Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Genel Sekreteri Rafael Grossi, Zaporijya Nükleer Santrali’ne yönelik saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, “Her seferinde bir zar atıyoruz. Bunun devam etmesine izin verirsek, bir gün şansımız tükenecek” dedi.

Birleşmiş Milletler’e bağlı UAEA’nın Genel Sekreteri Grossi, Zaporijya Nükleer Santrali’ne (ZNPP) yönelik saldırıya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Grossi, “ZNPP yine son savunma hattı olan acil durum jeneratörleriyle çalışıyor. ZNPP altıncı kez, tekrar ediyorum altıncı kez, tesis dışı tüm gücünü kaybetmiş ve acil durum modunda çalışmak zorunda kaldı. Size hatırlatmama izin verin, burası Avrupa'nın en büyük nükleer santrali. Biz ne yapıyoruz? Bu sabah bu odada oturup bunun olmasına nasıl izin verebiliriz? Bu devam edemez” dedi.

“BİR GÜN ŞANSIMIZ TÜKENECEK”

Grossi, bu saldırıların devam etmesi durumunda bir felaketin meydana geleceğini vurgulayarak, “Her seferinde bir zar atıyoruz. Bunun devam etmesine izin verirsek, bir gün şansımız tükenecek. Bugün bu odadaki ve başka yerlerdeki herkese sesleniyorum, tesisin emniyetini ve güvenliğini koruma taahhüdünde bulunmalıyız. Bunu hemen şimdi yapmamız gerekiyor” dedi.

Emine Erdoğan: "İklim değişikliğiyle mücadelemizi daha güçlü sürdüreceğiz" Emine Erdoğan: "İklim değişikliğiyle mücadelemizi daha güçlü sürdüreceğiz"

NELER OLMUŞTU?

Ukrayna Ulusal Nükleer Enerji Üretim Kuruluşu (Energoatom), resmi Telegram hesabından yaptığı açıklamada, 9 Mart sabahı yerel saatle 03.53’te ZNPP'nin roketle hedef alındığını duyurmuştu. Saldırı sonucu Ukrayna enerji sistemi ile nükleer santral arasındaki son bağlantının da kesildiği aktarılmıştı. Açıklamada, “Şu anda, istasyon işgal süresince 6’ncı kez karartma moduna geçti. 5 ve 6’ncı güç birimleri soğuk duruma getirildi. 18 dizel jeneratör ZNPP'nin gereksinimlerini sağlamak üzere aktif hale getirildi. 10 günlük bir yakıt kaldı. Geri sayım başladı. Bu süre zarfında istasyonun harici güç kaynağı yenilenmezse, tüm dünya için radyasyon sonuçları olan bir kaza meydana gelebilir” denilmişti.