı' olmasının manası, mayası, ruhu, yolu ve gayesi budur."

TBMM'DE BİLİM ŞENLİĞİ

TBMM'de 23 Nisan etkinlikleri kapsamında Meclis Başkanı Mustafa Şentop'un ev sahipliğinde 'Meclis Bahçesi Çocuk Bahçesi Bilim Şenliği' düzenlendi. TBMM Başkanlığı, Ankara Üniversitesi ve TÜBİTAK iş birliği ile bilim stantları ve oyun bahçeleri kuruldu.

Stantlarda bez bebekler yapıldı, resimler çizildi. Mamak Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri, konser verip, halk oyunları gösterisi yaptı.

TBMM Genel Kurulu'nda da '23 Nisan Çocuk Özel Oturumu' gerçekleştirildi. Deprem bölgesinden gelen çocukların da aralarında olduğu 600 çocuk, Genel Kurul salonunda yer aldı. Çocuklar, Şentop'un koltuğuna oturmak için kendi aralarında oylama yaptı. Oylama sonucunda, Hatay'dan gelen 5'inci sınıf öğrencisi Medine Karakışla, Meclis Başkanı makamına oturdu.

'DOĞRULUKTAN ASLA VAZGEÇMEYİN'

TBMM Başkanı Şentop da oturumun açılış konuşmasını yaptı. Şentop, çocukların önlerinde uzun ömürleri olduğunu belirterek, "Onu kendiniz, aileniz ve dünya için en güzel, en faydalı şekilde yaşamanız adına sizlere birkaç şey söylemek istiyorum. Aileleriniz ve arkadaşlarınız hayatınız boyunca yanınızda olacak. Onların kıymetini bilin ve onları sevmeyi asla bırakmayın. Doğruluk ve dürüstlükten asla vazgeçmeyin. Kimseye haksızlık etmeyin, etmeyeceğinizi biliyorum. Yardıma ihtiyacı olana, korunması gerekene destek olmaktan asla geri durmayın. Yenilikleri ve değişimi takip ederken önemli olanın yenilik ve değişime uyum değil; yenilik ve değişimi yönetmek olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Çocukların bütün dünyada barış ve huzur içinde yaşamaları için çalışın. Ülkemizin ve devletimizin tarih boyunca güçsüzlerin, yardıma ihtiyacı olanların sığınağı olduğunu asla unutmayın ve bundan her zaman gurur duyun. Ülkemizin bağımsızlığına ve özgürlüğüne gölge düşürecek hiçbir iş ve ilişkiyi, hiçbir gerekçeyle kabullenmeyin" dedi. Çocuklar da 23 Nisan ile ilgili kürsüden konuşmalar yaptı. Daha sonra '23 Nisan Çocuk Özel Oturumu' kapatıldı. (DHA)

Editör: MURAT ÖZER