ABD’nin en büyük ticaret organizasyonu "Trade Winds Forumu", İstanbul’da başladı ABD’nin en büyük ticaret organizasyonu "Trade Winds Forumu", İstanbul’da başladı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, nisan ayında enflasyonun beklentiler doğrultusunda yüzde 3,18 gerçekleştiğini belirterek, "Yıllık enflasyon mayıs ayında tepe noktasına ulaştıktan sonra öngörülerimiz doğrultusunda keskin bir şekilde düşmeye başlayacak" dedi.

MEHMET ŞİMŞEK: "ENFLASYON KESKİN BİR ŞEKİLDE DÜŞMEYE BAŞLAYACAK"

Bakan Şimşek, Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı enflasyon verilerine ilişkin açıklama yaptı. Şimşek, "Nisan ayında enflasyon beklentiler doğrultusunda yüzde 3,18 gerçekleşti. Programımız sayesinde ekonomideki dengelenme ve azalan cari açık, yeniden tesis edilen bütçe disiplini, uluslararası kaynak girişindeki güçlü artış ve yurtiçi portföy tercihlerinin TL’ye yönelmesi, enflasyonla mücadeleyi destekliyor. Yıllık enflasyon mayıs ayında tepe noktasına ulaştıktan sonra öngörülerimiz doğrultusunda keskin bir şekilde düşmeye başlayacak. Böylece enflasyonla mücadelede geçiş dönemi sonlanacak ve dezenflasyon sürecine gireceğiz. Dezenflasyonla birlikte beklentilerde iyileşme daha da belirginleşecek ve bu da enflasyondaki düşüşü destekleyecek" ifadelerine yer verdi. 

Editör: Admin Admin