Akbank bir ilke daha imza atıyor, Üretken Yapay Zeka ile Avatar dönemi başlıyor Akbank bir ilke daha imza atıyor, Üretken Yapay Zeka ile Avatar dönemi başlıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Dış dengedeki iyileşme devam ediyor. İhracatın yüzde 11,4 arttığı, ithalatın ise yüzde 10,3 daraldığı mayısta dış ticaret dengesi yıllık 6 milyar dolar iyileşti" dedi.

MEHMET ŞİMŞEK: "DIŞ TİCARET DENGESİ YILLIK 6 MİLYAR DOLAR İYİLEŞTİ"

Bakan Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, mayıs ayı dış ticaret rakamlarına ilişkin değerlendirmede bulundu. Şimşek, "Dış dengedeki iyileşme devam ediyor. İhracatın yüzde 11,4 arttığı, ithalatın ise yüzde 10,3 daraldığı mayısta dış ticaret dengesi yıllık 6 milyar dolar iyileşti. Nisandaki geçici bozulmanın ardından dış ticaret dengesindeki iyileşme öngörülerimiz doğrultusunda devam etti. Son 20 yılda ortalama yüzde 3,8 olan cari açığın milli gelire oranının yıl sonunda yüzde 2,5 civarında gerçekleşmesini bekliyoruz. Açığın daralması dış kaynak ihtiyacımızı azaltarak kalıcı rezerv birikimine imkan sağlayacaktır. Dezenflasyonun dengelenmeye eşlik edeceği bir döneme giriyoruz" dedi. 

Editör: Admin Admin