Zelenski ve Leyen’den "Uluslararası Çocukları Koruma Günü" açıklaması Zelenski ve Leyen’den "Uluslararası Çocukları Koruma Günü" açıklaması

Çin’in Avrasya Özel Temsilcisi Li Hui, Ukrayna’da resmi temaslarda bulundu. Hui, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba ve diğer yetkililerle görüştü.

Lİ HUİ - DMYTRO KULEBA 

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Avrasya Özel Temsilcisi Hui’nin Ukrayna-Rusya savaşında barışın sağlanması kapsamında önerilerine yer verildi. Açıklamada, “Krizi çözmek için her derde deva bir ilaç yoktur. Tüm taraflar çalışmaya kendilerinden başlamalı, karşılıklı güven tesis etmeli ve savaşın sona erdirilmesi ve barış görüşmeleri için gerekli koşulları yaratmalıdır. 'Çin'in Ukrayna Krizine Siyasi Çözüm Konusundaki Tutumu' belgesi temelinde Çin, uluslararası toplumu Ukrayna krizinin çözümü için en büyük ortak paydayı oluşturmaya teşvik etmeye ve savaşı durdurmak, ateşkesi sağlamak ve barışı mümkün olan en kısa sürede yeniden tesis etmek için kendi çabalarını göstermeye hazırdır” denildi.