Kanada, bazı personelinin 7 Ekim olaylarına karıştığı iddiasıyla fonlarını askıya aldığı Gazze’deki BM kuruluşu UNRWA'ya finansman desteğini yeniden sağlayacağını duyurdu.

Kanada, İsrail'in UNRWA’nın Gazze'deki bazı çalışanlarına yönelik 7 Ekim olaylarına dahil oldukları iddialarının ardından kuruluşa yardımlarını askıya aldığını duyurmuştu. Yapılan açıklamada, “Kanada, 7 Ekim 2023'ten sonra Gazze'ye destek sağlayan ilk G7 ülkesi oldu ve mevcut krize çözüm bulmak için dünyanın en büyük yardım bağışçılarından biri oldu. Bugün, Uluslararası Kalkınma Bakanı Sayın Ahmed Hussen, Kanada'nın Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı'na (UNRWA) sağlanan finansmana yönelik geçici duraklamayı kaldıracağını duyurdu” denildi.

KANADA’DAN GAZZEYE 100 BİN DOLAR YARDIM FONU

ABD Dışişleri Bakanlığı İdari İşler Müsteşarı John Bass, Türkiye'ye geliyor... ABD Dışişleri Bakanlığı İdari İşler Müsteşarı John Bass, Türkiye'ye geliyor...

Kanada hükümeti ayrıca, Ürdün’ün Gazze’ye yapmış oldukları yardımları desteklediklerini ve bu kapsamda, Ürdün Haşimi Yardım Örgütü'ne, Ürdün'den hava yardımları da dahil olmak üzere ihtiyaç sahibi Gazzelilere dağıtılacak yiyecek, battaniye ve kışlık kıyafet gibi malzemelerin satın alınması için 100 bin dolar yardım verileceğini ifade etti. Ek olarak yardımların Gazze'ye havadan indirilmesine yardımcı olmak için Trenton'daki Kanada Ordusu İleri Harp Merkezi'nden Ürdün Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne yaklaşık 300 kargo paraşütü sağlanacağı belirtildi.

Editör: Admin Admin