İngiltere’nin başkenti Londra’daki Westminster Hall’da her iki parlamento kanadı da Kral III. Charles’a Kraliçe’nin ölümü nedeniyle resmi taziyelerini iletti.

İNGİLTERE'DE İKİ PARLAMENTO KANADI KRAL CHARLES'A TAZİYELERİNİ İLETTİ 

Kral III. Charles ve Konsort Kraliçe Camilla’nın Westminster Hall’a gelmesiyle birlikte Kral Charles’a ilk olarak Lortlar Kamarası Sözcüsü John McFall hitap etti. Lord Mcfall konuşmasında, “Rahmetli Majesteleri'nin yıllar boyunca neşeli, sınırsız ve güven verici varlığı, bu tür uzun ve ilham verici derin ve benzersiz bağlılığın sonsuza dek sona ereceğini düşünmeyi zorlaştırdı. Hepimiz ölçüsüz bir kayıp hissi duyuyor ve onun (Kraliçe’nin) bağlılığını, nezaketini, mizahını, cesaretini ve metanetinin yanı sıra hayatında demirleyen derin inancını hatırlayacağız” ifadelerini kullandı. McFall daha sonra Kral’a sadakat sözü vererek, Kral’ı parlamentoda kabul etmekten ‘gurur ve onur’ duyduğunu söyledi.

TAZİYELERİ KABUL EDEN KRAL CHARLES DA KONUŞMA YAPTI

Her iki parlamento meclisinin taziyeleri iletmesinin ardından konuşma yapan Kral III. Charles ise “Bugün önünüzde dururken, etrafımızı saran ve bize her iki meclisin üyelerinin de hepimizin iyiliği için böylesine kişisel bir bağlılıkla kendini adadığı hayati parlamenter gelenekleri hatırlatan tarihin ağırlığını hissetmekten kendimi alamıyorum. Parlamento, demokrasinin yaşayan ve nefes alan aracı ve çağrıldığım makamın ortaçağ öncüllerinin bir hatırlatıcısıdır. Lordlarım ve Avam Kamarası üyeleri, bugün Kraliçe'nin uluslarına ve halklarına adanmış hizmetinin olağanüstü süresini anmak için toplandık. Rahmetli Majesteleri ülkesine ve halkına hizmet etmeye ve ulusumuzun kalbinde yer alan değerli anayasal yönetimin ilkelerini korumaya kendini adadı. Tanrı'nın yardımıyla ve sizin tavsiyenizle, sadakatle takip etmeye karar verdiğim özverili bir görev örneği sunuyor” dedi.