Ukrayna ve Rusya ombudsmanları, yaralı ve askerlerin değişimi konusunda iki ülke arasında 'kavuşma koridoru' açılması için Türkiye Ombudsmanı Şeref Malkoç başkanlığında bir araya geldi.

Ankara'da düzenlenen '21'inci Yüzyılda İnsan Haklarının Geleceği' konulu konferans kapsamında; çocuk ve insan hakları, yaralılar ile askerlerin değişimi hakkında yol haritasının belirlenmesi için Türkiye-Rusya-Ukrayna ombudsmanları 3'lü görüşme yaptı. Türkiye Ombudsmanı Şeref Malkoç başkanlığında, Ukrayna Ombudsmanı Dr. Dmytro Lubinets ve Rusya Federasyonu Ombudsmanı Tatiana Moskalkova'nın katıldığı görüşme, basına kapalı gerçekleştirildi. Görüşmeye daha sonra TBMM Başkanı Mustafa Şentop da katıldı. Görüşmenin ardından basın mensuplarına değerlendirme yapılması bekleniyor. 

GÖRÜŞME SONRASI AÇIKLAMA

Türkiye-Rusya-Ukrayna ombudsmanları görüşmesinin ardından Rusya Federasyonu Ombudsmanı Tatiana Moskalkova, açıklama yaptı. Moskalkova, "40'tan fazla esirin iade edilmesine karar verdik. Bazı Ukrayna vatandaşlarının Rusya'da bulunan ailelerine gelmesi konusunda Lubinets'ten yardım istedim. Bazı ağır hastalıkları olan insanlara da yine ombudsmanların yardımı gerekiyor; çünkü insani koridorlar zaman zaman zor çalışmakta. Uluslararası Kızıl Haç Komitesi'nin çalışması konusunda görüşmeler yaptık. Onların esirlerin ziyaret edilmesi hakları var. Onların ailelerine mektupların gönderilmesi konusunda yardımcı oluyorlar" diye konuştu.

'22 KAYIP KİŞİYİ BULMUŞLAR'

Moskalkova, tıbbi yardım konusunda da sorunlar olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

"Bizim ombudsmanların taleplerine göre tıbbi yardım konusunda da meseleler var. Kaybolan insanlarla ilgili mesele var. Bizim askerlerimiz ve özel servislerin yardımıyla insanları aramaya çalışıyoruz. Geçen senenin kasım ayında bir esir değişimi vardı. Ben de vardım orada, Lubinets de vardı. Brüksel şehrinde de küresel ombudsman konferansı vardı. Kaybolmuş insanların listesini birbirimize verdik ve bu insanları arama konusunda mümkün olduğu kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz. Şu anda neticeler var, diyebilirim çünkü bazı insanları bulduk. Mesela esirler arasında bulunan ve başka kaybolan insanları bulduk. Lubinets de kendi tarafından bazı Rus esirlerin bulunma yerlerinin tespit edilmesi konusunda yardımcı olmuştur. 22 kişiyi bulabilmişler ve artık vatana dönmüşler. Başka insani konular hakkında da konuşuyoruz. Yaralılara yardım meselesi var. Esirlerin değişmesi, sivillerin dönmesi. İnsani koridorlar duruma göre yapılabilir. Onların oluşturulması konusu iki ülkenin askeri bakanlıklarının görevidir. Koridorlar olmayınca yetkilerimiz çerçevesinde somut insanlara yardım etme imkanlarımız oluyor." 

 TATİANA MOSKALKOVA: 'TÜRKİYE EN GÜVENLİ YERLERDEN'

Moskalkova, esir ve yaralıların Türkiye'ye gelip gelemeyeceklerine ilişkin, "Türkiye şu anda en uygun yerlerden biridir bu konuda. Onun için başka ülkelere Türkiye üzerinden gidebiliyorlar insanlar. Görüşmeler devam edecek. Devamlı olarak irtibattayız. Somut adımlarla ilgili çok net tarihler hakkında konuşamıyoruz ama ne gibi eylemler bekliyoruz birbirimizden, onun hakkında anlaştık. Bu insanlara yardımın mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde verilmesini konuşuyoruz" şeklinde konuştu. 

ŞEREF MALKOÇ: 'YARIN ORTAK YOL HARİTASI OLUŞACAK'

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ise Rusya-Ukrayna savaşında çok fazla ölü ve yaralı olduğunu belirterek, "Rusya ve Ukrayna ombudsmanlık ile görüşerek çocukların, kadınların, yaralıların karşılıklı olarak değişimini görüşme konusunda Türkiye'de bir araya getirdik. Çok önemli bir mesafe alındı, görüşmeler devam ediyor, umut ediyorum ki yarın ortak bir yol haritası oluşacaktır. İnsani koridor açmak istiyoruz. Umut ediyorum ki güzel bir çalışma programı öne çıkacak" dedi. 

UKRAYNA OMBUDSMANI DMYTRO LUBINETS: 'TÜRKİYE'NİN BÜYÜK DESTEĞİ OLDU'

Ukrayna Ombudsmanı Dmytro Lubinets, 3'lü görüşme arasında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Lubinets, görüşmeyi değerlendirerek, "Dün gece Rusya ombudsmanı ile ilk toplantımızı yaptık. Bugün ikincisini gerçekleştirdik. İlk olarak insani problemlere değindik. Bu insani problemlerden birisi askeri esirlerin değişimi. Yaralı kadın ve çocukların durumu hakkında konuştuk. 2014 yılından bu yana Ukrayna'nın işgal edilen topraklarında bazı mahkumlar, sivil tutuklular var. Bu tutuklu sivillerin serbest bırakılmasını da konuştuk; çünkü Ukrayna tarafında bunlar suçlu değil. Bu işgallerden sonra problemler oldu. Çocuklar ailelerinden ayrılmak zorunda kaldı. Çocukları ailelerine kavuşturmak için çözüm önerileri sunduk. Tutuklu askerlerle ilgili çok sorunlar var ama sorunlar çözülmüyor, Rusya gerekenleri yapmıyor. Mahkumların nerede tutulduğu bizim için çok önemli. 3'lü görüşme bizim için çok önemli. Türkiye ombudsmanı Şeref Malkoç çok güzel bir çalışma yürütüyor. Türkiye'nin büyük destek ve yardımı oldu. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ediyoruz. Çünkü herkes biliyor tahıl koridoru çözümü Türkiye'nin desteği ile oldu, diğer insani problemlerin çözümünde Türkiye'nin desteğinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Toplantılarımız devam edecek. Bizim resmi mektuplarımız var. Rusya tarafına vereceğiz, onlar da bize verecek. Binlerce kişinin değişimi söz konusu" dedi.

TBMM BAŞKANI ŞENTOP, HEYETLE GÖRÜŞTÜ

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) ve Avrupa Birliği ile ortaklaşa düzenlenen '21'inci Yüzyılda İnsan Haklarının Geleceği' başlıklı Uluslararası Ombudsmanlık Konferansı'na gelişinde Türkiye Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ile birlikte, Ukrayna Ombudsmanı Dmytro Lubinets ve Rusya Ombudsmanı Tatiana Moskalkova ile kısa bir görüşme gerçekleştirdi. Şentop her iki ülke ombudsmanına da, kendilerini uluslararası konferans vesilesiyle Türkiye’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Şentop görüşmede, "Türkiye, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Rusya ve Ukrayna savaşı sona ermesi için büyük gayret gösteriyor. Bu savaşın dinamikleri çoktur ama en önemli mesele sivillerin ölmesi, zarar görmesi" şeklinde konuştu. 

Şentop ilk etapta insani ateşkesin sağlanmasının önemine işaret etti ve savaş devam ederken önemli adımların da atıldığını vurgulayarak, "Tahıl koridoru, esir mübadelesi sağlandı. İnsani ateşkesin sağlanması için gayretimiz devam edecektir. Siviller, için yapabileceğimiz bir şey olduğunda desteğimiz olacağını ifade etmek isterim" dedi.

LUBINETS, ERDOĞAN VE TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR ETTİ

Ukrayna Ombudsmanı Dmytro Lubinets, tahıl koridoru başta olmak üzere yaralılar ve çocuklar konusunda yaptıklarından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye'ye teşekkür etti.

Rusya Ombudsmanı Tatiana Moskalkova da, temel hakkın insan hayatı olduğunu belirterek, Türkiye'nin yaralı ve sivillere yardımı için teşekkürlerini ifade etti. (DHA)

Editör: MURAT ÖZER