Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, tahıl koridorunun devamının sağlanması için akşam saatlerinde Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile görüşeceklerini belirterek, "Bu inisiyatifin askıya alınması ne Rusya'nın ne Ukrayna'nın ne de kimsenin yararına olacak. Bununla ilgili Ukrayna Savunma Bakanı ve Rusya Savunma Bakanı ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Onlarla görüşüp bu inisiyatifin devam etmesini sağlamaya gayret göstereceğiz" dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Deniz Kuvvetleri Karargahı'nda yurt içi ve sınır ötesindeki birliklerin komutanları ile video konferans toplantısı yaptı.

Toplantıya, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan da katıldı. Bakan Akar, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na gelişinde askeri törenle karşılandı. Onur kıtasını selamlayıp, şeref defterini imzalayan Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında ağustosta yapılan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı ile göreve başlayan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın yeni komuta kademesine görevlerinde başarı dileklerini iletti.

'RUSYA SAVUNMA BAKANI İLE GÖRÜŞECEĞİZ'

Bakan Akar, toplantıda savunma ve güvenlik konuları ile ilgili değerlendirmelerde de bulundu. Rusya'nın 29 Ekim'de Sivastopol'da gerçekleştirilen saldırılar nedeniyle tahıl girişimini geçici olarak durdurmasına ilişkin Akar, "Böyle bir durumda gemilerin intikali gecikecek, limanlardaki yığılma daha da yoğunlaşacak. İhtiyaç sahipleri zaten acil olarak tahılları bekliyordu. Bu durumda sıkıntı daha da artacak" dedi. Çözümün önemine değinerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın görüşmelerine vurgu yapan Akar, "Ukraynalı yetkililerle de görüşüyoruz. Akşam saatlerinde Rusya Savunma Bakanı Sayın Şoygu ile de görüşeceğiz. Yine her zaman olduğu gibi barıştan, uzlaşmadan, işlerin normal yürümesinden yana çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz" diye konuştu.

'DEVAM ETMESİ LAZIM'

Bakan Akar, tahıl koridoru kapsamında şu ana kadar 409 gemi ile yaklaşık 9,3 milyon ton tahılın Ukrayna limanlarından taşındığını belirterek, şöyle konuştu:

"Bunun devam etmesi lazım. Bu inisiyatifin askıya alınması ne Rusya'nın ne Ukrayna'nın ne de kimsenin yararına olacak. Bununla ilgili Ukrayna Savunma Bakanı ve Rusya Savunma Bakanı ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Onlarla görüşüp bu inisiyatifin devam etmesini sağlamaya gayret göstereceğiz. Bu inisiyatifin askıya alınması tüm insanlığı etkiliyor. Taraflara kararlarını gözden geçirmelerini hatırlatıyoruz. Türkiye olarak hem ateşkes hem tahıl inisiyatifi konusunda üzerimize düşen ne varsa bugüne kadar yaptık, yapma gayreti içindeyiz. Bir an önce çatışmanın sona ermesi için de bize düşen ne varsa Türkiye olarak yapmaya hazır olduğumuzu herkesin bilmesi lazım." (DHA)

Editör: MURAT ÖZER