"Arif Olmak" belgeselinin galası, Türk pop müziğinin duayeni Erol Evgin'in konseriyle birlikte 6 Haziran'da Zorlu PSM'de gerçekleşti.

EROL EVGİN - ARİF DEVELİ

Lansmana basın, cemiyet, influencer, dünyası ve gastronomi tutkunlarına kadar geniş bir davetli topluluğu katıldı.

ELA - TUĞBA - PERA - ARİF - SEVİL - NURİ DEVELİ

111 YILLIK DEVELİ EFSANESİ'NİN ÇINARI ARİF DEVELİ'NİN HİKÂYESİ "ARİF OLMAK" GÖRKEMLİ BİR GALAYLA SEYİRCİYLE BULUŞTU

Erol Evgin; “Sevdan Olmasa", "Bir de Bana Sor", "Ateşle Oynama", "İşte Öyle Bir Şey" gibi hit şarkıları ve muhteşem performansıyla izleyicilere unutulmaz bir gece yaşattı.

FATMA ŞAHİN

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de gecenin davetlileri arasındaydı. Fatma Şahin, ayrıca gecede bir konuşma yaptı ve Arif Develi'nin başarı hikayesini ve Develi markasının önemini vurguladı.

TUBA - NURİ DEVELİ 

HENÜZ 6 YAŞINDAYKEN BAŞLAYAN HİKÂYE

Gaziantep'te dedesinin 30 metrekarelik restoranında henüz 6 yaşındayken çalışmaya başlayan Develi Restoranları'nın kurucusu Arif Develi, 22 yaşındayken valizine esnaflığını ve dürüstlüğünü koyarak, "Merhaba Şehr-i İstanbul" dedi ve bu lezzeti Samatya'ya taşıdı.

PERA - TUBA - NURİ - ELA - DEVELİ

111 yıllık geçmişin izlerini taşıyan o eşsiz lezzet "Develi", bir efsaneye dönüştü ve Arif Develi'nin kahramanı oldu. Arif Develi'nin benzersiz hikâyesi, "Arif Olmak" belgeseliyle gelecek nesillere aktarıldı. 

AHMET NUR ÇEBİ

"Herkesin yaşamı kendi renkleriyle doludur. Bazıları yıllar içinde koca bir çınar haline gelir, fırtınalara göğüs gerer ve sevdikleriyle el ele hayatlarını büyütür. Sonra kendi hikayesini anlatmaya başlar: 'Arif Olmak'..." Bu sözler, "Develi" markasının yaratıcısı Arif Develi'nin hayatını anlattığı "Arif Olmak" belgeseline ait. Develi Restoranları'nın kurucusu olan 79 yaşındaki Arif Develi'nin olağanüstü hikayesi, aynı zamanda 111 yıl öncesine uzanan bir tarihin tanığı. 1944 doğumlu Arif Develi, halen Develi Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyordu ve dedesi tarafından 1912 yılında Gaziantep'te kurulan Develi Restoranı'nda sadece 6 yaşındayken çalışmaya başladı. 22 yaşındayken, sanatına, ahlakına ve dürüstlüğüne güvenerek İstanbul'da ilk restoranını Samatya'da açan Arif Develi, başarı destanının temellerini attı. 

AHMET - SERRA ARSLAN 

BİR VEFA VE SAYGI DURUŞU

Gaziantep'te 30 metrekarelik bir mekânda 3 kişiyle başlayan ve bugün 14 şubesi ve bine yakın çalışanıyla dünya markası haline gelen bu destanın ardındaki kahraman Arif Develi'nin yolculuğu, "Arif Olmak" belgeseliyle ölümsüzleştirildi. Arif Develi'ye olan vefa niteliğindeki bu belgeseli oğlu Nuri Develi hazırlattı. "Arif Olmak" adlı belgesel, Arif Develi'nin yolculuğunun izlerini sürdü.

AHMET NUR ÇEBİ - SERHAN ÇETİNSAYA - GİZEM FİDAN - FIRAT FİDAN 

Belgeselde, Arif Develi'nin hayatı anlatılırken, sanatçılar, aile üyeleri, dostlar ve birlikte çalıştığı ustalar da dahil olmak üzere pek çok kişi, Arif Develi hakkında anılarını paylaştı. Arif Develi, kendi deneyimlerini aktardı ve Develi'nin hayatından kesitlerle esnaflık ve zanaatkârlığın temelleri anlatıldı.

OKAN BAYÜLGEN - NURİ DEVELİ

Belgeselin yapımcılığını Mustafa Karadeniz üstlenirken, yönetmenliğini Mesut Gengeç yaptı. Belgeselin seslendirmesini ise Okan Bayülgen gerçekleştirdi. 48 dakikalık "Arif Olmak" belgeselinin gösterimi, 6 Haziran 2023 Salı günü Zorlu PSM'de gerçekleşti. Belgesel gösterimi,

ALİ ESAT GÖKSAL 

Develi Restoranları Yönetim Kurulu Üyesi Nuri Develi'nin ev sahipliğinde gerçekleşti. İkram edilen Develi lezzetlerinin ardından belgesel gösterimi gerçekleştirildi ve gece, Türk pop müziğinin duayeni Erol Evgin'in konseriyle son buldu.

NURİ DEVELİ

“BİR TEŞEKKÜR VE SAYGI DURUŞU”

Nuri Develi, babası Arif Develi için hazırlanan belgeseli "bir teşekkür ve saygı duruşu" olarak nitelendirdi.  Develi Restoranları'nın gerçek kahramanı Arif Develi olduğunu vurgulayan Nuri Develi, "Arif Olmak" belgeseliyle hem babalarına teşekkür etmek hem de onun ilham veren hikayesini gelecek nesillere aktarmak istediklerini belirtti. Develi Restoranları'nın 111 yıllık geçmişi sadece bir lezzet durağı değil, aynı zamanda bir aile öyküsü, bir başarı hikayesi ve bir kültür mirasıdı.

 ARZU KUNT 

Arif Develi'nin azim, çalışma ve dürüstlük prensiplerine dayalı olarak inşa ettiği Develi Restoranları, Türk mutfağının önemli temsilcilerinin başında yer alıyor.

ASİYE  - MUSTAFA KEFELİ

ASLIHAN KORUYAN SABANCI 

ASUMAN - TAHSİN TOKGÖZ

AYSEL - CELAL DOĞAN 

BARIŞ - BERNA AYDİL

BEGÜM ÖZER - MELİS ÖZER

BEKİR - MERAL OKAN 

BENAN SARAÇ

BERRİN - MEHTAP FERAH

BERRİN AK

BİRGÜL - BEHZAT GERÇEKER

BORA PEHLİVANLAR - FATİH ÖZTÜRK 

BURCU ERÇİL 

CANAN YOLAÇ 

ÇİĞDEM İŞBİLİR

DİCLE - NURİ ÖZTAŞKIN 

ECE KIRAL

EMRAH - BİGE HATTAT

EZRA - TUBA ÇETİN 

FATİH - ESRA ÖZTÜRK 

FİLİZ - SÜHA UYGUR

GAMZE CİZRELİ

GÜLNUR - OSMAN KAMAŞIK

HAKAN GÜRSOY

HAYATİ - FİGEN BABAOĞLU

JULİDE ÖNENGÜT

LÜTFÜ SAPMAZ

MURAT - MERVE MERMER

NEŞE - EROL GÖNÜL

NİHAN ÇETİNKAYA

NİHAN ÜÇKARDEŞLER

NURİ DEVELİ - ERAY KILIÇ

OYA ANLAR ONAT 

ÖZNUR YAKIN 

SEERHAN ÇETİNSAYA

SEMA GÜRAL SÜRMELİ

SERAP SARI 

SERAP DİNDAR

SEVAN BIÇAKCI 

SÜLEYMAN ÇETİNSAYA

ŞEYDA - SADETTİN CESUR

ŞULE ARGUDER

YELDA İPEK

ZAFER KOZANOĞLU

Burcu Erçil ve Mehmet Yayla Boğaz'da evlendi... Burcu Erçil ve Mehmet Yayla Boğaz'da evlendi...

Editör: MURAT ÖZER